artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACK sklep Black Week 23.11-01.12 Sebastian
Zamek w Pabianicach
  fot. Wikipedia Zamek w Pabianicach

Zamek w Pabianicach

Czas czytania 3 minuty

Nie jest to zamek, a raczej dwór szlachecki. Jednak murowany obiekt, który został otoczony dodatkowo fosą był przez miejscowych zwany właśnie zamkiem. Docierając kamperem do Pabianic warto właśnie obejrzeć ten budynek – zamek, ale w sumie nie zamek.

Niewielkie Pabianice leżą tuż pod Łodzią, dlatego jeśli celem Waszej kamperowej wyprawy jest właśnie Łódź. Koniecznie również zajedźcie do tego podłódzkiego miasteczka.

Zamek w Pabianicach to tak naprawdę dawny dwór kapituły krakowskiej. Dlaczego zwany jest właśnie zamkiem? Ponieważ do początku XIX w. dwór był jednym z dwóch, oprócz stojącego nieopodal kościoła parafialnego, murowanych budynków w tym niewielkim mieście. Stąd ten niewielki obiekt, dodatkowo dawniej otoczony także fosą, był właśnie nazywany zamkiem.

Dwór kapituły krakowskiej w Pabianicach to wspaniały przykład renesansowych dworów polskich. Dzieło budowniczego Wawrzyńca Lorka cechuje się wspaniałą attyką - ozdobną ścianką parawanową zasłaniającą dach oraz niezwykle dbałym opracowaniem fasad. Te dodatkowo zostały wzbogacone wysokimi arkadowymi wnękami. Okna budynku posiadają ozdobne kamienne obramienia. Przy jednym z okien znajduje się łacińska sentencja: "Sic transit gloria mundi", co oznacza: „Tak przemija chwała świata”.

Warto wiedzieć, że do czasów rozbiorów Polski, dwór w Pabianicach był siedzibą zarządcy dóbr krakowskiej kapituły katedralnej, które rozciągały się wokół miasta. Później swoją siedzibę miały różne instytucje państwowe. Dwór do dzisiaj przetrwał właściwie w niezmienionym kształcie. Dzięki temu możemy teraz podziwiać jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych XVI-wiecznych dworów w naszym kraju. Teraz mieści się tu siedziba muzeum miejskiego, w którym można obejrzeć wystawę poświęconą pradziejom regionu.

ReklamaZamek w Pabianicach 1
Ciekawostką jest fakt, że w tej placówce znajduje się jedyny znaleziony na terenie Polski hełm późnoceltycki z I w. p.n.e., przypominający hełm rzymskiego legionisty. Interesujące jest to, że został wykorzystany jako... urna na prochy zmarłego.

Hełm ten został odkryty w grobie na cmentarzysku tzw. kultury przeworskiej w Siemiechowie nad Wartą. Z tego miejsca pochodzi również wiele innych bogato wyposażonych grobów wojowników. Twórcy tej kultury prowadzili ożywiony handel z podróżującymi nad Bałtyk kupcami celtyckimi, a następnie rzymskimi, zaś ich potomkowie w okresie wędrówek ludów przyczynili się do upadku cesarstwa i zbudowali na jego gruzach własne państwa.

Muzeum można zwiedzać we wtorki i czwartki w godz. 10.00-15.00, w środy i piątki 10.00-18.00, w soboty i niedziele 10.00-14.00.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News