Na spotkaniu „ Caravaningowej Grupy Bezpieczeństwa” w Poznaniu w 2007 roku omówiono bezpieczeństwo użytkowania instalacji gazowych w Europie i Polsce.
Dział szkoleń Trumy zwrócił się z oficjalnym zapytaniem do niemieckiej DVGW w sprawie możliwości wydawania zaświadczań odnośnie sprawności instalacji gazowych w pojazdach kempingowych. Dlaczego?
W Polsce
W Polsce nie ma organizacji upoważnionej do nadzoru nad funkcjonowaniem wyżej opisanego procesu na terenie naszego kraju, w konsekwencji nie jest możliwe przekazanie takich uprawnień firmom polskim, działającym na terenie Polski przez stronę niemiecką.
Nalepka zaświadczająca przejście kontroli gazowej i sprawność instalacji.
Działania po spotkaniu
Na terenie Niemiec odbywają się takie szkolenia wyłącznie dla firm zarejestrowanych w Niemczech lub filii tych firm na terenie innych państw. Dla grup obcojęzycznych szkolenia przeprowadzane są w grupach 5-osobowych wraz z tłumaczem. Trwają jeden dzień i zakończone są egzaminem. Łączny koszt szkolenia na osobę to około 170 zł.
Możliwości
Organizacją, która mogłaby wziąć nadzór nad tym procesem w Polsce jest Polska Organizacja Gazu Płynnego. Można podjąć działania na wzór niemiecki. DVGW to Deutsche Vereinigung des Gas- und Wasserfaches e. V. - technisch-wissenschaftlicher Verein z siedzibą w Eschborn, we Frankfurcie nad Menem, odpowiednik polskiej POGP. Obie stanowią niezależną organizację zajmującą się zagadnieniami dotyczącymi naukowo-technicznej problematyki wodno-gazowej. Są źródłem bieżącej i uaktualnianej informacji technicznej. Inna organizacja niemiecka to DVFG – Deutscher Verband Flussiggas e.V - zrzeszenie podmiotów sprzedąjacych gaz płynny z siedzibą w budynku Forum Energii w Berlinie. Skupia wokół siebie wszystkie przedsiębiorstwa zlokalizowane na terenie Niemiec związane z gazem ciekłym. Jest też CIVD – Caravaning Industrie Verband e.V - związek producentów branży caravaningowej z siedzibą we Frankfurcie nad Menem oraz ÖVFG -Österr Verband für Flüssiggas – zrzeszenie podmiotów sprzedająch gaz płynny z siedzibą w Wiedniu.
Nalepka konieczna jest przy wjeździe na promy, kempingi, w podziemnych garażach.
Inne normy branżowe
EN12864:2001, Załącznik D dotyczy reduktorów, czasu wymiany (10 lat) i czasu pracy. EN 13786 dotyczy urządzeń przełączających (więcej niż 1 butla). Norma 2001/56/EG & 2004/78/EG, 2006/119/EG dotyczy bezpieczeństwa użytkowania urządzeń grzewczych. Są to nowe regulacje począwszy od 1.01.2006 r. Ponadto pojawiła się w branży problematyka użytkowania urządzeń grzewczych podczas jazdy.
Próba szczelności
Obowiązująca ciśnieniowa próba szczelności (zgodna z formularzem G 607 DVGW przeprowadzana co 2 lata) oraz sprawdzenie oznaczeń zewnętrznych. W Polsce próby szczelności wykonywane są (wyłącznie na życzenie lub za przyzwoleniem klienta) metodą spadku ciśnienia przez niektóre serwisy, współpracujące m.in. z Trumą na terenie Polski. Indywidualnie wydawane zaświadczenia o wykonanej próbie to najczęściej tzw. nalepki w języku polskim.
Producenci
Producentów, bez wyjątku, obowiązują wszelkie przepisy dotyczące materiałów, wykonawstwa, nadzoru.