artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord - bookingcamper
Monocoque w służbie caravaningu. Balcamp SM 730

Monocoque w służbie caravaningu. Balcamp SM 730

Czas czytania 3 minuty

Monocoque w języku francuskim oznacza „pojedynczą skorupę”. Zalety jednolitej bryły znane są konstruktorom łodzi, jachtów i motorówek, rozwiązanie funkcjonuje nie od dziś również w świecie wyścigów Formuły 1.

Od kilku już caravaningowych sezonów słyszy się o przeniesieniu tego rozwiązania do konstrukcji pojazdów kempingowych. Modele wykonane techniką „bez łączeń” są używane, oferowane i cieszą się dużym uznaniem. Do grona designerów zabudowy opartej na założeniu kapsuły mieszkalnej wykonanej z jednego kawałka laminatu dołącza firma Balcamp. Prezentujemy jej najnowsze „dziecko” – model SM 730. 
Technika jednolitej osnowy, niejako bryły skrywającej funkcjonalne wnętrze, po raz pierwszy zastosowana została w budowie łodzi, gwarantując prawdziwy kadłub skorupowy przenoszący zarówno siły rozciągające, jak i ściskające w poszyciu. Tak samo zachowuje się mieszkalna zabudowa w funkcji pojazdu kempingowego, w tym wypadku półintegry osadzonej na podwoziu Mercedes-Benz Sprinter 319 V6 4x4 190 KM. Gwarancja szczelności kopuły wynosi 20 lat, więc to nieporównanie dłuższy czas niż w przypadku ogromnej większości konstrukcji wykonanych zgodnie z dyktatem klasycznej technologii.
Balcamp przyzwyczaił nas już do wysokiej jakości, a w przypadku pojazdów koncepcyjnych, jak w tym, dodatkowo do idącego z duchem czasu i atrakcyjnego designe’u. Z zewnątrz pojazd prezentuje się dość tajemniczo. Szoferkę i „mieszkaniówkę” pokrywa szara farba, uwagę zwracają zaokrąglone krawędzie oraz jednolite połączenie spojlera nad kabiną z resztą konstrukcji, wskazujące, że mamy do czynienia z monolitem.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Zabudowa przeznaczona jest dla 4 osób – tyle samo do jazdy, ile do spania. Z potężnym łóżkiem z tyłu o wymiarach 200 × 140 cm sąsiadują osobne łazienka z toaletą i prysznic. Warto wyróżnić inne niż najczęściej spotykane białe wykończenie. Szczotkowany aluminiowy kompozyt nadaje strefie sanitarnej kolorytu, który dobrze współgra z szarościami na zewnątrz. Ciekawe połączenie. Opuszczane nad szoferką łóżko ma takie same wymiary jak to w sypialni. Lodówka Dometic o absorpcji gazowo-elektrycznej, piekarnik, przetwornica 3000 W, skórzane obszycia szoferki, malatura wnętrza w kolorze nadwozia, poduszki powietrzne oraz długość pojazdu (7,30 m) oznaczają, że kamper jest naprawdę asem w swojej klasie!
Balcamp SM 730 ma dość typową wysokość, zamyka się ona w wartości 2,85 m. Pod zabudową zainstalowano butlę gazową o pojemności 40 l, co prognozuje ogromne zasoby „pożywienia” dla gazowego ogrzewania Truma Combi oraz zasilania kuchni.
Elektroniczne wyposażenie sprintera pominiemy milczeniem… Ma on chyba wszystkie dostępne w ofercie Mercedesa systemy wspomagania kierowcy i kontroli trakcji. Pojazd został wykonany zgodnie z wymaganiami klienta, jakkolwiek Balcamp nie wyklucza podjęcia produkcji pojazdów z wykorzystaniem technologii monocoque w przyszłości.

Artykuł pochodzi z numeru 5 (107) 2022 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator23.05.20230 zdjęć 6
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News