artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Biecz - „polskie Carcassonne”
  fot. Wikipedia Biecz - „polskie Carcassonne”

Biecz - „polskie Carcassonne”

Czas czytania 4 minuty

„Perła Podkarpacia” lub „Mały Kraków” – tak nazwane jest niewielkie miasto leżące na Podkarpaciu, które warto koniecznie odwiedzić, jeżeli podróżujecie kamperem po tym regionie. Biecz z pewnością Was nie rozczaruje.

Biecz jest położone nad rzeką Ropą, na terenie Pogórza Karpackiego. Dlaczego nazywane jest „perłą” tego regionu lub „Małym Krakowem”? Głównie ze względu na swoją wielowiekową historię oraz liczne i ciekawe zabytki. Kolejnym określeniem jest „polskie Carcassonne”, a jest to związane z zachowanymi fragmentami średniowiecznych murów miejskich i budynków.

Co jeszcze wyróżnia miasto Biecz i zachęca do jego odwiedzin? Przede wszystkim jego malownicze położenie, niezwykle łagodny klimat, dobre nasłonecznienie, wijąca się rzeka Ropa z pięknymi plażami, liczne zabytki miasta, źródła wód mineralnych oraz sąsiedztwo Magurskiego Parku Narodowego, Uzdrowiska Wysowa i zalewu w Klimkówce. Mało? Raczej nie. Tak więc to główne powody, dla których warto odwiedzić to miasto i jego region.

Warto też wiedzieć, że Biecz jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w regionie Podkarpacia. Jego dawnym zadaniem było strzeżenie południowo - wschodnich terenów Polski. Tak było już w średniowieczu. Miasto jest wielowiekowe i historyczne. Można przypuszczać, że już w okresie IX - X wieku funkcjonował tu warowny gród z osadą. Pierwsze wzmianki o mieście opisują kościół i ten region pochodzą już z XI wieku. Lokalizacja dawnego grodu na przecięciu szlaków handlowych korzystnie wpływała na jego rozwój.

ReklamaBiecz - „polskie Carcassonne” 1
Biecz otrzymał prawa miejskie prawdopodobnie w XII wieku od Bolesława Wstydliwego. Powtórna lokacja miasta na prawie magdeburskim miała miejsce w 1363 roku za panowania Kazimierza Wielkiego.

Co warto zobaczyć w Bieczu?

Z pewnością warto zajrzeć do kościoła parafialnego p. w. Bożego Ciała, wybudowany w stylu późnogotyckim. We wnętrzu zobaczymy wielki ołtarz z 1604 roku z obrazem z XVI wieku „Zdjęcie z Krzyża” (według szkoły Michała Anioła). Obok kościoła znajduje się dzwonnica z XV wieku.

Zajrzyjcie również do klasztoru Franciszkanów i kościoła p. w. św. Anny. Kościół, jego ołtarz główny oraz sześć ołtarzy bocznych zostały wykonane w stylu barokowym. Ciekawie prezentuje się dziedziniec wokół kościoła. Jest otoczony murem z kapliczkami drogi krzyżowej z przełomu XVIII - XIX wieku.

W mieście warto również przyjrzeć się zabytkowym kamienicom - Chodorów zwanej „Domem Zbója Biecza” oraz Barianów - Rockich zwanej również „Domem z basztą”. Kamienice wykonane w stylu renesansowym. Obejrzyjcie również dom biskupa Marcina Kromera tzw. Kromerówkę.

Ciekawym obiektem w Bieczy jest również Szpital Królowej Jadwigi, który jest otoczony resztkami murów obronnych. Sam gmach szpitala został wzniesiony w 1935 roku. Ratusz wraz z wieżą wybudowany został w stylu gotyckim. Ciekawostką jest fakt, że w podziemiach wieży ratuszowej zlokalizowane było średniowieczne więzienie.

Warto również obejrzeć system murów obronnych z fragmentami murów miejskich. Do tego obejrzymy także trzy baszty obronne - Kowalska, Rzeźnicka i Radziecka. Dla miłośników archeologii z pewnością atrakcyje będą położone niedaleko kościoła fundamenty barbakanu, jednego z trzech tego typu w Polsce.

ReklamaBiecz - „polskie Carcassonne” 2
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News