Podróżując kamperem po Pomorzu Szczecińskim, warto zajechać również do Goleniowa. Dlaczego? Chociażby ze względu na fakt, że to niewielkie miasteczko znajduje się na styku aż trzech krain geograficznych - Doliny Dolnej Odry, Równiny Goleniowskiej i Równiny Nowogardzkiej. Miasto posiada także wspaniałe, warte obejrzenia, zabytki.
Goleniów leży niedaleko Szczecina. Warto je odwiedzić, podczas wypraw kamperem po Polsce, ponieważ to miasto jest przepięknie położone wśród niezwykłych walorów przyrody. Ponadto oferuje wiele ciekawych zabytków do zwiedzenia.
Co warto w Goleniowie zwiedzić?
Warte obejrzenia są miejskie mury obronne wzniesione w XIV wieku z kamienia i cegły. Wówczas wybudowano również cztery umocnione bramy wjazdowe, baszty obronne oraz czatownie.
Najcenniejszym zabytkiem miasta jest Brama Wolińska z XIII wieku z kamieni i głazów narzutowych. W późniejszym okresie nadbudowana została ceglaną wieżą. Obecnie mają tu swoje siedziby die placówki kultury: Muzeum Ziemi Goleniowskiej i Goleniowski Dom Kultury.
Kolejnym ciekawym zabytkiem Goleniowa jest Baszta Mennicza (znajdowała się tam niegdyś mennica miejska). W mieście w dawnych wiekach bito monetę o nazwie biały grosz goleniowski. Baszta nie jest obecnie dostępna do zwiedzania, można ją oglądać z zewnątrz.
Baszta Prochowa to kolejny zabytek miasta, stanowiący narożny element dawnych murów obronnych od strony rzeki Iny. Niegdyś pełnił rolę magazynu prochu strzelniczego oraz amunicji. Co interesujące, baszta ta spełniała również rolę miejskiego więzienia.
Najokazalszym zabytkiem Goleniowa jest gotycki kościół św. Katarzyny z XV wieku. Budowla powstała w miejscu wcześniejszej, romańskiej świątyni. Niestety uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej i odbudowany w latach 50-tych XX wieku.Spichlerz Zbożowy wzniesiony w XVIII wieku. Jest jedynym ocalałym tego typu zabytkowym obiektem w mieście. Gmach został wykonana w technice szachulcowej – białe, otynkowane ściany został spięte drewnianą, ryglową konstrukcją. Niestety do tego budynku również nie możemy wejść. Można go obejrzeć z zewnątrz.
Budynek nie jest wykorzystywany, można go jedynie podziwiać z zewnątrz.
Wieża Ciśnień - pochodząca z 1912 roku kolejowa wieża wodna. Dół wieży wykonany jest z czerwonej cegły druga część to zabudowa szachulcowa. Ten niezwykle oryginalny budynek, do dziś zaopatruje w wodę obiekty dworcowe.
Jeśli już nasyciliśmy się zabytkami historycznymi zabytkami Goleniowa, możemy udać się na spacer promenadą, utworzoną wzdłuż murów miejskich. Usytuowano przy niej granitowe rzeźby prezentujące postacie z miejskich legend.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!