Czy zimą można tylko siedzieć w domu, otulić się kocem i wyczekiwać na cieplejszą pogodę? Oczywiście, że nie. Turystykę zimową pokochały miliony ludzi z całego świata. Atrakcji nie brakuje, podobnie jak chętnych. Gdzie jechać zimą, co robić i co zobaczyć? Prezentujemy pakiet pomysłów i gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Architektura z lodu i śniegu jest sezonowa, piękna i przyciąga turystów niczym magnes. Co ciekawe: największy na świecie labirynt z lodu i śniegu znajduje się w Polsce, w Zimowym Parku Rozrywki Snowlandia w Zakopanem, blisko Wielkiej Krokwi. Jego budowa trwa około miesiąca. Ściany liczą dwa metry wysokości, a cały obiekt zajmuje 3000 m². Kiedy zapada zmrok, labirynt oświetlają wielobarwne światełka, a spacerujący mogą poczuć się jak w zimowej bajce. W Snowlandii można również obejrzeć zamek ze śniegu o wysokości 14 metrów, pozwiedzać jego tajemne przejścia i podziwiać okoliczne krajobrazy z tarasu widokowego.
Najsłynniejszy śnieżny zamek w Europie znajduje się w Kemi, w Finlandii. Podobnie jak zamek zakopiański co roku topnieje i jest budowany ponownie. Szwedzi do tego stopnia pokochali architekturę zimową, że poszli o krok dalej i wznieśli pierwszy na świecie lodowy hotel w wiosce Jukkasjärvi. Nocleg w tym miejscu to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Termometry w pokojach wskazują -5 stopni Celsjusza. Oczywiście, hotelu nie można ogrzać, gdyż byłoby to jednoznaczne z ukróceniem żywota tego niezwykłego budynku. Lodowy hotel szczyci się restauracją, w której serwowane są tradycyjne potrawy lapońskiej kuchni, galerią sztuki z wystawą rzeźb lodowych oraz zbudowaną ze śniegu salą teatralną, w które wystawia się sztuki Szekspira.
Z niezwykłych jarmarków świątecznych słynie wiele europejskich miast na przykład: Barcelona, Drezno, Berlin, Tallinn, Paryż, Hamburg, Wiedeń i Praga. Można podziwiać je również w Polsce na przykład w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Na jarmarkach kupicie tematyczne produkty, ozdoby choinkowe, rozmaite przysmaki, dekoracje świąteczne, regionalne wyroby i prezenty, a przy warszawskiej Starówce znajdziecie również lodowisko.
W świąteczny nastrój na pewno wprowadzi Was wizyta w wiosce świętego Mikołaja. Teoretycznie powinna przyciągać tylko maluchy, ale spójrzmy prawdzie w oczy… Dorośli garną się do tego miejsca z takim samym zapałem. Najsłynniejsza wioska świętego Mikołaja w Polsce znajduje się w Bałtowie. Tu znajdziecie wszystko: światełka, lodowe rzeźby, magiczne pokazy i oczywiście samego Mikołaja. Podobne atrakcje w świątecznym klimacie oferuje park rozrywki Kraina Świętego Mikołaja w Kołacinku. Z kolei w Kętrzynie znajduje się konsulat Świętego Mikołaja, w którym możecie wyprodukować sobie własną bombkę.
Oficjalnie święty Mikołaj mieszka w Laponii i jest niekwestionowanym rekordzistą pod względem otrzymywania listów. W Rovaniemi, niedaleko koła podbiegunowego, mieści się czynna przez cały rok największa wioska świętego Mikołaja, park rozrywki odwiedzany przez licznych turystów. Znajdziecie w nim biuro Mikołaja, renifery, sanie, centrum prezentów oraz najbardziej zapracowaną na świecie pocztę.
Przy okazji przypominamy adres, pod który należy kierować listy do Mikołaja:To idealne miejsce dla miłośników ciepła i regeneracji. Baseny zasilane są wodą termalną, bogatą w minerały i słynącą z właściwości leczniczych. Na pobyt w termach i saunarium najlepiej zarezerwować cały dzień. W większości obiektów część gorących basenów zlokalizowana jest na zewnątrz, dzięki czemu będziecie mogli w przerwach od kąpieli pobawić się na śniegu, a dodatkowo znajdziecie atrakcje znane z aquaparków: jacuzzi, gejzery, sztuczne rzeki i fale lub armatki wodne.
Zimową porą największą popularnością cieszą się termy zlokalizowane u stóp gór, zapewniające niezapomniane widoki. Warto odwiedzić: Termę Bania w Białce Tatrzańskiej, Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej, Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej (przy stacji narciarskiej „Szymoszkowa”), Termy Gorący Potok w Szaflarach. Turyści chwalą sobie również Aquapark Zakopane, a Termy Cieplice, poza pięknym widokiem na Karkonosze, mogą pochwalić się najgorętszymi basenami w Polsce. Blisko Warszawy znajdują się Termy Mszczonów, zaś Termy Maltańskie, największy w naszym kraju kompleks basenów termalnych, znajdziecie w Poznaniu. Pomiędzy Łodzią i Koninem zlokalizowane są Termy Uniejów.
Baseny termalne znajdziecie również poza granicami kraju. Największy kompleks w Alpach to szwajcarskie Termy Leukerbad. W światowych rankingach wysoko oceniane są również niemieckie Termy Karakalli oraz islandzka Błękitna Laguna. Oba obiekty słyną z wodospadów, zaś Błękitna Laguna posiada również jaskinię.
Kochacie białe szaleństwo i sporty zimowe? W naszym kraju znajdziecie wiele nowoczesnych ośrodków, w których można poszaleć na stoku. Do najpopularniejszych należą:
Planujecie wyjazd na narty za granicę? Od lat największą popularnością cieszą się Alpy, a co za tym idzie: Włochy, Francja, Austria i Szwajcaria. Warto również rozważyć nieco mniej znany kierunek, którym jest Andora w Pirenejach. W Andorze znajdziecie bardzo nowoczesne ośrodki i zapierające dech w piersiach widoki.
Rozwój technologii sprawił, że nikt nie musi jechać na narty „w ciemno” i dopiero na miejscu badać panujące warunki. Dzięki kamerom on-line podejrzycie zbocza. Możecie skorzystać z aplikacji dedykowanych dla narciarzy i snowboardzistów (przykładowo: Skiresort.info zbiera dane pogodowe z 6000 ośrodków).
Narty biegowe, popularnie zwane biegówki, są ciekawą alternatywą dla stoków. Ten sport można uprawiać w wielu miejscach, a nowe szlaki pojawiają się wraz z opadami śniegu. Miłośnicy biegówek chętnie odwiedzają Nadleśnictwo Szklarska Poręba w Górach Izerskich, gdzie znajduje się Ośrodek Narciarstwa Biegowego „Jakuszyce” i trasy dla narciarzy o długości ponad 100 km. Po czeskiej stronie zlokalizowany jest ośrodek „Jizerská 50”. Na biegówki można wybrać się również do Jamrozowej Polany w Dusznikach Zdroju, na Podlasie, w okolice Wisły i w Tatry do Doliny Chochołowskiej.
Od 1 grudnia do 22 stycznia 2023 r. warto odwiedzić Amsterdam. W mieście znajdują się liczne i piękne zabytki, a w powyższym terminie Holendrzy zaplanowali festiwal świateł. Od 17 grudnia do 15 marca w holenderskim IJsselhallen Zwolle, 130 km od Amsterdamu, odbędzie się festiwal rzeźb lodowych, do których wykonania zużyto ponad 500 000 kilogramów lodu i śniegu.
Lodowe dzieła sztuki można również podziwiać w Polsce. Od 9 do 12 grudnia warto zajrzeć do Poznania, gdzie odbędzie się kolejna edycja Ice Festiwal.
Zima to doskonały czas dla miłośników dobrej zabawy. Przyczyna jest oczywista: od 6 stycznia do 21 lutego trwa karnawał. Najbardziej znany odbywa się w Nicei, szczegółowe informacje znajdziecie w naszym artykule.
A gdzie można potańczyć i pobawić się na koncertach jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem karnawału? Na przykład na Tollwood Winter Festival w Monachium, który zaprasza wszystkich fanów muzyki i tańca od 24 listopada do nocy sylwestrowej.
Ciekawą propozycją na wycieczkę jest odwiedzenie polskich Parków Narodowych. Piękna przyroda w zimowej scenerii wygląda bajkowo, a dodatkową atrakcją staje się możliwość wytropienia w śniegu odcisków łapek mieszkańców lasów. Zimowe spotkanie z żubrami zapewni Wam Białowieski Park Narodowy i Pokazowa Zagroda Żubrów w Parku Pszczyńskim. Kto pragnie ciszy i spokoju, z pewnością zrealizuje swoją potrzebę w Wolińskim Parku Narodowym, zimą chętnie odwiedzanym przez fotografów, zwłaszcza w okolicach klifów w Międzyzdrojach. W Magurskim Parku Narodowym znajdziecie urokliwe miejsca na zimowe spacery i będziecie mogli obejrzeć zamarznięty Wodospad Magurski.
Jeśli nigdy nie widzieliście Zamku Książ, koniecznie to nadróbcie. To niezwykłe miejsce o bardzo interesującej historii. Zimą okolice zamku oświetlają Ogrody Światła.
Jeśli wyjątkowo nie lubicie śniegu, a sama myśl o zimowych sportach wywołuje u Was dreszcze, można obrać zupełnie inny kierunek wyjazdu. Słońce i ciepło czeka na turystów w Hiszpanii, Portugalii, na południu Grecji i Włoch.
Egzotykę w Europie można znaleźć w parku „Tropical Islands” pod Berlinem. To aquapark z wioską tropikalną, w którym poza standardowymi atrakcjami czekają na Was zamieszkujące obiekt flamingi i żółwie oraz spływ dziką rzeką i las tropikalny. Palmy z Florydy i Malezji znajdziecie również w Polsce, w aquaparku Suntago Wodny Świat, w pobliżu Mszczonowa.
Pamiętajcie, że zimowy wyjazd można połączyć z Sylwestrem, a jeśli szukacie nietypowych pomysłów na noworoczną zabawę, śledźcie uważnie, co oferują obiekty turystyczne. Przykładowo: Sylwestra można spędzić pod ziemią, w kopalniach w Wieliczce i Bochni.
W artykule wykorzystano grafiki (od góry): 1. Pixabay (Pixabay License). 2. Zamek lodowy w Kemi, Finlandia. GNU Free Documentation License. 3. Fot. Petr Kratochvil „Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze”. CC0 Domena publiczna. 4. Fot. Tony Hisgett „Termy Błękitna Laguna”, Wiki Commons. 5. CC0 Domena publiczna, pxhere.com.