artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Goleniów - wspaniałe zabytki i widoki
  fot. Wikipedia

Goleniów - wspaniałe zabytki i widoki

Goleniów jest malowniczo położony niedaleko Szczecina, w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Znajduje się na terenie aż trzech krain geograficznych: Doliny Dolnej Odry, Równiny Goleniowskiej oraz Równiny Nowogardzkiej. Ponadto miasto posiada wiele ciekawych zabytków.

Oprócz przepięknego położenia geograficznego, Goleniów posiada również wiele wspaniałych zabytków na terenie miasta.

Mury obronne – pierwsze zostały wybudowane w miejsce dotychczasowych umocnień drewnianych. Czas ich wznoszenia przypada na XIV wiek. W ramach murów powstały również 4 umocnione bramy wjazdowe oraz baszty i czatownie. Mury budowane były z kamieni i cegły. Do współczesnych czasów dotrwały baszty, jedna brama i kilka odcinków murów.

Brama Wolińska – stanowi najcenniejszy zabytek miasta, wzniesiona została w XIII wieku, a do jej wykonania użyto kamieni i głazów narzutowych zwożonych z całej okolicy. W późniejszym czasie nadbudowana została ceglaną wieżą. Dziś spełnia użyteczne role, mieści się w niej Muzeum Ziemi Goleniowskiej i Goleniowski Dom Kultury.

Baszta Mennicza – nazwę swoją wzięła od mennicy miejskiej, która się tam znajdowała. W mennicy bito monetę zwaną białym groszem goleniowskim. We współczesnych czasach można ją jedynie podziwiać od zewnątrz, nie jest udostępniona do zwiedzania.

Baszta Prochowa – narożny element dawnych murów obronnych od strony rzeki Iny. W dawnych czasach pełniła rolę magazynu prochu strzelniczego i amunicji. Dodatkowo byli w jej murach przetrzymywani więźniowie.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Kościół św. Katarzyny – najokazalszy budynek Goleniowa. Początki tej gotyckiej budowli sięgają XV wieku. Zbudowana została na ruinach wcześniejszego kościoła romańskiego. Do zakończenia II wojny był to kościół protestancki. W czasie wojny uległ zniszczeniu, po odbudowie w latach 50 XX wieku przejęty został przez wyznawców katolicyzmu.

Spichlerz Zbożowy – zbudowany został w XVIII wieku i jest jedynym ocalałym tego typu budynkiem w mieście. Rzucająca się w oczy budowla wykonana w technice szachulcowej. Białe otynkowane ściany spinane drewnianą ryglową konstrukcją przykuwają uwagę. Budynek nie jest wykorzystywany, można go jedynie podziwiać z zewnątrz.

Wieża Ciśnień – kolejowa wieża wodna pochodząca z 1912 roku o ciekawej architekturze. Dół wieży wykonany jest z czerwonej cegły druga część to zabudowa szachulcowa. Bardzo ciekawy budynek, który do dziś zaopatruje w wodę budynki dworcowe.

Zabytki to nie jedyne ciekawe miejsca w Goleniowe. Wzdłuż miejskich murów utworzono promenadę spacerową przy której usytuowano granitowe rzeźby przedstawiające postacie z legend goleniowskich. Te i wiele innych miejsc sprawi, że wyprawa do Goleniowa dostarczy wielu ciekawych wrażeń i dużą porcję nowej wiedzy.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!