Jeśli lubicie oglądać zabytki i przebywacie w regionie Sanoka, możecie swoim kamperem pojechać do niewielkiej miejscowości Komańcza. Tam obejrzycie przepiękną, drewnianą, zabytkową cerkiew. Obiekt z XVI wieku spłonął, jednak wielkim wysiłkiem udało się go wiernie zrekonstruować.
Przepiękna, dawna greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy. Niestety w 2006 roku strawił drewniany obiekt sakralny pożar. Cerkiew została na szczęście zrekonstruowana. Miejscowość Komańcza znajduje się na trasie Sanocko-Dukielska i zdecydowanie warto tu zajrzeć.
O tej zabytkowej cerkwi możemy znaleźć pierwsze informacje już w 1565 r. Pierwotny obiekt spłonął jednak w 1800 r. Kolejny obiekt sakralny został tu wzniesiony już w 1802 r. jako greckokatolicka świątynia parafialna. W 1832 r. zainstalowano tu również ikonostas. Dwa lata później dobudowano dzwonnicę bramną. Natomiast w 1836 r. wybudowano zakrystię.
Trzeba przyznać, że cerkiew była często niszczona czy ulegała pożarom. Stąd wielokrotnie budynek remontowano.
Kolejny impuls rozwoju dla zabytkowego obiektu przyszedł po roku 1956 r., kiedy do wsi powróciła znaczna cześć wysiedlonych dawnych mieszkańców. W 1962 r. przywrócono tu parafię prawosławną. Kolejny pożar dotknął zabytkowy obiekt w 2006 r. Cerkiew wraz z wyposażeniem spłonęła. Udało się uratować jedynie stojącą nieopodal drewnianą dzwonnicę. Obiekt ponownie wiernie odtworzono i oddano do użytku w 2010 r.
Cerkiew wybudowana jest z drewna w konstrukcji zrębowej. Wznosi się na kamiennej podmurówce. Niegdyś trójdzielna, obecnie czwórdzielna. Powstała na planie prostokąta.Zwarta bryła świątyni przykryta jest dachem wielospadowym, nad zakrystią trzyspadowym z prostą kalenicą i wysuniętym okapem, nad kruchtą pulpitowym. Nad zakrystią, prezbiterium, nawą i babińcem znajdują się cztery ośmioboczne, cebulaste wieżyczki z ślepymi latarniami, podzielone ząbkowanymi gzymsami, w dolnych częściach pokryte gontem, w górnych blachą, zwieńczone cebulkami zakończonymi iglicami i podwójnymi krzyżami.
Ściany budynku zostały oszalowane pionowymi deskami i listwowane. Wszystkie części budynku, jedynie z wyłączeniem kruchty, otaczają dwa profilowane gzymsy – podokapowy i nadokienny.
Niestety oryginalne, XVI wieczne wyposażenie cerkwi uległo zniszczeniu w wyniki pożarów. Teraz we wnętrzu świątyni znajduje się współczesna kopia ikonostasu z 1832 roku.
Cerkiew otoczona jest kamiennym ogrodzeniem dawnego cmentarza. Od strony zachodniej, w linii ogrodzenia, znajduje się szkieletowa wieża-dzwonnica pełniąca pierwotnie także funkcję bramy. Trzykondygnacyjna o pochyłych ścianach, kryta blaszanym dachem namiotowym zwieńczonym charakterystyczną wieżyczką, z dzwonem z 1882 roku.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!