artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Nie zachowuj się tak by przeszkadzać innym wczasowiczom - to najlepsza zasada
  fot. Bartłomiej Ryś Nie zachowuj się tak by przeszkadzać innym wczasowiczom - to najlepsza zasada

Savoir-vivre caravaningu

Czas czytania 4 minuty

Wielu Polaków w 2020 roku po raz pierwszy zdecydowało się na wyjazd kamperem. W podjęciu takiej decyzji pomogła pandemia i liczne publikacje medialne. Dla tych wszystkich, którzy chcą żyć w zgodzie ze „starymi wyjadaczami” i swoistym „duchem caravaningowym” prezentujemy poniżej kilka prostych reguł do jakich powinniśmy wszyscy się stosować.

1. Caravaning nie jest łatwą sprawą. Pytaj - pomożemy

Pierwszy wynajem drogiego kampera jest zazwyczaj związany z różnymi emocjami, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Nie możemy się doczekać wymarzonego wyjazdu, ale jednocześnie boimy się „jak to będzie”. Bo pokój w hotelu ogarnąć łatwo, prawda? Ale z wypróżnianem kasety chemicznej może być ciężko. Dlatego dla swojego (i innych) dobra zastosuj tą prostą radę: czytaj poradniki dla początkujących. Zgłęb temat. W Sieci znajdziecie mnóstwo ciekawych treści opisujących dosłownie wszystkie tajniki związane z kamperami i przyczepami. 

Pamiętaj również, że caravaning to piękna, chętna do pomocy społeczność. Zarówno w Internecie jak i już na drodze. Nie bój się zapytać sąsiada z parceli obok o bezpieczny sposób rozłożenia markizy. W 99% przypadków uzyskasz nie tylko pomoc, ale też pierwszego kompana-znajomego. Caravaning to ciągłe poznawanie nowych miejsc i ludzi. Bądź otwarty!

2. To tylko „dzień dobry”

Przyjeżdżasz na kemping a na sąsiedniej parceli już ktoś jest? Przywitaj się. Proste „dzień dobry” skierowane do sąsiada jest po prostu miłe. Nie musisz zawierać od razu wieloletnich przyjaźni, ba, ktoś może po prostu nie mieć na to ochoty. Po prostu „dzień dobry” - a później już jakoś to będzie.

ReklamaSavoir-vivre caravaningu 1
3. Machają? Też pomachaj!

Nie zdziw się kiedy na drodze inni kierowcy kamperów będą podnosić dłoń w geście pozdrowienia. To normalne. Miłe zwyczaje warto pielęgnować więc po prostu… odmachaj!

4. Toaleta do toalety

Nikt by nie chciał w swoim ogródku mieć miejsca do opróżniania zbiorników zawierających kał, mocz i papier toaletowy. Nie róbmy więc tego, czego sami nie lubimy. Kasetę od toalety chemicznej wypróżniamy zawsze w wyznaczonych do tego miejscach. Nie wylewamy jej zawartości do rowu, studzienki deszczowej bądź w inne, publiczne miejsce. W sytuacjach awaryjnych (brak punktu serwisowego) skorzystajmy ze stacji benzynowych, ogólnodostępnych toalet czy zlewni na MOPach przeznaczonych dla autobusów. 

5. Dbaj o środowisko

Niegdyś od właściciela ośrodka narciarskiego usłyszeliśmy, że „nie lubi kamperów”. Dlaczego? Odpowiedź była dość brutalna: „zostawiają syf”. W miejscu, w którym stoimy (czy to parcela na kempingu czy parking „na dziko”) nie wyrzucamy śmieci, nie wylewamy wody szarej czy (!) toalety chemicznej. Miejscówka jest pełna odpadów? Miłym gestem będzie jej choćby częściowe posprzątanie. Dbajmy wspólnie o czystość naszej planety oraz „dobry PR” w oczach tych, którzy kamperem lub przyczepą nigdy nie jeździli. 

6. Bądź fair wobec innych

Kemping to nie dyskoteka. To przestrzeń wspólna, w której każdy odpoczywa na własnych zasadach. Uszanuj innych to i oni uszanują Ciebie i zagwarantują bezproblemowy wypoczynek. Nie wchodź innym na parcele i pilnuj dzieci by te też tego nie robiły. Nie myj naczyń w miejscach, które służą poranno-wieczornej higienie. Będąc na kempingu - dostosuj się do jego Regulaminu. Będąc na miejscówce - dbaj o nią i respektuj jej zasady tak, jakby był to Twój kawałek ogródka.

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
7. Dbaj o dzieci i zwierzęta

Wyjazdy kamperowo-przyczepowe dają możliwość nieograniczonego przemieszczania się z dziećmi i/lub futrzastymi pupilami. To świetny pomysł pod warunkiem, że będziemy ich pilnować. Zwierzęta powinny poruszać się na smyczy, ewentualne nieczystości od razu posprzątajmy. Jeżeli chodzi o dzieci to uczmy ich etykiety kempingowej już od najmłodszych lat. Niech wiedzą, że po godzinie 22:00 nie powinno się hałasować a każdy kamper czy przyczepa to osobiste domy na kołach do których nie można wejść sobie „ot tak”. 

Co jeszcze?

ABC caravaningu: savoir vivre na kempingach

ABC caravaningu: kompletny poradnik obsługi kampera [VIDEO]

Jak zacząć przygodę z caravaningiem? [ODCINEK 1] 


Bartłomiej Ryś03.01.2021
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News