artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - polboat 08.07-21.07 Sebastian
Bełżec – ponury świadek tragicznej historii
  fot. flickr.com Bełżec – ponury świadek tragicznej historii

Bełżec – ponury świadek tragicznej historii

Czas czytania 3 minuty

Są takie miejsce w Polsce, które choć malowniczo, pięknie położone, mają swoją naprawdę ponurą historię. Takim miejscem, do którego możecie dotrzeć podczas Waszych kamperowych podróży po południowo-wschodniej Polsce jest miejscowość Bełżec. Historia tego miejsca wiąże się już nierozerwalnie z czasami II wojny światowej.

Bełżec znajduje się niedaleko Zamościa, w regionie Roztocza. Blisko stąd już do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem.

Sama wieś jest niezwykle ciekawa i na jej terenie znajduje się wiele interesujących zabytków. Historia tej miejscowości sięga aż XVI wieku i do teraz na jej terenie możemy podziwiać zachowane budynki, które są świadkami minionych czasów. Na uwagę zasługuje między innymi drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Bazylego z 1756 roku czy liczne kapliczki drewniane oraz murowane.

Choć historia Bełżca liczy sobie już kilkaset lat, dzieje miejscowości zdominowały okrutne czasy II wojny światowej. Musimy wiedzieć, że w 1942 roku funkcjonował tu niemiecki hitlerowski obóz zagłady. Bełżec to miejsce śmierci około 450 tysięcy osób, głównie Żydów z Polski, ale także z wielu innych krajów Europy.

Po wojnie to miejsce pozostawiono, jako miejsce pamięci o okrucieństwie Niemców w czasie II wojny światowej. Obecnie funkcjonuje tu Muzeum i Miejsce Pamięci, utworzone staraniem Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego i Rządu Polskiego.

Pomnik, który tu wzniesiono, poświęcony jest ofiarom obozu śmierci który znajdował się w tej miejscowości w latach 1941-1942 r. Podczas prowadzonych badań odkryto tu fundamenty budynków obozowych oraz 33 masowe groby ludności żydowskiej.

ReklamaBełżec – ponury świadek tragicznej historii 1
Wejście na teren muzeum otwiera symboliczna rampa, na której znajduje się stos szyn i żużlu. Natomiast tuż obok umieszczono w betonowej ścianie fragment wiersza poety izraelskiego Dana Pagisa. Rampa przechodzi w budynek muzeum przypominający pociąg. Wewnątrz znajduje się sala ekspozycji, audytorium, biuro i zaciemnione pomieszczenie - sala kontemplacji.

Granicę terenu cmentarzyska i wejście zarazem stanowi odlana w żeliwie gwiazda Dawida. Teren pomnika to szczelina wyznaczona w miejscu, gdzie nie było masowych grobów. Na jej końcu znajduje się nisza, na ścianach której umieszczono tablice z wyrytymi imionami ofiar. Na powierzchni pomnika znajduje się tablica z nazwami miejscowości z których przywożono transporty ludności. Teren wewnątrz obejścia przykryty jest żużlem - ciemniejszym w miejscach gdzie znajdowano masowe groby.

Pozostawiamy Wam do oceny, czy podczas kamperowych podróży po Roztoczu chcecie zajechać do wsi Bełżec i obejrzeć to miejsce pełne bólu i tragedii. Jednak takie miejsca musza być, trzeba o nie dbać i zachowywać je dla potomnych, aby nie zapomnieli, aby na własne oczy przekonali się, jak niewiele trzeba aby takie okrucieństwa znów rozlały się na całą Europę.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News