artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Czerp radość w trybie off-grid

Czerp radość w trybie off-grid

Czas czytania 4 minuty

Gdy chcieć być w drodze i jednocześnie w całkowitym oderwaniem od zewnętrznych sieci energetycznych, trzeba Ci instalacji typu off-grid. A wtedy falownik jest sercem prosumenckiego stylu życia, bo przekształca energię prądu stałego w standardowe zasilanie prądem przemiennym.

Dlaczego fani caravaningu są siłą napędową działań na rzecz zrównoważonego życia i niezależności energetycznej? Domy na kołach są sztandarowym przykładem wykorzystania fotowoltaiki, by zminimalizować ślad węglowy!

Chcesz zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z przyłącza 230V? Wcześniej czy później zauważysz, że potrzebujesz 12V czystej fali sinusoidalnej. To właśnie falownik (inwerter) jest sercem prosumenckiego stylu życia, bo przekształca energię prądu stałego zgromadzoną w banku akumulatorów w standardowe zasilanie prądem przemiennym. Nas powinien interesować taki, który gwarantuje stabilną moc dla zastosowań, które są wrażliwe na zmiany napięcia AC. Otóż, tylko urządzenie o czystej fali sinusoidalnej jest w stanie zasilać najwrażliwsze odbiorniki prądu, uwzględniając charakterystyki obciążeń indukcyjnych. Typowe urządzenia indukcyjne to klimatyzatory, lodówki, nawilżacze, odkurzacze, kuchenki mikrofalowe, a też sprzęt audio.

Wysokiej jakości zasilanie, wolne od zakłóceń – to właśnie zaleta inwerterów z modułem PSW i GFCI. Ten drugi moduł wykrywa zwarcia doziemne i przerywa przepływ prądu, aby zapobiec porażeniom i pożarom (fotowoltaiki). Mając na uwadze postęp technologiczny, warto zainwestować w produkt gwarantujący bezproblemową integrację paneli słonecznych z różnymi rodzajami akumulatorów.

I tu dochodzimy do walorów propozycji rynkowej, która efektywnie wykorzystuje dostępną moc z baterii, minimalizując straty i wydłużając żywotność pokładowej instalacji wyspowej (off-grid).

Niezależność energetyczna 50-milionowej społeczności

Tak ambitny plan postanowił zrealizować do roku 2030 absolwent Uniwersytetu Stanowego Luizjan. Założyciel Renogy, Yi Li, z pasją tworzy rozwiązania bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Niedawno ogłosił, że produkty Renogy są przyszłością branży caravaningowej i ma ambitny plan, by do roku 2030 zapewnić niezależność energetyczną dla 50 milionów fanów życia w trybie off-grid.

U fundamentów firmy założonej w 2010 roku legło przekonanie, że każdy człowiek powinien mieć dostęp do niezawodnego źródła energii. I zdecydowanie tańszego niż konkurencyjne propozycje rynkowe. Do niezaprzeczalnych walorów inwerterów marki Renogy należy fakt, że bez przeszkód obsługują wszelkiego typu akumulatory kwasowe, żelowe, AGM. Obojętnie czy to baterie typu ECM, FLD, SLD, czy najnowsze typu LiFePO4 - wysokiej jakości komponenty urządzenia przekształcają energię prądu stałego zgromadzoną w banku akumulatorów w standardowe zasilanie prądem przemiennym dla użytku domowego, tj. na pokładzie kampera czy przyczepy kempingowej.

Dlaczego ACK Benimar Polska?

- Za pośrednictwem naszego sklepu internetowego mamy możliwość konfiguracji inwerterów Renogy, by dostarczyć fanom caravaningu optymalnego komponentu do budowy systemów zasilania energią słoneczną poza siecią w przystępnych cenach. Wspieramy te wysiłki szybką pomocą serwisową i łatwo dostępnymi materiałami edukacyjnymi - zapewnia Adam Szewczyk z firmy ACK Benimar Polska.

- To przetwornice z priorytetem wyboru zasilania, a za tym idzie duży komfort dla użytkowników kamperów. Po odpowiedniej instalacji możemy cieszyć się prądem w każdym gniazdku w kamperze, nie ma konieczności robienia 1 gniazdka z przetwornicy i nie musimy pamiętać, aby wyłączyć przetwornice w momencie podpięcia kampera do sieci 230V, ponieważ przekaźnik wyboru zasilania odłączy przetwornice i prąd będzie pobierany z sieci – dodaje Bartosz Księżarek z firmy ACK Benimar Polska.
 

Korzystając z witryny ACK, polskiego reprezentanta amerykańskiej firmy, natrafimy na trzy modele inwerterów. Który wybrać? Pomijając, że warto oczywiście skonsultować się z doradcami technicznymi firmy, ważne będzie uwzględnienie charakterystyki obciążenia urządzeń indukcyjnych, które zamierzamy zasilać.

Topowy model to potencjał mocy ciągłej 3000 W i zdumiewającej mocy szczytowej 6000 W! Takie urządzenie zapewni niezrównaną wydajność, dzięki czemu możesz bezpiecznie zasilać najbardziej wymagające urządzenia i sprzęt poza siecią 230V. To np. 12 h pracy lodówki czy pół godziny klimatyzatora w trybie off-grid. Renogy 3000W waży tylko 6,4 kg (wymiary inwertera: 482x220x92 mm). Bardzo podobnych wymiarów 2000-watowy model waży tylko 4,8 kg. A 1000-watowy ma wymiary 342x173x76 mm i waży 2,6 kg.

Każdy model to nie tylko pancerna, metalowa obudowa i najwyższa jakość wykonania. To także wybitnie efektywne odprowadzanie ciepła. Od instalacji przekształcasz swojego kampera czy przyczepę kempingową w mobilną stację energetyczną. Odpowiednio dobrany model zapewni komfort domowy, nawet w najzimniejszych temperaturach.

A jeśli mamy na uwadze fotowoltaikę, to warto wspomnieć, że firma Renogy produkuje również regulatory solarne MPPT oraz urządzenia "kombo" czyli ładowarki DC-DC wraz z regulatorem MPPT. Takie urządzenia są stosowane przy nowych, tj. inteligentnych alternatorach, oraz przy bateriach lifepo4. W przypadku kampera miejsce ma znaczenie, więc zamiast dwóch drogich urządzeń konkurencji, możemy poprzestać na zakupie jednego.

Wszystkie produkty RENOGY dostępne są w sklepie ACK pod tym linkiem: https://sklep.ack.com.pl/wyniki-wyszukiwania?q=renogy

Udało nam się zdobyć dla Was specjalny kod rabatowy. Wpisując kod: PCRENOGY otrzymacie rabat w wysokości 15% do końca lipca.

Dystrybutor w Polsce: ACK Benimar Polska

Fot. ACK Benimar Polska


Michał Żak12.07.2024 zdjęć 6
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News