artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Namiot dachowy
  fot. Grzegorz Miedziński Namiot dachowy

Namioty dachowe - przegląd, ceny, modele

Czas czytania 5 minut

Namioty dachowe w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Są doskonałym sposobem na nocleg w najbardziej dzikich i niedostępnych miejscach, ale można użyć ich również na kempingach z pełną infrastrukturą. Namioty dachowe wywołują wiele pytań: czy warto je montować, ile ważą, ile kosztują, czy są lepsze od tradycyjnych i jak sprawdzą się w praktyce? W tym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości. 

Czy warto kupić namiot dachowy?

Namiot dachowy ma wiele zalet i interesujących cech, które z pewnością zapewniają mu przewagę nad namiotami tradycyjnymi. W tym porównaniu przegrywa jedynie w dwóch aspektach: jest droższy i do jego użytkowania potrzebujemy samochodu. 

namioty dachowe przegląd

Czy warto kupić namiot dachowy? Zdecydowanie tak, gdyż daje dużo swobody w wyborze miejsca biwakowania, jak i wygody samego wypoczynku. Namioty dachowe, za pomocą specjalnych siłowników, rozkładamy i składamy bardzo szybko. Niektórzy producenci informują nawet, że wystarczy na to 30 sekund. Spanie na dachu auta rozwiązuje wszystkie problemy znane z tradycyjnych biwaków: dokuczające nad ranem zimno i rosa oraz nierówne, czasem wilgotne podłoże z owadami lub chwastami, która mocno daje się we znaki. 

namioty dachowe - wnętrzez

Konstrukcja namiotów dachowych jest bardzo przemyślana i, co potwierdzą wszyscy użytkownicy takich rozwiązań, niezwykle prosta w obsłudze. Złożony namiot wygląda trochę jak bagażnik dachowy, który rozkładamy na miejscu docelowym. Często jego górna część opiera się na teleskopowych nogach, dzięki czemu znacząco powiększamy powierzchnię. Dostępne są również modele nierozkładane. 

ReklamaNamioty dachowe - przegląd, ceny, modele  3
W namiotach dachowych da się wygospodarować miejsce do spania nawet dla 4 osób. Dużym atutem jest fakt, że wiele z nich posiada wbudowane materace piankowe. Co więcej, namiot rozłożony na dachu znacząco podnosi wysokość auta, dzięki czemu w upalne dni zyskujemy sporo cienia przed pojazdem. 
Zmiana miejsca pobytu jest banalnie prosta: składamy dach, wsiadamy do auta i ruszamy dalej. Możemy codziennie nocować gdzie indziej i przy okazji zwiedzać lokalne atrakcje turystyczne. 

Namioty dachowe – ceny i modele 

Namioty dachowe są znacząco droższe od swoich „naziemnych” odpowiedników. Ich oferta rynkowa jest bardzo szeroka, Podobnie jak zakres cen. Najtańsze modele to wydatek rzędu 2-3 tys. zł. Średnia cena to ok. 10 tys. zł, najdroższe namioty mogą kosztować ok. 20 tys. zł. Jeśli nie planujecie korzystać z namiotu w każdy weekend warte rozważenia jest kupno go do spółki z rodziną lub przyjaciółmi i wspólne używanie sprzętu. Oszczędni szukają tańszych, używanych egzemplarzy na aukcjach internetowych. Przed ostatecznym zakupem warto wypożyczyć namiot i przetestować go w praktyce. 

Popularne modele: 

1. Namiot dachowy Quechua MH500 F&B 2-osobowy. Cena ok. 6 tysięcy złotych.

To jeden z popularniejszych w ostatnim czasie modeli, głównie za sprawą przystępnej ceny. Oferowany w sieci Decathlon namiot ma sypialnię o szerokości 140 cenymetrów i długości 240 cm.

W tym artykule znajdziesz nasz redakcyjny test namiotu Quechua MH500. 

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
2. Dometic TRT 140 AIR. Cena ok. 12 tysięcy złotych. 

Pneumatyczna konstrukcja ma w najwyższym punkcie 110 cm wysokości, 210 cm długości i 140 cm szerokości. W Dometic TRT 140 AIR wykorzystano oddychający materiał polibawełniany, okna z siatki oraz wbudowany materac piankowy z warstwą antykondensacyjną – wszystko to pomaga zmniejszyć kondensację i zapewnić komfort zarówno w zimnym, jak i ciepłym klimacie. 

W tym artykule znajdziesz opis TRT 140.

3. Thule Tepui Autana. Cena ok. 12 tysięcy złotych.

To namiot całoroczny, dla 4 osób, z możliwością dobudowania przedsionka. Został wykonany z materiałów o wysokiej jakości odpornych na promieniowanie UV (z powlekanej mieszanki polibawełny 600 den, 260 g). W zestawie znajduje się materac 6,5 cm z pianki o wysokiej gęstości zapewniający dodatkowy komfort.

Ile waży namiot dachowy?

Waga namiotów dachowych oscyluje w granicach kilkudziesięciu kilogramów. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach na zmniejszenie wagi. Lżejsze namioty są pożądane ze względu na ograniczenia wagowe dachów oraz zużycie paliwa, które rośnie wraz z ciężarem pojazdów. Można przyjąć, że uśrednioną wagą namiotu dachowego wynosi 50-70 kilogramów. 

namiot dachowy zamontowany na dachu samochodu

Jak zamontować namiot dachowy?

Namioty dachowe opierane są na belkach poprzecznych, które z kolei funkcjonują w oparciu o relingi. Przed zakupem lub wynajmem namiotu warto dokładnie zmierzyć długość i szerokość relingów. Funkcjonuje kilka metod mocowań namiotu, dlatego należy korzystać z instrukcji obsługi konkretnego egzemplarza lub pomocy ekspertów. 

namioty dachowe - montaż

Wymagania wobec auta nie są duże. Sprawdzi się praktycznie każdy samochodów osobowy z zamontowanymi belkami. Oczywiście, przed zakupem namiotu, należy dokładnie sprawdzić jego wagę i porównać z możliwościami technicznymi naszego auta. Dachy samochodów mają bowiem swoje ograniczenia wagowe - zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Oznacza to, że samochód jest w stanie przewieźć mniejszy ciężar niż utrzymać podczas postoju. Niektórzy producenci, np. Thule, oferują wirtualny konfigrurator, który pomoże w doborze namiotu do posiadanego auta. 

Podsumowując, namioty dachowe to doskonała alternatywa dla namiotów tradycyjnych. Niektórzy podróżnicy nazywają je nawet namiastką kampera, gdyż za ich pomocą można przemieszczać się i mieszkać w jednym pojeździe. 

Zobacz inne nasze artykuły o namiotach dachowych: 

W artykule wykorzystano fotografie Grzegorza Miedzińskiego dla redakcji „Polski Caravaning”. 


Piotr Łukaszewicz16.05.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News