artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Camping dla dzieci – dokąd jechać z maluchami?

Camping dla dzieci – dokąd jechać z maluchami?

Czas czytania 5 minut

Rodzin podróżujących kamperem lub przyczepą z małymi dziećmi jest całkiem sporo. Wszystkie zgodnie twierdzą, że camping dla dzieci rządzi się trochę innymi prawami, niż taki, na którym mogą zatrzymać się wyłącznie osoby dorosłe. Przyjrzyjmy się sprawie bliżej. Jakie cechy musi mieć camping, aby być bezpieczny dla dzieci? Na co rodzice powinni zwrócić uwagę? Co zrobić, żeby maluchy się nie nudziły?

Szukasz campingu? Zrób to z naszą bazą. 
Tu kupisz kartę ASCI, która daje nawet 50% rabatu w ponad 3000 campingach w Europie. 
Chcesz wypożyczyć kamper na rodzinny wyjazd? Poszukaj go na Booking Camper.

Camping dla dzieci – co musi posiadać? 

Zacznijmy od podstawowej sprawy: camping, na który zabieracie maluchy, powinien być strzeżony, ogrodzony i zorganizowany w taki sposób, aby dorośli mieli dobry widok na bawiące się dzieci. Wszystkie atrakcje dla maluchów (huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, trampoliny, domek do zabawy, basen, brodzik) powinny być czyste, zadbane, dobrze wyposażone i bezpieczne. 

Niektóre campingi oferują dodatkowy plac zabaw w pomieszczeniu pod dachem. To dobre rozwiązanie w przypadku niepogody. Jeśli wasze dzieci nie skończyły trzech lat, wybierzcie obiekty wyposażone w specjalne atrakcje dla najmłodszych, np. osobny brodzik dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. 

camping dla dzieci

Wiele campingów prowadzi specjalne zajęcia i animacje dla dzieci. Najczęściej są to zabawy lub proste zajęcia sportowe. Wybieracie się nad morze lub jezioro? Poszukajcie campingu jak najbliżej plaży z płytkim wejściem do wody. Podczas wakacji z dziećmi idealnie sprawdzają się zbiorniki płytkie z piaszczystą plażą, koniecznie bez ostrych kamieni. Zwróćcie uwagę czy camping znajduje się blisko wypożyczalni sprzętu (lub sam ją prowadzi). Coraz więcej campingów udostępnia gościom pralnie i suszarnię. Rzecz bardzo przydatna podczas podróży z maluchami. 

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian

 

Zajęcia dla dzieci na campingu 

Podczas ładnej pogody z nudą na campingu nie powinno być problemów. Dzieci chętnie zajmą się zabawą na świeżym powietrzu. W wielu campingach znajdują się boiska lub duże place pozwalające na grę w piłkę, badmintona lub frisbee. Sporo atrakcji zapewni plac zabaw i basen. Jeśli dzieci są na tyle duże, by poradzić sobie na rowerze, warto zabrać je na wycieczkę, połączoną ze zwiedzaniem okolicy. Można rozważyć wieczorne ognisko, połączone z pieczeniem kiełbasek. W przypadku złej pogody warto zagrać w gry planszowe lub wykorzystać czas na zwiedzenie ciekawych obiektów w okolicy, które znajdują się pod dachem. 

Który europejski camping wybrać? 

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i często jest kwestią gustu. Podstawowe pytanie brzmi: w którym kraju chcecie spędzić wakacje? 

Europejskie campingi wysoko oceniane przez turystów z dziećmi to między innymi:  
•    Camping De Lilse Bergen, Belgia;
•    Camping Manor Farm, Szwajcaria; 
•    Camping Roma, Włochy; 
•    Cap Cabane, Francja;
•    Domaine de Litteau, Francja;
•    La Croix du Vieux Pont, Francja;
•    Vilanova Park, Hiszpania. 

W plebiscycie 20 najlepszych campingów dla rodzin z dziećmi „The Guardian” wysoko oceniono: 
•    Campingplatz Kinzigtal, Black Forest, Niemcy;
•    Peschiera del Garda, Lake Garda, Włochy;
•    Kur Camping Erlengrund, Bad Gastein, Austria;
•    Domaine de Sevenier, Ardeche, Francja;

ReklamaCamping dla dzieci – dokąd jechać z maluchami? 3
•    Camping Le Pontet, Perigueux, Francja.

Z kolei w zestawieniu The Travel Expert za najlepsze rodzinne campingi uznano: 
•    Norcenni Girasole, Tuscany, Włochy; 
•    Union Lido, Venetian Riviera, Włochy; 
•    La Rive, Biscarrose, Landes, Francja; 
•    Camping Domaine du Clarys – Le Clarys Plage, Vendee, Francja; 
•    La Garangeoire, St Julien de Landes, Vendee, Francja; 
•    Sportkamp Woferlgut, Zell am See, Austria; 
•    Vilanova, Costa Dorada, Hiszpania;
•    Park Umag, Istria, Chorwacja. 

Który polski camping wybrać?

W tym wypadku duże znaczenie mają indywidualne potrzeby i predyspozycje. Wolicie góry, czy może? Czy planujecie tylko wypoczynek, czy również zwiedzanie? W drugim przypadku warto wybrać camping blisko atrakcji turystycznych. Szukacie miejsca popularnego, a może pragniecie zaszyć się w głuszy? Ogromna większość nowoczesnych, polskich campingów w niczym nie dostaje od europejskich standardów, a niektóre z naszych rodzimych campingów doczekały się nagród i wyróżnień międzynarodowych. 

camping dla dzieci

W rankingu Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu I miejsce zdobyły między innymi następujące campingi: „Pajda Mazur” w Kątnie, „Wagabunda” w Mikołajkach, „Alexa” w Chłapowie, „Wiking" w Dziwnówku, „Ostoja Stara Baśń” w Kosewie, „Ustronie” w Karpicku, „Cezar” w Mrągowie, „KamA” w Tałtach, „Camping Na Granicy" w Mielnie, „Baltic” w Kołobrzegu. Wiele nagrodzonych campingów znajduje się w okolicach Łeby. Należą do nich: „Morski”, „Ambre”, „Leśny” oraz „InterCamp'84”.

Czy warto zabrać dzieci na camping?

Zdecydowanie tak! Podsumowując warto podkreślić, że wyjazd na camping z dziećmi to doskonały pomysł na rodzinne wakacje. Nowoczesne campingi oferują wiele atrakcji i rozrywek dla maluchów. Pozwalają na kontakt z naturą, zabawę, regenerację. Nie bójcie się podróżować z dziećmi. 

Pamiętajcie, że pobyt dla maluchów jest tańszy. Większość campingów oferuje niższą cenę dla dzieci do 10 lat (w niektórych przypadkach do 12 lat). Z kolei dzieci do lat 4 (lub w niektórych przypadkach do lat 3) mogą przebywać na campingu gratis. Przed przyjazdem warto skontaktować się z obiektem i dopytać o dostępne zniżki dla rodzin z dziećmi. 

W artykule wykorzystano fotografie: Pineta sul Mare Camping Village, Wlochy (fot. z bazy PC), Campeggio Valle Gesso, Włochy (fot. z bazy PC), Vidar Nordli-Mathisen (Unspash). 


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News