artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Ferie zimowe? Na tydzień lub krócej…

Ferie zimowe? Na tydzień lub krócej…

Czas czytania 3 minuty

Niemal połowa planujących zimowy wypoczynek wyjedzie na 4-7 dni. Co dziesiąty na 8-10 dni a najmniej jest tych, którzy deklarują, że wyjadą na dłużej niż dwa tygodnie. Wyjazdy krajowe będą przeciętnie nieco krótsze od wyjazdów zagranicznych.

Z badań zrealizowanych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) dotyczących planów urlopowych Polaków zimą 2023/2024 wynika, że wyjazdy w celach turystycznych z minimum 1 noclegiem planuje 53 proc. respondentów w wieku 18 – 65 lat.

Co może być istotne dla wypożyczalni pojazdów kempingowych - 13% spośród tych, którzy planują gdzieś wyjechać, nie podjęło jeszcze decyzji: dokąd i ile razy wyjadą (badania ankietowe zrealizowano w dniach 29 listopada - 5 grudnia 2023). Okazuje się, że z niewielkim wyprzedzeniem, np. na 2 tygodnie wcześniej – decyzje odnośnie wyjazdu podejmuje 16%, natomiast w ostatniej chwili, czyli w ciągu ostatniego tygodnia przed podróżą - co dziesiąty wyjeżdżający. Tzw. „okienko rezerwacyjne” jest krótsze w przypadku wyjazdów krajowych niż zagranicznych.

Niemal połowa planujących zimowy wypoczynek wyjedzie na 4-7 dni. Mniej więcej co dziesiąty wyjeżdżający spędzi poza domem tylko 2-3 dni. Tyle samo jest osób, które wyjadą na 8-10 dni oraz tych, którzy deklarują, że wyjadą na dłużej niż dwa tygodnie.

Kto najczęściej wyjeżdża zimą?

Z najnowszych badań POT wynika, że skłonność do wyjazdów w sezonie zimowym jest wyższa wśród młodszych respondentów (maksymalnie 62% w grupie wiekowej 25-34 lata) i osób lepiej wykształconych (plany wyjazdowe na sezon zimowy posiada niemal siedmiu na dziesięciu respondentów z wykształceniem wyższym i tylko co trzeci respondent z wykształceniem podstawowym). Ponadto częściej niż kobiety planują wyjechać na zimowy wypoczynek mężczyźni (56% wobec 49%).

ReklamaFerie zimowe? Na tydzień lub krócej… 1
Zimowy wypoczynek (niezmienne) w górach

Najpopularniejszym kierunkiem zimowych wyjazdów krajowych są niezmiennie góry – wybiera się tam niemal sześć na dziesięć osób, które planują swój główny wypoczynek w kraju. Zdecydowanie mniej popularne są wyjazdy w inne rejony Polski: nad morze (22%) i do miast (13%).

Głównym celem wyjazdów jest po prostu wypoczynek i relaks (51% wskazań wśród wyjeżdżających w kraju), a w dalszej kolejności: zwiedzanie atrakcji turystycznych (14%), uprawianie sportów zimowych (11%) oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (10%).

Popularność kempingów i zimowego caravaningu

Podczas zimowych wyjazdów w kraju, polscy turyści najczęściej korzystać będą z wykupionych pakietów pobytowych (noclegi, wyżywienie i/lub inne usługi). Na pobyt w pensjonacie bez wyżywienia ma zdecydować się 27 procent respondentów. Można tylko domniemywać, wśród „innych płatnych miejsc noclegowych” (bez wyżywienia) znajdziemy właśnie kempingi, z których planuje skorzystać 18% Polaków. W przypadku wyjazdów zagranicznych z „innych płatnych miejsc noclegowych” zamierza skorzystać 14% wyjeżdżających.

Fot. Hymer


Michał Żak16.01.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News