artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Inżynierowie firmy Webasto wykorzystali doświadczenie zdobyte przy opracowaniu modelu Freeline Slim 140 (o pojemności 141 l), anonsując 2 mniejsze lodówki
Inżynierowie firmy Webasto wykorzystali doświadczenie zdobyte przy opracowaniu modelu Freeline Slim 140 (o pojemności 141 l), anonsując 2 mniejsze lodówki

Dlaczego lodówki Webasto są „cool”?

Czas czytania 4 minuty

Urządzenia na pokładzie pojazdu kempingowego są często traktowane jako coś oczywistego aż do momentu, gdy przestają działać. Lodówki są jednym z przykładów takich niedocenianych urządzeń technicznych.

W samochodach i przyczepach kempingowych lodówki muszą być niezawodne, często pracują przez wiele dni na zasilaniu bateryjnym, gdy pojazd nie jest podłączony do zewnętrznego źródła. Jeśli lodówka nie działa, przechowywane w niej łatwo psujące się produkty są skazane na straty. Stąd wniosek – lodówka musi być również niezwykle wydajna, aby podczas postoju pojazdu nie obciążała zbytnio akumulatora. Kolejnym kryterium jest poziom hałasu pracującego urządzenia.

Dlaczego lodówki Webasto są „cool”? 1
Kompresorowe lodówki Freeline Slim 70 i 90 zadebiutowały na targach Caravan Salon 2022

Ze względu na dotkliwy brak miejsca na pokładach pojazdów kempingowych pożądane są te możliwie najmocniejsze, najwydajniejsze, a przy tym energooszczędne i niezawodne. Lodówka absorpcyjna czy kompresorowa? Na tak zadane pytanie odpowiedź często prowadzi do lodówek z serii Freeline od Webasto. Te sprężarkowe urządzenia działające w technologii Isotherm, produkowane przez Indel Webasto Marine, należą do najwydajniejszych w branży. Jak to możliwe? Na początku 2008 roku Webasto i Indel B, jeden z wiodących producentów lodówek we Włoszech, zawiązały sojusz na rzecz większego komfortu na pokładzie. Stworzona spółka joint venture Indel Webasto Marine korzysta z know-how marki produktów Isotherm i Isotemp, które są dobrze znane w branży marynistycznej i uznawane za synonim wysokiej jakości.

Chłodzenie sprężarką robi różnicę

Zasadnicza różnica między lodówkami Webasto/Isotherm a produktami konkurencji ukryta jest głęboko w środku. To materiały i produkty pochodzące z przemysłu motoryzacyjnego o zaostrzonych normach sprawiają, że lodówki są wyjątkowo ciche, a sprężarki kompaktowe.
Technologia inteligentnej kontroli energii Isotherm wykorzystuje precyzyjny czujnik temperatury i monitorowanie napięcia do sterowania sprężarką w celu zapewnienia optymalnej wydajności i równowagi między wydajnością a zużyciem energii. W rezultacie lodówki oszczędzają do 35% energii, a to z racji efektywnego wykorzystania sprężarki. Dzięki tej technologii m.in. modele Freeline Slim 70 (pojemność 70 l, komora zamrażarki 12 l) i Freeline Slim 90 (90 l/11 l) należą do najbardziej energooszczędnych lodówek o najniższym zużyciu energii na rynku – dzienny pobór mocy wynosi zaledwie 290 Wh i 340 Wh. Kolejną zaletą jest ich waga, istotna zwłaszcza w przypadku zastosowań mobilnych.

Dlaczego lodówki Webasto są „cool”? 2
Propozycja od Webasto jest cool dzięki zminiaturyzowanemu kompresorowi

Freeline Slim 140/90/70

Nowa generacja lodówek kompresorowych była prezentowana na targach Caravan Salon 2022. Inżynierowie firmy wykorzystali doświadczenie zdobyte przy opracowaniu modelu Freeline Slim 140 (o pojemności 141 l), prezentując 2 dużo mniejsze modele. Webasto Freeline Slim 70 ma wymiary 42 × 82,1 × 45 cm, a model Freeline Slim 90: 42 × 97,5 × 48,5 cm. 
Wspólne wyróżniki tej generacji lodówek to: smukła konstrukcja, cyfrowy panel sterowania z funkcją ECO, funkcje komfortu i oszczędzania energii („cicha noc”, „SMART”) oraz przyjazny dla środowiska gaz chłodniczy o bardzo niskim współczynniku globalnego ocieplenia (GWP), wynoszącym 3. Czynnik chłodniczy R600a należy do węglowodorów (HC) i powszechnie uważany jest za wybitnie „czysty”. Jest naturalny, nietoksyczny, więc nie niszczy warstwy ozonowej i ma minimalny wpływ na globalne ocieplenie. Jego właściwości termofizyczne gwarantują dobrą wydajność przy niskich temperaturach. I co najważniejsze dla codziennej eksploatacji lodówek z serii Freeline Slim – niższe ciśnienie robocze na wylocie zmniejsza pracę, jaką musi wykonać sprężarka.

Cool technologia

Sprężarka w najnowszych lodówkach marki Webasto musi wykonać mniejszą pracę, co zmniejsza jej zużycie – nie tylko części mechanicznych. To także mniejsze ryzyko wystąpienia nieszczelności.
Lodówki Freeline Slim 70 i 90 pokazane po raz pierwszy na targach Caravan Salon w Düsseldorfie zachwycają niskim zużyciem energii. Okazuje się, że ogromna w tym zasługa zastosowania szczególnie wydajnej technologii nanosprężarek. Przedrostek „nano” nie bez powodu należy kojarzyć z małymi rozmiarami technologii gwarantującej osiąganie niskich temperatur. Wrażenie robi zminiaturyzowany kompresor – nie tylko mieści się w dłoni, waży ok. 1 kg!

Fot. Webasto i arch. PC

Artykuł pochodzi z numeru 6 (108) 2022 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator12.09.2023
Artykuł powstał we współpracy z marką Webasto
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News