artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Biała Fabryka w Łodzi
  fot. Wikipedia Biała Fabryka w Łodzi

Biała Fabryka w Łodzi

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Polsce możecie zajechać również do miasta Łódź. Jeśli tu się znajdziecie, koniecznie obejrzyjcie jeden z najważniejszych symboli przemysłowej Łodzi, czyli Białą Fabrykę. Wszak właśnie od tego rodzaju działalności gospodarczej miasto to wzięło swoją sławę.

Pamiętacie film „Ziemia Obiecana” ze wspaniałymi kreacjami Wojciecha Pszoniaka i Daniela Olbrychskiego? Ten właśnie klimat Łodzi, pokazany w tym obrazie, możecie jeszcze dziś odnaleźć w tym mieście. Dlatego koniecznie warto odwiedzić Białą Fabrykę.

Gmach Białej Fabryki powstał w latach 1835-1838. To trzypiętrowy budynek dawnej fabryki mieszczący się przy ul. Piotrkowskiej 282. Jego twórcą i właścicielem był znany przemysłowiec Ludwik Geyer.

Ten budynek, o białej barwie, to właśnie niezwykle ważny symbol dawnej, przemysłowej Łodzi i jej włókienniczej historii. W tym właśnie budynku odbyła się mechanizacja produkcji przędzalni oraz tkania bawełny. Co się z tym zaś wiążę, właśnie w Białej Fabryce uruchomiono pierwszą maszynę parową pracującą w Łodzi.

Budynek od początku wyróżniał się na tle innych tego typu obiektów w przemysłowej Łodzi. Kiedy pozostałe fabryki były koloru ceglanego – w końcu wybudowane zostały właśnie z cegieł, to ściany Białej Fabryki pokryto jasnym tynkiem, skąd wzięła się jego nazwa.

Obecnie obiekt nie jest już wykorzystywany na potrzeby przemysłu. Przypadła mu całkiem inna, nie mniej ważna rola. Pełni teraz funkcję ośrodka muzealnego Łodzi.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Wymagało to przeprowadzenia wielu prac remontowo-budowlanych najstarszych skrzydeł budynku, czyli zachodniego, północnego i południowego. Przygotowanie hal dawnej fabryki dla potrzeb obiektu muzealnego wymagało zaprojektowanie całkiem nowej przestrzeni ekspozycyjnej, magazynowej i biurowej.

W ten sposób powstał pierwszy w Polsce i na świecie projekt adaptacji architektury postindustrialnej do celów muzealnych.

Dzięki temu swoją świetność odzyskały takie obiekty Białej Fabryki, jak: stara kotłownia z kominem, łaźnia, dziedziniec wewnętrzny oraz „żeliwny” a także północne skrzydło budynku. Powstały tu także nowoczesne sale wystawowe. W najstarszym skrzydle zachodnim Białej Fabryki, które znajduje się od ulicy Piotrkowskiej, mieszczą się teraz sale wystawowe. Natomiast część północna zawiera biura, sale konferencyjne oraz magazyny.

Czy będąc w Łodzi warto odwiedzić Białą Fabrykę? Zdecydowanie tak, ponieważ historia powstania przemysłu to nierozerwalna część historii samej Łodzi. Warto więc tu zajrzeć i na własne oczy zobaczyć, jak faktycznie wyglądała ta filmowa „Ziemia Obiecana”.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy