artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

ABC caravaningu: zabezpieczenie przed gazem

Czas czytania 2 minuty
ABC caravaningu: zabezpieczenie przed gazem

Caravaning w Polsce tak naprawdę dopiero startuje, ale za granicą to już od lat bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu. A skoro popularna, to i przyciąga coraz więcej tych, którzy niekoniecznie parają się w swoim życiu legalnym zajęciem. Kradzież dobytku a nawet samego pojazdu to, niestety, dość częsty proceder za granicami naszego kraju. Bardzo często złodzieje wykorzystują gaz usypiający i wpuszczają go przez otwory wentylacyjne do wnętrza naszego „domu na kołach”. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Najczęściej w kamperze lub przyczepie mamy praktycznie „pół domu”. Sprzęt elektroniczny, laptopy, aparaty, ale też i samo wyposażenie mobilnego domu na kołach - to wszystko jest warte naprawdę dużo pieniędzy. Taki sprzęt kusi złodziei, którzy atakują zwłaszcza te pojazdy stojące na „dziko”.

Sam proces kradzieży jest dość prosty w założeniach: najczęściej w nocy złodzieje zakradają się do maszyny. Gdy śpimy, zostaje wpuszczony do wnętrza gaz usypiający. Następnie wszystko toczy się dynamicznie: włamanie i kradzież wszystkiego, co popadnie. 

Zabezpieczeniem może być czujnik gazu „wszelakiego” (a przynajmniej większości nam znanych). W ofercie sklepu Grupy Elcamp znajdziemy rozwiązanie G.A.S. PRO, które kosztuje 549 zł. Wykrywa on wszystkie gazy usypiające stosowane w atakach gazowych, dodatkowo również propan i butan. Opcjonalnie możemy system doposażyć w detektor tlenku węgla. Oferuje możliwość ukrytego montażu a tym samym utrudnia potencjalnemu złodziejowi proste odłączenie systemu. 

ReklamaABC caravaningu: zabezpieczenie przed gazem 1
Odpowiednie oprogramowanie i wbudowany auto-test prawidłowego działania zapewnia funkcjonowanie nawet w ekstremalnych warunkach. GAZ-Pro może być używany z opcjonalnymi akcesoriami, oferuje możliwość podłączenia aż trzech czujników. Posiada wbudowany wskaźnik pracy w postaci diody LED.

Dane techniczne:

  • Zasilanie 12/24 V DC
  • Pobór prądu 85 mA na czujnik
  • 3 wejścia czujników
  • Czułość od 50 ppm
  • Głośność syreny około 110 dB
  • Zakres temperatury roboczej -10 ° C do +80 ° C
  • Waga 140 g

To rozwiązanie to tylko przykład. Na rynku istnieje całkiem pokaźna liczba produktów tego typu. A, jak to mówią, strzeżonego…

Bezpiecznych wojaży! 


Bartłomiej Ryś06.06.2018
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News