ReklamaA1 - PRENUMERATA

OBLICZA CARAVANINGU

PRZEGLĄD RYNKU

8 miesięcy temu  20.09.2018, ~ Rafał Dobrowolski   

Thor Industries przejmie Grupę Erwin Hymer

Fot. Erwin Hymer Group

To komunikat bez precedensu. Gigant przemysłu caravaningowego porozumiał się z największym na świecie producentem pojazdów rekreacyjnych. Oficjalnie decyzję tłumaczy się transferem nowych technologii i spodziewanym efektem synergii. Wniesione know-how ma przyspieszyć prace nad alternatywnymi napędami i autonomicznymi kamperami przyszłości.

Komunikaty o połączeniu sił gigantów po obu stronach Atlantyku już w połowie września pojawiły się w największych na świecie agencjach prasowych. Choć do finalizacji umowy jeszcze daleko (następnym krokiem ma być zatwierdzenie połączenia Thor Industries i Erwin Hymer Group przez organy antymonopolowe), to już dziś w wypowiedziach ekonomistów przewijają się komentarze, że transakcja zapewni amerykańskiej firmie wyjątkową okazję do rozwoju sił na europejskim rynku.

Marki Hymer fanom caravaningu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Przypomnijmy tylko, że niemiecki koncern jest właścicielem aż 24 brandów słynących z produkcji nie tylko kamperów i przyczep kempingowych, ale także wyposażenia i akcesoriów turystycznych, m.in.: Bürstner, Carado, Dethleffs, Goldschmitt, Hymer, Laika, LMC, McRent, Movera, Niesmann+Bischoff, Sunlight, 3DOG camping. Od 2016 roku także północnoamerykańskiego producenta kompaktowych kamperów – firmy Roadtrek.

Jaki potencjał deklaruje Thor Industries? Thor Motor Coach (w skrócie: TMC, www.thorindustries.com) jest numerem 1 wśród samochodów kempingowych w Ameryce Północnej. Gigant skupia pod swymi skrzydłami aż 18 producentów kamperów, przyczep kempingowych i domów na kołach specjalnego przeznaczenia, w tym takie marki jak Airstream, Heartland czy Jayco. Dość powiedzieć, że rokrocznie na cztery nowo rejestrowane w USA i Kanadzie kampery przynajmniej jeden to dzieło 18 tys. pracowników skupionych wokół firmy założonej w 1980 r. z siedzibą główną w hrabstwie Elkhart (stan Indiana w USA). Tylko w roku obrotowym 2016/17 Grupa TMC wyprodukowała ponad 237 000 pojazdów, osiągając obrót w wysokości 7,3 miliarda USD.
Jakkolwiek szczegóły zapowiadanej transakcji są owiane tajemnicą, to pośród komunikatów prasowych czy komentarzy przewija się wątek... zadłużenia niemieckiego producenta. Jednak w oficjalnych deklaracjach pojawia się zapewnienie, że firma nie planuje cięć w zatrudnieniu.

Jedno jest pewne. Thor Industries zgodził się kupić niemiecką, rodzinną firmę Erwin Hymer Group, wyceniając jej aktywa na 2,1 miliarda euro. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony