artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Camping Binduga nr 69, Mazury
  fot. baza Polskiego Caravaningu Camping Binduga nr 69, Mazury

Chcesz zbudować kemping? To się da zrobić!

Czas czytania 7 minut

Chcesz założyć kemping? To może być strzał w dziesiątkę. Baza kempingowa w Polsce stale się powiększa, ale nie oznacza to wcale, że nie ma tzw. białych plam na mapie Polski. Wobec rosnącego stale zainteresowania podróżami w kamperach i przyczepach kempingowych pomysł na stworzenie własnego pola kempingowego wydaje się być rozsądnym. Jak do tego się przygotować? Jaki wymogi trzeba spełniać?

Najsłynniejsza, choć może trochę nieoficjalna, encyklopedia świata, a więc Wikipedia, podaje, że
kemping to „obiekt strzeżony, umożliwiający nocleg w namiotach, samochodach kempingowych i przyczepach samochodowych, przyrządzanie posiłków, parkowanie samochodów, a także świadczący usługi związane z pobytem klientów. Obiekty te mogą dodatkowo umożliwiać nocleg w domkach turystycznych lub innych obiektach stałych”. Taką definicję podaje również Polska Federacja Campingu i Caravaningu.

Przy zakładaniu kempingu jest trochę pracy: załatwianie spraw w urzędach, zapoznawanie się z przepisami, budowanie standardu w obiekcie... Gdy już wszystko funkcjonuje prawidłowo, przyjemnie jest obcować z ludźmi i oferować im to, co tworzyło się w pocie czoła.

Kemping - wymogi

Zanim przejdziemy do konkretnych wytycznych, związanych z formalnościami w licznych urzędach, przeanalizujmy wymóg podstawowy. Mowa o miejscu. 

Oczywiście, najchętniej wybierane miejsca położone są nad morzem, jeziorami, w górach czy sąsiedztwie dużych miast i ważnych atrakcji turystycznych. Ale czasami kemping, jeśli tylko ma dobrą infrastruktukę, może dla wielu być atrakcją samą w sobie.

ReklamaChcesz zbudować kemping? To się da zrobić! 1
Jeśli posiadasz działkę, można zaczynać realizację. W planie zagospodarowania przestrzennego miejsce to powinno być przeznaczone właśnie na ten cel – obiekt turystyczny. Teren powinien być ogrodzony. Trzeba w dalszej kolejności doprowadzić wszelkie media: prąd, gaz, wodę, kanalizację, przygotować miejsce do zrzutu ścieków i brudnej wody. Wybudować śmietniki, parking, drogi dojazdowe, ścieżki i oświetlenie.

Zaopatrzenie w wodę jednego stanowiska obozowania powinno wynosić przynajmniej 50 litrów dziennie. Wymagania dotyczące instalacji wodno-kanalizacyjnej do przesyłu i odbioru wody określa Polska Norma PN-EN 806-1. Z kolei wymagania dotyczące specjalnych instalacji na kempingach reguluje Polska Norma PN-IEC 60364-7-708.

Budujemy pole kempingowe

Po otrzymaniu wymaganych pozwoleń na budowę i doprowadzeniu mediów na działkę, przychodzi czas na postawienie sanitariatu: łazienek, pryszniców i miejsca, gdzie goście będą mogli umyć naczynia, zrobić pranie, wyrzucić nieczystości. Następnie recepcja i świetlica. Przy tych elementach kempingu należy zbudować podjazdy i rampy, aby umożliwić korzystanie z nich również osobom niepełnosprawnym.

Wojciech Majsak, założyciel i właściciel “Campingu Browarnego” w Sandomierzu, podpowiada: 

Przy budowie obiektu turystycznego pomagają własne doświadczenia z pobytu na zagranicznych kempingach. Jeździłem po Europie i obserwowałem różne kempingi. Budując swój, korzystałem także z poradnika PFCC.

ReklamaChcesz zbudować kemping? To się da zrobić! 2
Stanisław Kopczyński, założyciel i właściciel „Campingu Rodzinnego” w Mielnie radzi: 

Trzeba pamiętać o najdrobniejszych szczegółach. O tym, że książkę odbioru budowlanego trzeba uzupełniać co roku. Że, zakładając kemping, zawieramy masę umów – na odbiór śmieci, opłatę miejscową, umowę z pralnią... Że możemy napotkać nawet na takie trudności jak dogadanie się z sąsiadami. My stawialiśmy łazienki trzy razy, ponieważ dopiero za trzecim razem były doprowadzone wszystkie media i można było zrobić to najlepiej, „pod klucz”.

Wymogi formalne

Tworząc kemping, najlepiej zgłosić się do właściwego Urzędu Marszałkowskiego. Tam zainteresowany znajdzie wymagane wnioski, które trzeba złożyć i wszelkie informacje istotne dla początkujących w tej materii. Co ważne, trzeba być na bieżąco z kwestiami prawnymi – nie tylko w momencie zakładania kempingu, ale przez cały okres budowy i prowadzenia obiektu, ponieważ prawo się zmienia. Interesować nas będą ustay o usługach turystycznych, ale też liczne rozporządzenia, chociażby w sprawie obiektów hotelarskich i innych.

W celu kategoryzacji obiektu turystycznego należy zwrócić się do właściwego Urzędu Marszałkowskiego. Ten odpowiada i prosi o dostarczenie niezbędnych dokumentów. Następnie ustalany jest termin wizytacji, podczas której 3-osobowa komisja dokonuje oceny kempingu zgodnie z wymaganiami i spisuje protokół. W efekcie na podany przez założyciela obiektu adres pocztowy przychodzi decyzja przyznająca odpowiednią kategoryzację, czyli liczbę gwiazdek.

Lista podstawowych dokumentów do założenia prowadzenia kempingu:

• wniosek o zaszeregowanie obiektu (do pobrania we właściwym Urzędzie Marszałkowskim)
• arkusz oceny obiektu
• zaświadczenie o numerze REGON
• wpis do ewidencji działalności gospodarczej
• decyzja o przystąpienie do użytkowania obiektu lub decyzja o pozwoleniu na budowę
• opinia Państwowej Straży Pożarnej
• opinia Inspektora Sanitarnego
• dokumenty potwierdzające kwalifikacje personelu
• dowód wniesienia opłaty. 

Atrakcje na kempingu 

Oprócz standardu jaki jest na danym kempingu, szalenie ważne są również jego atrakcje i położenie: odległość od zbiornika wodnego, miejsce do uprawiania różnych sportów, place zabaw dla dzieci, miejsca rozrywki, gdzie można zagrać np. w bilard. Ludzie przyjeżdżający na kemping owszem, chcą wypocząć, ale nie chcą się tam nudzić! I stąd większe szanse na utrzymanie się na rynku ma kemping oferujący przeróżne formy spędzania wolnego czasu niż taki “przelotowy”, przy głównej trasie, gdzie ludzie stają tylko po to, aby się przespać, zrobić pranie i wieczorem grilla przed kamperem, a następnego dnia rano ruszają dalej.

 

Kamping Gorący Potok w Szaflarach, baza PC.

Kamping Gorący Potok w Szaflarach, baza PC.

Wojciech Majsak przyznaje: 

W moim przypadku nie jest to intratny interes, ponieważ mój kemping jest kempingiem tranzytowym – jedna lub dwie noce i wyjazd. Na pewno opłaca się budować kemping w miejscowościach nadmorskich i np. na Mazurach, czyli tam, gdzie funkcjonuje turystyka pobytowa.

Inwestycja i troska 

Kemping wymaga nie tylko inwestycji, ale również ciągłej troski. 

Stanisław Kopczyńsk przyznaje: 

Nasz obiekt, w tym standardzie w jakim jest teraz, budowany był przez 20 lat. Co roku trzeba inwestować, żeby kemping nie niszczał. W dodatku – musimy być elastyczni w cenach, żeby pozyskać, a następnie utrzymać klientów. 

Marcin Gajewski, zarządzający “Kempingiem nad Pilicą” w Warce mówi: 

Jeśli ktoś zamierza zbudować kemping, ale ze spartańskimi warunkami, to niech lepiej wcale się za to nie zabiera. Bo jakość zawsze będzie się liczyła i będzie ważna dla Polaków oraz gości z zagranicy. I chociaż caravaningowcom niewiele potrzeba, bo pojazdy są samowystarczalne, to po prostu przyjemniej jest, kiedy sanitariaty i restauracje są na wysokim poziomie.

Promocja obiektu 

Trzeba pamiętać o reklamie. To ona pozwoli dotrzeć z ofertą do turystów. Zanim ludzie będą sobie polecać obiekt i przekazywać opinię o danym kempingu, trzeba zainwestować w promocję. 

Stanisław Kopczyński podsumowuje: 

Jeśli miałbym coś poradzić osobom, które myślą o założeniu własnego kempingu, to byłyby trzy podstawowe sprawy. Nie budować wszystkiego od razu, lecz stopniowo, nie zatrudniać zbyt wielu osób, a dużo robić samemu, no i zainwestować w promocję obiektu.

Przerażające? Wszystko jest do zrobienia! W Polsce wciąż brakuje kempingów o europejskim standardzie, więc... życzymy powodzenia!
 

Aktualizacja: 11.04.2024
Autorka: Joanna „Funkel” Gracek, aktualizacja: Piotr Łukaszewicz 


Administrator08.03.2011
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News