artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Przedsionek do przyczepy kempingowej
  fot. Freepik

Przedsionek do przyczepy kempingowej

Czas czytania 5 minut

Przedsionek do przyczepy kempingowej to prosty sposób, aby zdecydowanie powiększyć (czy nawet podwoić) swoją prywatną przestrzeń na kempingu. W tym artykule odpowiemy na typowe pytania.

Spis treści

Zalety przedsionków do przyczep 

Przedsionki to praktyczne akcesoria, w znaczący sposób poprawiające komfort wypoczynku. Oto najważniejsze plusy:

  • Więcej miejsca. W przedsionku kempingowym można ustawić leżak, stolik i krzesła. 
  • Prywatność. Bardzo ważna sprawa, szczególnie na zatłoczonych kempingach. 
  • Ochrona przed warunkami atmosferycznymi w przypadku niekorzystnej pogody. Przedsionek za-pewnia ochronę przed słońcem, deszczem i wiatrem.
  • Miejsce do przechowywania. W przedsionku można zostawić kajaki, rowery, sprzęt sportowy i wszystkie inne akcesoria, których nie chcemy trzymać w przyczepie. 

Jaki przedsionek do przyczepy kempingowej wybrać?

Przed decyzją musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim: czy chcemy używać go przez cały rok, czy tylko w ciepłych miesiącach? Ważne jest też, czy myśmy raczej o polskim klimacie, czy często będziemy wybierać się w cieplejsze rejony na południe Europy.

Oferta producentów przedsionków jest bardzo szeroka. Dotyczy to zarówno samej konstrukcji, jak i stosowanych materiałów. Jednym z najpopularniejszych jest PVC. Zwróćcie uwagę, czy przedsionek, który chcecie kupić, ma otwierane okna (ważne przy wietrzeniu, bo nie wszystkie materiały przepuszczają powietrze), czy będzie wytrzymały, wodoodporny i odporny na wiatr. 

Przyda się też moskitiera. Nie polecamy używać na ścianach przedsionków środków owadobójczych. Może to źle wpłynąć na ich trwałość. 

Kolejne ważne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem brzmi: czy z przedsionkiem będziemy przemieszczać się bardzo często, czy raczej myślimy o pozostawieniu przyczepy w jednym miejscu na cały sezon? W tej drugiej sytuacji mniejsze znaczenie będą miały kwestie związane z rozstawianiem i składaniem przedsionka. Nawet jeśli te procedury wydadzą się nam uciążliwe (a w niektórych modelach rzeczywiście są), nie będzie to stanowić większego problemu, jeśli zajmować się będziemy tym dwa razy w roku. Jeśli myślimy natomiast o częstych, krótkich 2-3 dniowych wyjazdach, warto przy wyborze przedsionka zwrócić uwagę na sposób jego montażu i demontażu.

ReklamaPrzedsionek do przyczepy kempingowej 1

Jak dobrać rozmiar przedsionka do przyczepy? 

Prawidłowy rozmiar przedsionka jest niezwykle ważny, bo nawet minimalnie zbyt duży lub zbyt mały przedsionek nie będzie spełniać swoich funkcji odpowiednio. Fartuch powinien leżeć na ziemi i izolować wnętrze. Jeśli dobierzemy zbyt mały przedsionek, będzie wisiał w powietrzu, a sam przedsionek nie będzie szczelny. Jeśli dobierzemy zbyt duży przedsionek, na ziemi będzie leżeć część ściany bocznej. W efekcie okna czy nawet drzwi wejściowe będą zbyt nisko zamontowane. 

Aby właściwie dobrać rozmiar przedsionka do przyczepy należy dokładnie zmierzyć obwód przyczepy od ziemi, przez pierwszą ścianę, cały dach, po drugą ścianę. 

W danych katalogowych producenci przyczepy często podają te wymiary, ale zdarza się, że nieco różnią się one od rzeczywistych. Dostawcy przedsionków zdecydowanie zalecają samodzielny pomiar. Kupując przedsionek najprawdopodobniej zostaniemy też poproszeni przez sprzedawcę o model i rocznik posiadanej przyczepy, aby jeszcze potwierdzić, że zamawiany przedsionek będzie tym właściwym.

Jak prawidłowo dobrać przedsionek do przyczepy kempingowej? Prezentujemy to w naszej filmie:


 

Przedsionki pneumatyczne i dmuchane

Przedsionek pneumatyczny to duża, wygodna, dodatkowa prywatna przestrzeń na kempingu. Jedynym, co może nieco zniechęcać do korzystania z tej dobudówki, jest kwestia rozkładania. Przy metalowych stelażach montowanie przedsionka jest czynnością trochę uciążliwą.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Jak wygląda pneumatyczny przedsionek? Zobaczcie w naszym filmie:

Jeśli szukacie wygodniejszych i prostszych rozwiązań możecie zainteresować się przedsionkami dmuchanymi. Zamiast metalowych stelaży zbudowane one są na tubach powietrznych. Tuby te można pompować zarówno pompką ręczną, jak i elektryczną. Kolejną zaletą przedsionków dmuchanych jest ich odporność. Upadające gałęzie czy silny wiatr nie zrobią im krzywdy. Przedsionek będzie poddawał się wiatrowi. Może się uginać, ruszyć, ale nie ulegnie uszkodzeniu i wróci do pierwotnego stanu. Podczas skrajnie silnych podmuchów metalowe stelaże tradycyjnych przedsionków mogą niestety się połamać.

Jak wyczyścić przedsionek do przyczepy?

Silne detergenty, a zwłaszcza odplamiacze, mogą nieodwracalnie uszkodzić tkaninę oraz impregnat, dzięki któremu przedsionek jest wodoodporny. Dlatego producenci zalecają używania jedynie dużej ilości wody oraz delikatnej gąbki lub szczotki z miękkim włosiem. W razie potrzeby przedsionek można kilkukrotnie opłukać lub namoczyć. Najwygodniej będzie czyścić go „na płasko”, po rozłożeniu na ziemi. 

Jeśli na dachu pojawiły się plamy z żywicy, najlepiej będzie usunąć je wówczas, gdy żywica stwardnieje. Zastygnięte krople zrobią się twardsze po zetknięciu z lodem. Należy delikatnie je oderwać i wyczyścić powierzchnię wodą. 


Piotr Łukaszewicz04.01.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News