artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - polboat 08.07-21.07 Sebastian
Zgierz – miasto jeża
  fot. Wikipedia Zgierz – miasto jeża

Zgierz – miasto jeża

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Polsce, będąc w okolicach Łodzi, warto również zajechać do niewielkiego Zgierza. To miast wielowiekowe, historyczne, z ciekawymi zabytkami. Jeśli więc lubicie takie małe miasteczka, ze swoim specyficznym klimatem, koniecznie zróbcie tu sobie przerwę w podróży. Zwłaszcza, że praktycznie każdy z nas pamięta wiersz o jeżu spod miasta Zgierza Wandy Chotomskiej.

Zgierz to historyczne miasto leżące w regionie łódzkim, leżące nad Bzurą i graniczące od południa z Łodzią. Miejscowość uzyskała prawa miejskie jeszcze przed rokiem 1288, i w związku z tym jest jednym z najstarszych miast w regionie.

Zgierz utożsamiany jest głównie z tkaczami i branżą włókienniczą. Wynika to z historii tej miejscowości. Przed wybuchem Powstania Listopadowego stanowił nieformalną stolice sukiennictwa w dawnym Królestwie Polskim. W swojej historii Zgierz był również miastem królewskim Królestwa Polskiego w starostwie łęczyckim - było to pod koniec XVI wieku.

Będą w tym mieście warto zajrzeć do Muzeum Miasta Zgierza oraz parku Kulturowego Miasta Tkaczy, w którym znajdziecie historyczne uliczki i domki, a w nich zabytkowe meble i piece z dawnych lat.

W Zgierzu trzeba jeszcze zobaczyć symbol miasta, czyli jeża. Kto bowiem nie zna „jeża spod miasta Zgierza” z wiersza Wandy Chotomskiej?

Pomnik znajdziemy na Starym Rynku, nieopodal którego znajduje się Park Miejski. Stąd blisko na wzgórze, gdzie stoi neogotycki kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

ReklamaZgierz – miasto jeża 1
Jeżeli będziecie w Zgierzu koniecznie również obejrzyjcie kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, pl. Jana Pawła II - neogotycka świątynia z lat 1910-20. Ciekawy jest również gmach Ratusza początkami sięgający XIX wieku. Natomiast Łaźnia Miejska to budynek z 1929 roku, w tamtych czasach nowoczesny i wielofunkcyjny, z krytą pływalnią czynną do dziś.

Obejrzyjcie również domy tkackie – te drewniane budynki to ślady działalności sukienniczej z I połowy XIX wieku. Obecnie funkcjonuje tu Park Kulturowy Miasta Tkaczy.

Warta obejrzenia jest także fabryka sukna Adolfa Gustawa Borsta oraz cmentarz żydowski, który znajduje się na ul. Barona.

Jeśli chcecie dotrzeć kamperem do Zgierza warto wiedzieć, że krzyżują się tu dwie drogi krajowe nr 91 i nr 71. Nieopodal, 17 km dalej krzyżują się również dwie autostrady A1 i A2. Tak więc dojazd do tego miasta z innych części Polski kamperem nie będzie stanowił problemu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News