artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Fort Anioła w Świnoujściu
  fot. wikipedia.org Fort Anioła w Świnoujściu

Fort Anioła w Świnoujściu

Podróżując kamperem po Pomorzu Zachodnim warto zajechać do Świnoujścia. Wśród wielu ciekawych zabytków tego miasta, szczególnie polecamy zwiedzanie twierdzy, której nazwa pochodzi od tego miasta. Tu zaś koniecznie zajrzyjcie do Fortu Anioła.

Fort Anioła został wybudowany w latach 1854-1858, obecnie jest udostępniany turystom. Obiekt to trzykondygnacyjna rotunda, na jej szczycie znajduje się taras i baszta obserwacyjna. O jej obronnym charakterze świadczą specjalna otwory w ścianach, które służyły do ostrzału wroga z broni palnej i lekkich dział.

Natomiast wokół obiektu zobaczymy wały ziemne, z ufortyfikowaną bramą obronną, wyposażoną w dodatkowe stanowiska strzeleckie i artyleryjskie.

Fort tak naprawdę nie przeszedł nigdy „chrztu bojowego”, a już w czasie działań wojennych I wojny światowej jego znaczenie mocno spadło. To spowodowało, że przekazano go niemieckiej marynarce wojennej i pełnił już rolę placówki obserwacyjnej obrony przeciwlotniczej.

Zwiedzając Fort Anioła warto zwiedzić bramę obronną. W środku zachowały się jeszcze stalowe koła do podnoszenia zwodzonego pomostu. Znajdują się tu dwa niewielkie pomieszczenia służące niegdyś jako magazyn broni i amunicji. Dobrze zachowały się również remizy artyleryjskie, mały magazyn amunicyjny i schron dla kanonierów.

W forcie warto zobaczyć:

  • Brama obronna ze strzelnicami dla dział i karabinów. W zewnętrznych filarach zachowały się jeszcze stalowe koła do podnoszenia zwodzonego pomostu przez fosę. Po obu stronach przesmyku bramy dwa niewielkie pomieszczenia służące niegdyś jako magazyn broni i amunicji.
  • ReklamaSródtekstowy YT PC
  • Wokół reduty fortu dobrze zachowane remizy artyleryjskie, mały magazyn amunicyjny i schron dla kanonierów.
  • W wejściu do fortu dwie pary dwudzielnych drzwi pancernych, zainstalowanych tutaj w okresie międzywojennym podczas uszczelniania fortu przed bronią chemiczną.
  • W stopie klatki schodowej i kolejnych kondygnacji owalne otwory szybu dawnej windy do transportu amunicji na wyższe piętra tras i reduty.
  • Kamienne, spiralne stopnie w klatce schodowej, wiodące z parteru na taras fortu.

W forcie można również zwiedzić salę Wikingów oraz skorzystać z oferty kawiarni.  

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy