Jarmarki Bożonarodzeniowe przyciągają zarówno mieszkańców miast, jak i turystów. To wyjątkowe, magiczne miejsca, gdzie można poczuć atmosferę nadchodzących Świąt, kupić prezenty, ozdoby świąteczne, skosztować regionalnych przysmaków.
Spis treści
Zgadnijcie, w którym roku odbył się pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy? Ta tradycja liczy sobie, nie bagatela, blisko 600 lat! Zapoczątkowano ją w Austrii i w Niemczech.
Pierwszy jarmark w Dreźnie odbył się w 1434 roku. Sprzedawano na nim artykuły świąteczne i rozmaite przysmaki. Jeszcze wcześniej, bo w XIV wieku, organizowano jarmark w Monachium, a sam pomysł zaczerpnięto z Austrii, gdzie świąteczne stragany kupcy rozkładali najprawdopodobniej jeszcze w XIII wieku.
Pocztówka niemiecka (Brück & Sohn in Meißen) przedstawiająca stary jarmark świąteczny. Wiki Commons.
Co ciekawe, średniowieczne jarmarki oferowały bardzo podobne atrakcje, co dzisiejsze. Klienci mogli zaopatrzyć się w żywność, rozmaite przysmaki, słodkie przekąski przygotowane przez cukierników. Cechy rzemieślników prezentowały na straganach zabawki dla dzieci i ozdoby. Krótko mówiąc: tematyka i charakter towarów sprzed 600 lat łudząco przypomina współczesną, a jedyna różnica to światełka. Na rozświetlenie jarmarków świąteczną iluminacją trzeba było trochę poczekać, czyli do początku XX wieku, kiedy elektryfikacja europejskich miast stała się powszechna. Oczywiście, urocza tradycja dotarła również do innych krajów i szybko się przyjęła.
Jest to niewątpliwie urocze miejsce. Bardzo dobre na spacer z rodziną i do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi, na które czekają specjalne atrakcje, jak np. spotkanie z Mikołajem. Dorośli z pewnością nie będą się nudzić na jarmarku. Na szczególną uwagę zasługują stoiska z wyrobami regionalnymi i możliwość degustacji pysznych potraw.
Warto również odwiedzić stoiska z rękodziełem. Talent wielu rzemieślników wprawia w zachwyt i zdumienie, dlatego jarmark jest idealnym miejscem do zakupu nietypowych prezentów oraz przysmaków na świąteczny stół.W praktycznie każdym większym, polskim mieście odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. Nie sposób wyliczyć wszystkich, dlatego podajemy kluczowe daty, w największych miastach:
Na niektórych jarmarkach odbywają się koncerty, występy artystyczne i inne atrakcje.
Historia gdańskich jarmarków sięga aż do XVII wieku. Pierwotnie stragany ustawiano przy bazylice Mariackiej. Jarmark w Gdańsku może poszczycić się naprawdę prestiżową nagrodą. W Wykazie „Best Christmas Markets 2023” organizowanym przez Europe's Best Destinations, zajął drugie miejsce, zaraz po Budapeszcie (ranking oparto na ponad 370 tysiącach głosów internautów, z czego prawie 48 tysięcy zagłosowało na Gdańsk).
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Fot. Andrzej Otrębski, Wiki Commons.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku słynie z naprawdę pięknych dekoracji świetlnych oraz ciekawych wydarzeń towarzyszących. Codziennie na terenie jarmarku możecie spotkać Świętego Mikołaja. W czwartki przewidziano niespodzianki, takie jak na przykład teatr ognia oraz ciekawe parady, a jeśli chcecie wspólnie zaśpiewać kolędy, to odwiedźcie jarmark w środy, kiedy przewidziane jest świąteczne karaoke.
Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się co roku na Rynku Głównym i przyciąga tłumy. Można na nim kupić bardzo ciekawe rękodzieło, w tym ręcznie zdobione bombki. Co się zaś tyczy przysmaków, to z pewnością ich nie zbraknie. Spróbujecie grzanego wina, pieczonych kasztanów oraz tradycyjnych potraw z Krakowa i najbliższych okolic, w tym podhalańskich smakołyków, takich jak oscypek, przyrządzany na rozmaite sposoby. W tym roku na jarmarku pojawią się wystawcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy zaoferują swoje smakołyki i świąteczne wyroby.
Jarmark świąteczny przy Bazylice Mariackiej w Krakowie. Fot. Wiki Commons.
Jarmarkowi towarzyszyć będą również takie wydarzenia jak: wizyta Świętego Mikołaja, opłatek prezydencki, pokaz Dziadów i Korowód Kolędniczy. Dzieci mogą napisać list do Świętego Mikołaja. Co ciekawe: w 2012 roku CNN Travel uznał Kraków za najlepsze miejsce w Europie do świętowania Bożego Narodzenia.
W tegorocznym rankingu portalu christmastreeworld.co.uk Kraków zajął pierwsze miejsce w kategorii „Najlepszy, tradycyjny jarmark świąteczny w Europie”. Zdobył 7,84 punkty w dziesięciopunktowej skali, wyprzedzając takie miasta jak: Tallinn, Budapeszt i Wiedeń, które zdobyły kolejne miejsca.
Jednym z najważniejszych momentów warszawskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego jest uroczyste zapalenie świateł na największej w kraju choince, stojącej na Placu Zamkowym. Mierzy ona 27 metrów wysokości. Tradycyjnie jarmarkowi towarzyszy otwarcie wielkiego lodowiska na rynku Starego Miasta. Na licznych straganach można zakupić pamiątki, prezenty, przysmaki i ozdoby. Dzieci mogą spotkać się ze Świętym Mikołajem.
Iluminacja świetlna na warszawskiej ulicy. Fot. Mariusz Cieszewski, flickr.com.
Warszawa słynie również z pięknych iluminacji świetlnych, które rozmieszczone są na całym Trakcie Królewskim. Gdyby lampki ułożono w jeden łańcuch, miałby prawie 700 kilometrów długości i mógł połączyć naszą stolicę z Wiedniem. W niektórych miejscach Warszawy można spotkać dodatkowe ozdoby świetlne, na przykład w Łazienkach Królewskich.
Iluminacja świetlna na Zamku Królewskim. Fot. Mariusz Cieszewski, flickr.com.
Główna iluminacja zostanie rozświetlona 2 grudnia. W 2023 roku przewidziano ozdoby retro, nawiązujące do klimatu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Będą to: wagi sklepowe, urządzenia techniczne i zabawki tamtych lat, a dla najmłodszych przewidziano również świecące karuzele.
Jarmark na wrocławskim rynku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce. Podczas wydarzenia odbywają się bezpłatne warsztaty dla dzieci, zaś na świątecznej scenie podziwiać można liczne występy i koncerty.
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Fot. Diego Delso, Wiki Commons.
W 2023 roku po raz pierwszy potrwa aż do 7 stycznia. Organizatorzy informują, że spodziewają się prawie 130 wystawców. Po zachodniej stronie Rynku zostaną ustawione ,,fotodomki”, pozwalające gościom wykonać klimatyczne zdjęcia świąteczne.
Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy słynie z kubków w kształcie bucików, w których zwiedzający mogą skosztować gorącej czekolady lub grzańca. To istny raj dla miłośników rękodzieła. Na jarmarku tradycyjnie można znaleźć ręcznie malowane bombki, ręcznie robione zabawki, biżuterię, wyroby z lnu, tkane torby i poduszki zdobione motywami ludowymi.
Niemcy są europejskimi liderami pod względem liczby organizowanych jarmarków bożonarodzeniowych. W tym kraju cieszą się one również największą popularnością. Dla naszych zachodnich sąsiadów robienie zakupów i spacery po jarmarkach to nieodłączny element obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia.
Fot. Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie.
Organizowane z pompą i piękne jarmarki o długoletnich (a czasem nawet wielowiekowych) tradycjach można odwiedzić w takich miastach jak:
Zdecydowanie warto odwiedzić jarmarki bożonarodzeniowe podczas zagranicznych wycieczek. Na szczególną uwagę zasługuje jarmark w Wiedniu.
Fot. Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu.
To właśnie Austria była krajem, który wprowadził tę uroczą, świąteczną tradycję. Charakterystycznym przysmakiem wiedeńskiego jarmarku są prażone migdały oraz świąteczny, rozgrzewający poncz. Największy jarmark bożonarodzeniowy w Europie odbywa się w Norymberdze. Pamiętajcie, że w niektórych krajach na jarmarkach możecie spotkać nie Świętego Mikołaja, ale ubraną na biało kobietę o złotych włosach. To Christkind, która zgodnie z tradycją w niektórych regionach Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Luksemburgu roznosi dzieciom prezenty i uroczyście otwiera jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze.