artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - Ubezpieczenia Sebastian
Rusza II edycja projektu "Polskie Marki Turystyczne"

Rusza II edycja projektu "Polskie Marki Turystyczne"

Wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek i Andrzej Gut-Mostowy ogłosili drugą edycję projektu „Polskie Marki Turystyczne”. Jak podkreślali podczas konferencji prasowej, program jest szansą do podjęcia współpracy na rzecz popularyzacji godnych polecenia i wartych odwiedzenia miejsc oraz promocji dobrych praktyk w obszarze turystyki.

Zdaniem ministerstwa, marka turystyczna, czyli atrakcyjne – kulturowo, geograficznie i przyrodniczo – miejsce, powinna być łatwo identyfikowalna przez potencjalnych turystów i wyróżniać się swoją ofertą, reprezentując wysoki poziom jakości oraz skutecznie wspomagając ruch turystyczny na danym obszarze. W proces tworzenia marki turystycznej powinni być zaangażowani przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacji turystycznych oraz branży turystycznej.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, projekt ma na celu stymulowanie współpracy w zakresie rozwoju turystyki na poziomie lokalnym, czego efektem byłoby ukonstytuowanie tzw. regionów turystycznych – jednostek kompleksowo zarządzających rozwojem i promocją turystyki na wyznaczonym obszarze. To przykład rozwiązania, który wpisuje się również w zasady zrównoważonego rozwoju turystyki.

Tytuł „Polska Marka Turystyczna” ma się docelowo stać prestiżowym certyfikatem oznaczającym jakość, atrakcyjność i unikalność danego obszaru. „Będzie to narzędzie osiągania przewagi konkurencyjnej i kształtowania ruchu turystycznego, ponieważ na znaczeniu będzie zyskiwać jakość, a nie tylko skala ruchu turystycznego” – czytamy w komunikacie.

ReklamaŚródtekstowy ACK sklep 07.07-31.08 Sebastian
O tytuł „Polska Marka Turystyczna” mogą ubiegać się: organizacje, samorządy terytorialne i gospodarcze, instytucje, spółki, fundacje, stowarzyszenia, przedsiębiorcy prywatni, organizatorzy turystyki oraz inne jednostki, których jednym z celów lub zadań statutowych jest promocja turystyki. Zgłoszeń do II edycji projektu należy dokonywać przy użyciu formularza, który zostanie opublikowany na stronie internetowej polskiemarkiturystyczne.gov.pl. Uruchomienie naboru wniosków planuje się na pierwszy tydzień sierpnia br.

Projekt „Polskie Marki Turystyczne” został uruchomiony w 2018 roku. Jego pierwszymi laureatami zostały: Beskidy, Śląsk Cieszyński, Lublin, Kraina Lessowych Wąwozów i Toruń. Przyznano także 6 tytułów „Polska Marka Turystyczna – kandydat” – tym obszarom, które mają potencjał, aby w przyszłości stać się rozpoznawalną marką turystyczną. Należały do nich: Jura Krakowsko-Częstochowska, Mazury Zachodnie, Ziemia Świętego Krzyża, Zamość, Szlak wokół Tatr oraz Puszcza Białowieska.


Krzysztof Dulny 21.07.20210