W samochodach i przyczepach kempingowych lodówki muszą być niezawodne, często pracują przez wiele dni na zasilaniu bateryjnym, gdy pojazd nie jest podłączony do zewnętrznego źródła. Jeśli lodówka nie działa, przechowywane w niej łatwo psujące się produkty są skazane na straty. Stąd wniosek – lodówka musi być również niezwykle wydajna, aby podczas postoju pojazdu nie obciążała zbytnio akumulatora. Kolejnym kryterium jest poziom hałasu pracującego urządzenia.
Kompresorowe lodówki Freeline Slim 70 i 90 zadebiutowały na targach Caravan Salon 2022
Ze względu na dotkliwy brak miejsca na pokładach pojazdów kempingowych pożądane są te możliwie najmocniejsze, najwydajniejsze, a przy tym energooszczędne i niezawodne. Lodówka absorpcyjna czy kompresorowa? Na tak zadane pytanie odpowiedź często prowadzi do lodówek z serii Freeline od Webasto. Te sprężarkowe urządzenia działające w technologii Isotherm, produkowane przez Indel Webasto Marine, należą do najwydajniejszych w branży. Jak to możliwe? Na początku 2008 roku Webasto i Indel B, jeden z wiodących producentów lodówek we Włoszech, zawiązały sojusz na rzecz większego komfortu na pokładzie. Stworzona spółka joint venture Indel Webasto Marine korzysta z know-how marki produktów Isotherm i Isotemp, które są dobrze znane w branży marynistycznej i uznawane za synonim wysokiej jakości.
Zasadnicza różnica między lodówkami Webasto/Isotherm a produktami konkurencji ukryta jest głęboko w środku. To materiały i produkty pochodzące z przemysłu motoryzacyjnego o zaostrzonych normach sprawiają, że lodówki są wyjątkowo ciche, a sprężarki kompaktowe.
Technologia inteligentnej kontroli energii Isotherm wykorzystuje precyzyjny czujnik temperatury i monitorowanie napięcia do sterowania sprężarką w celu zapewnienia optymalnej wydajności i równowagi między wydajnością a zużyciem energii. W rezultacie lodówki oszczędzają do 35% energii, a to z racji efektywnego wykorzystania sprężarki. Dzięki tej technologii m.in. modele Freeline Slim 70 (pojemność 70 l, komora zamrażarki 12 l) i Freeline Slim 90 (90 l/11 l) należą do najbardziej energooszczędnych lodówek o najniższym zużyciu energii na rynku – dzienny pobór mocy wynosi zaledwie 290 Wh i 340 Wh. Kolejną zaletą jest ich waga, istotna zwłaszcza w przypadku zastosowań mobilnych.
Propozycja od Webasto jest cool dzięki zminiaturyzowanemu kompresorowi
Nowa generacja lodówek kompresorowych była prezentowana na targach Caravan Salon 2022. Inżynierowie firmy wykorzystali doświadczenie zdobyte przy opracowaniu modelu Freeline Slim 140 (o pojemności 141 l), prezentując 2 dużo mniejsze modele. Webasto Freeline Slim 70 ma wymiary 42 × 82,1 × 45 cm, a model Freeline Slim 90: 42 × 97,5 × 48,5 cm.
Wspólne wyróżniki tej generacji lodówek to: smukła konstrukcja, cyfrowy panel sterowania z funkcją ECO, funkcje komfortu i oszczędzania energii („cicha noc”, „SMART”) oraz przyjazny dla środowiska gaz chłodniczy o bardzo niskim współczynniku globalnego ocieplenia (GWP), wynoszącym 3. Czynnik chłodniczy R600a należy do węglowodorów (HC) i powszechnie uważany jest za wybitnie „czysty”. Jest naturalny, nietoksyczny, więc nie niszczy warstwy ozonowej i ma minimalny wpływ na globalne ocieplenie. Jego właściwości termofizyczne gwarantują dobrą wydajność przy niskich temperaturach. I co najważniejsze dla codziennej eksploatacji lodówek z serii Freeline Slim – niższe ciśnienie robocze na wylocie zmniejsza pracę, jaką musi wykonać sprężarka.
Sprężarka w najnowszych lodówkach marki Webasto musi wykonać mniejszą pracę, co zmniejsza jej zużycie – nie tylko części mechanicznych. To także mniejsze ryzyko wystąpienia nieszczelności.
Lodówki Freeline Slim 70 i 90 pokazane po raz pierwszy na targach Caravan Salon w Düsseldorfie zachwycają niskim zużyciem energii. Okazuje się, że ogromna w tym zasługa zastosowania szczególnie wydajnej technologii nanosprężarek. Przedrostek „nano” nie bez powodu należy kojarzyć z małymi rozmiarami technologii gwarantującej osiąganie niskich temperatur. Wrażenie robi zminiaturyzowany kompresor – nie tylko mieści się w dłoni, waży ok. 1 kg!
Fot. Webasto i arch. PC
Artykuł pochodzi z numeru 6 (108) 2022 r. magazynu „Polski Caravaning”.
Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.