artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Markiza do kampera
  fot. PC Markiza do kampera

Markiza do kampera – modele, ceny, porady

Czas czytania 4 minuty

Markiza do kampera to jedno z najczęściej montowanych akcesoriów, na które decydują się świeżo upieczeni posiadacze pojazdów kempingowych. Dają doskonałą ochronę przed słońcem i deszczem, znacząco powiększają naszą wypoczynkową przestrzeń. Wybór markiz jest bardzo szeroki.  Dobierając odpowiedni model do pojazdu trzeba zwrócić uwagę na jego długość (a dokładniej: długość dachu), sposób rozkładania i składania oraz zastosowane materiały.

Markiza do kampera – różne modele

Markiza do kampera składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszym z nich jest belka (nazywana też kasetą), zamontowana wzdłuż pojazdu (zazwyczaj na stałe), w której zwinięta jest tkanina, najczęściej pokryta impregnatem. Kolejnym elementem są aluminiowe stelaże, które służą oparciu markizy albo na ziemi, albo na ścianie kampera.

Markiza do kampera mocowanie Ściana kampera z rozłożoną markizą. Fot. PC. 

Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym modelom. Najpopularniejszymi producentami markiz na rynku są Thule, Fiamma czy Prostor.

Ciekawym modelem jest markiza Thule Omnistor 5200, która będzie odpowiednia dla niemal każdego rodzaju pojazdu. Dostępna jest w 7 długościach, od 1,90 m do 4,50 m, dostępna w kolorach srebrnym, białym i antracytowym. Przykładowo: wersja czterometrowa waży 28 kilogramów. Jej cena w sklepie Elcamp to 4890 złotych brutto.

Markiza do kampera Rozstawiona markiza Thule Omnistor. Fot. Elcamp.

Kolejnym, często wybieranym przez producentów kamperów modelem, jest Fiamma F45S. Mechanizm montażu i użytkowania, jest zbliżony. Wersja czterometrowa w sklepie ACK kosztuje ok. 5100 złotych brutto i waży 27 kg.

ReklamaMarkiza do kampera – modele, ceny, porady 3
Do markizy możemy dokupić dodatkowe akcesoria, takie jak ściany boczne. Powstaje nam wówczas coś na kształt przedsionka. Jest wygodnie, intymnie i w pełnym cieniu.

Montaż markizy do kampera. O czym trzeba pamiętać?

Montaż markizy wiąże się z pewnymi ograniczeniami (lub trudnościami) w prowadzeniu pojazdu. Jest ona umocowana po jednej stronie, dlatego nie tylko podnosi, ale też przesuwa środek ciężkości całego kampera. Ponadto, zamontowana markiza wystaje poza obrys ściany pojazdu. Trzeba uważać, by podczas przejazdu w ciasnych miejscach (również na kempingach w sąsiedztwie drzew i gałęzi) nie uszkodzić tego urządzenia.

Markiza do kampera na kempingu Kamper z markizą na kempingu. Fot. PC. 

Najczęstsze uszkodzenia markiz powstają podczas wietrznej pogody. Podstawowa zasada użytkowania brzmi: kiedy tylko pojawiają się informacje o nadchodzących porywistych wiatrach lub kiedy zaczynamy je odczuwać, należy złożyć natychmiast markizę. Większe modele mają przecież płaską, lekką powierzchnię o wymiarach kilkunastu metrów kwadratowych. Zadziałają jak żagiel na wodzie!

Co się stanie, gdy nie złożymy markizy na wietrze? Uszkodzeniu może ulec nie tylko sama markiza, ale w skrajnych przypadkach także pojazd. Znane są liczne przypadki, kiedy markiza napędzana wiatrem wyrwała fragmenty ścian kampera, do których była przymocowana. Naprawa takich uszkodzeń jest bardzo kosztowna.

Poza standardowym mocowaniem do ziemi lub ścian kampera, warto stosować również pasy sztormowe, które z pewnością zminimalizują ewentualny ruch markizy w trakcie podmuchów wiatru.

Reklama

Tania markiza do kampera

Przy wyborze markizy nie warto szukać oszczędności. Jeśli zdecydujemy się na atrakcyjny cenowo produkt, musimy liczyć się z gorszą jakością. Najprawdopodobniej zastosowano niższej jakości tkaninę, co może skutkować przeciekaniem, przepuszczaniem promieni słonecznych oraz szybkim wyblaknięciem.

Wiele osób poszukuje markiz używanych. Rzeczywiście, można trochę zaoszczędzić, natomiast warto zwrócić uwagę, że tego typu akcesoriów na rynku wtórnym zbyt wiele nie ma. Posiadacza kampera raczej nie sprzedaje sprawnej markizy samodzielnie, bez pojazdu. Choć oczywiście mogą się takie oferty pojawiać.

Przy zakupie używanej markizy na pewno trzeba zwrócić uwagę na jej stan techniczny, dokładnie obejrzeć cały materiał. Nie znamy natomiast historii markizy, nie wiemy, jak długo była użytkowana w pełnym słońcu, nie wszystkie usterki (na przykład rozwarstwienia tkaniny) będą widoczne gołym okiem. Sam mechanizm również wzbudza wątpliwości. Nie wiemy, czy i jak był serwisowany, co może przełożyć się na niespodziewane kłopoty w niedługim czasie, związane na przykład z korozją. Oczywiście, w przypadku markizy używanej musimy liczyć się też z brakiem gwarancji.

Jak poprawnie rozłożyć markizę? Zobacz nasz film z instrukcją:

W artykule wykorzystano: zdjęcia wykonane przez dziennikarzy „Polskiego Caravaningu” oraz fotografię markizy Thule Omnistor, Elcamp.


Piotr Łukaszewicz11.08.20230
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News