artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Fort Anioła w Świnoujściu
  fot. wikipedia.org Fort Anioła w Świnoujściu

Fort Anioła w Świnoujściu

Fort Anioła to niezwykle interesująca część Twierdzy Świnoujście. Obiekt wybudowany w latach 1854-1858, przeznaczony do obrony zachodniego kompleksu fortyfikacyjnego od strony lądu. Teraz udostępniany turystom.

Fort to trzykondygnacyjna rotunda, zwieńczona tarasem i basztą obserwacyjną. W ścianach zewnętrznych znajdują się otwory strzelnicze dla lekkich dział i broni ręcznej. Wokół budowli znajdują się wały ziemne, z ufortyfikowaną bramą obronną, wyposażoną w dodatkowe stanowiska strzeleckie i artyleryjskie.

W drugiej połowie XIX w. Fort Anioła obsadzony był przez piechurów i artylerzystów w sile kompanii około 100 ludzi. Podczas I wojny światowej zaczął tracić na znaczeniu jako obiekt bojowy. W okresie międzywojennym przeszedł we władanie niemieckiej marynarki. W latach 30. XX wieku zainstalowała się tutaj kompania obserwacyjno-meldunkowa obrony przeciwlotniczej. 

Po wojnie fort zajęła sowiecka marynarka, wykorzystując go jako obiekt obserwacyjny. Obecnie obiekt jest udostępniany wszystkim miłośnikom historii.

W forcie warto zobaczyć:

  • Brama obronna ze strzelnicami dla dział i karabinów. W zewnętrznych filarach zachowały się jeszcze stalowe koła do podnoszenia zwodzonego pomostu przez fosę. Po obu stronach przesmyku bramy dwa niewielkie pomieszczenia służące niegdyś jako magazyn broni i amunicji.
  • Wokół reduty fortu dobrze zachowane remizy artyleryjskie, mały magazyn amunicyjny i schron dla kanonierów.
  • W wejściu do fortu dwie pary dwudzielnych drzwi pancernych, zainstalowanych tutaj w okresie międzywojennym podczas uszczelniania fortu przed bronią chemiczną.
  • W stopie klatki schodowej i kolejnych kondygnacji owalne otwory szybu dawnej windy do transportu amunicji na wyższe piętra tras i reduty.
  • Kamienne, spiralne stopnie w klatce schodowej, wiodące z parteru na taras fortu.

W forcie można również zwiedzić salę Wikingów oraz skorzystać z oferty kawiarni.  

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy