artykuły

wiesci-z-warsztatuWIEŚCI Z WARSZTATU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Gruntowny remont Niewiadowa N126e

Czas czytania 6 minut
Gruntowny remont Niewiadowa N126e

Cztery lata temu, jako początkujący caravaningowiec, poszukiwałem przyczepy taniej w zakupie i eksploatacji. Po przejrzeniu oferty rynku – mój wybór padł na N 126e. Do dziś jestem z tego zadowolony!

Tak wyglądała przyczepa po zakupie. Ogólnie jej stan był dobry, poza „normalnymi” rzeczami: odchodzącą tapicerką i brakiem świateł. Jedyne co mnie zaniepokoiło, to fakt, że w jednej ze skrzyń koło szafy była wilgoć. Czarę goryczy przelał fakt, że właśnie w tej skrzyni znajdował się przedsionek, który przez wilgoć zbutwiał. Inne skrzynie były suche! – po prostu pech. Po oderwaniu wykładziny PCV, okazało się jednak, że… cała podłoga jest do wymiany. I w ten sposób rozpoczął się generalny remont.

Gruntowny remont Niewiadowa N126e 1


Etap 1

W pierwszej kolejności wymontowałem meble (robota nieskomplikowana, potrzebny dobry płaski śrubokręt i klucz 8). Wymontowanie zajęło mi niecałe 3 godziny. Następnie zerwałem i tak już odpadającą tapicerkę (efekt stania przyczepy pod chmurką), a na końcu wyciągnąłem wykładzinę PCV – z wierzchu wyglądała nawet całkiem dobrze, ale od spodu była z materiału, który chłonie wilgoć – stąd czuć było stęchlizną.

Gruntowny remont Niewiadowa N126e 2


Etap 2
Następnie ściągnąłem ze ścian półeczki. Nie jest to konieczne (ja podczas demontażu jedną uszkodziłem i postanowiłem ściągnąć wszystkie), ale trzeba pamiętać, że należy najpierw odkręcić wszystkie śruby, a potem półki delikatnie ściągać. Są one bowiem mocowane do drewnianych kantówek przyklejonych do ściany – z których jedną urwałem. Kolejną czynnością był demontaż rączek manewrowych, rozpięcie instalacji elektrycznej 12 V i 220 V, odkręcenie wszystkich plastików i mocowań okna dachowego (radzę dzień przed remontem zastosować WD 40). Na koniec, przejechałem ściany z grubsza papierem ściernym.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian

Gruntowny remont Niewiadowa N126e 4

Etap 3
Po ścianach przyszła kolej na podłogę. Była przykręcona do podwozia ośmioma śrubami (u mnie były to śruby meblowe z nakrętką na klucz 14). Tu również można dzień wcześniej spryskać nakrętki WD 40, ale cały problem tkwi w zablokowaniu łba śruby meblowej. Mnie się udało odkręcić cztery, przy pomocy drugiej osoby, która od środka podważała łeb takim pazurkiem do wyciągania gwoździ, a pozostałe 4 obciąłem szlifierką kątową.

Gruntowny remont Niewiadowa N126e 5

Podłoga – oprócz śrub – jest przybita gwoździami do kantówek przyklejonych we wgłębieniach (na zdjęciach widać te miejsca: tam są te białe paski) i trzeba uważać podważając, aby nie uszkodzić laminatu (najlepiej również pazurkiem do gwoździ, ponieważ fabryka stosowała gwoździe samokontrujące). Kolejnym krokiem było doszorowanie laminatu na podłodze i pomalowanie chlorokauczukiem, aby nie było zakamarków, gdzie może się zbierać woda i brud. Zrobiłem również odpływy: nawierciłem wiertłem 12 po jednej dziurze z obu stron nadkoli, aby ewentualna woda mogła spłynąć – a nie stać, co miało miejsce wcześniej. Po dwukrotnym przemalowaniu podłogi, dopasowałem kantówki do wgłębień w podłodze, zaimpregnowałem je pokostem i przykleiłem klejem montażowym. Postanowiłem przykleić więcej kantówek niż zalecał producent, aby usztywnić podłogę. Następnie zakupiłem 2 płyty OSB 10 mm, które dociąłem na szerokość przyczepy z 250 cm na 180 cm i dopasowałem do podłogi. Przykręciłem je również śrubami meblowymi. Zastosowałem nakrętki z teflonem (mają właściwości samokontrujące). Jeżeli nie ruszyliśmy skorupy z ramy, to ze skręceniem nie ma większego problemu, trzeba mieć tylko wiertło do drewna o długości około 15 cm. Ponieważ w ramie są dziury na wylot -  można przewiercić płytę OSB od dołu, pamiętając przy tym o dociążeniu płyty od środka, aby się nie przesunęła. Wszystkie otwory (tzn. od rurki z gazem, doprowadzenie wody i prądu), jak i wcięcie na nadkole, odwzorowałem od starej podłogi (nie było problemu z dopasowaniem).

ReklamaGruntowny remont Niewiadowa N126e 6

Gruntowny remont Niewiadowa N126e 7

Etap 4
Po rozplanowaniu rozmieszczenia mebli, przykręciłem kantówki 3x3 do podłogi, aby w kolejnej fazie remontu przymocować do nich meble. Środek podłogi wyłożyłem panelami (dziś położyłbym panele na całej podłodze, a potem przykręcił kantówki).

Gruntowny remont Niewiadowa N126e 8

Etap 5
Po zdemontowaniu instalacji świateł zewnętrznych, postanowiłem dać jedną długą wiązkę od wtyczki do tylnych świateł – ok. 7 m. Pozbyłem się dzięki temu problemu z brakiem masy. Zamiast stosowanych miedzianych połączeń, polutowałem kable, a miejsca połączenia zaizolowałem koszulką termokurczliwą. Wiązkę poprowadziłem w korytku, aby zmniejszyć możliwość uszkodzenia mechanicznego. Dodatkowo kupiłem kabel trójżyłowy do podłączenia świateł z przodu przyczepy. O jednym trzeba pamiętać: by w światłach, w których są żarówki dwużarnikowe, oznaczyć sobie przed rozłączeniem, który kabelek to „stop”, a który „pozycyjne” (potem można zawsze wnieść akumulator do przyczepy i w ten sposób sprawdzić).

Gruntowny remont Niewiadowa N126e 9

Etap 6
Meble robiłem z płyty OSB 8 mm, a stelaż z kantówek 3x3 (powinien być to etap 7, ale nie było materiałów na ściany, więc zrobiłem odwrotnie). Spanie zrobiłem w kształcie litery U: szerokość pozostała niezmieniona, natomiast p odwyższyłem siedzisko o 10 cm do wysokości 40 cm, przez co wygodniej się siedzi i kufry są wyższe. Po rozłożeniu łóżko ma 180 x 167 cm na 3 osoby.

Gruntowny remont Niewiadowa N126e 10

Etap 7
Ściany robiłem z wykładziny dywanowej (najtańszej: 4-7 zł za mkw.) i paneli ściennych plastikowych o szerokości 20 cm (bez widocznego łączenia - miała wyjść gładka ściana). Na suficie położyłem również panele plastikowe, ale z atestem zewnętrznym od -30 do 80 stopni, o szerokości 10 cm. Wykładzinę przykleiłem na klej butapren, natomiast panele plastikowe na klej montażowy (dziś przykleiłbym i zalaminował 2 deski 1cm x 3cm i do nich przybił panel na suficie, ponieważ klej z czasem przestaje trzymać z powodu dużych drgań). Największym problemem było dopasowanie wykładziny na ścianie z oknem, ponieważ tak chciałem dociąć wykładzinę, aby jej brzeg chował się pod uszczelkę okna. Zastosowanie paneli i wykładziny miało na celu zatuszowanie łączenia materiałów i dawało możliwość pracy na mniejszych kawałkach wykładziny, co znacznie ułatwiało prace. Udało się w 100 procentach!

Gruntowny remont Niewiadowa N126e 11

Jedyne co bym zmienił, to dałbym wykładzinę od bocznego okna do samej podłogi bez tego panelu, ale reszta się sprawdziła. Po uporaniu się ze ścianami i sufitem, przyszła kolej na część kuchenną. Na zdjęciach poniżej jest tylko szkielet z kantówek 3 x 3 z zamontowaną kuchenką gazową i zlewem.

Etap 8
Na koniec półki okleiłem tą samą wykładziną co ściany i usztywniłem kantówką. Zrobiłem instalację (na razie tylko na 220 V), zamontowałem drzwiczki kuchenne poruszające się poziomo w prowadnicach. Została do zamontowania tylko maskownica nad zlewem i kuchenką gazową. Wykorzystałem blat ze środka jako stolik zewnętrzny (sprawdził się znakomicie).

Gruntowny remont Niewiadowa N126e 12

Tekst i zdjęcia: Marek Janusz


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News