artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zamek w Międzylesiu
  fot. Wikipedia Zamek w Międzylesiu

Zamek w Międzylesiu

Czas czytania 3 minuty

Jeśli podróżujecie kamperem po Kotlinie Kłodzkiej, koniecznie powinniście zajechać do miejscowości Międzylesie. Tam znajduje się okazały, rozległy kompleks zamkowy o ponad siedemsetletniej, niezwykle ciekawej historii. Jeśli więc uwielbiacie zwiedzać zabytki, koniecznie obierzcie kurs na Międzylesie.

Zamek w Międzylesiu to imponujący kompleks zamkowy. Niestety w swojej burzliwej przeszłości został poważnie uszkodzony. Nadal można jednak poczuć to jego ponad siedemset letnią historię, która została zamknięta w renesansowych oraz barokowych murach. To powoduje, że zamek w Międzylesiu koniecznie warto zwiedzić podczas podróży po Kotlinie Kłodzkiej.

Zwłaszcza, że jak głosi historia twierdzy lub może po prostu legendy związane z tym miejscem, miasł tu ponoć zatrzymać się król Jan III Sobieski po sukcesie odsieczy wiedeńskiej. Wiadomo, że już wówczas zamek był zniszczony i spustoszony, to efekt walk podczas potopu szwedzkiego.

Wiadomo, że wcześniej na tym miejscu, w 1370 roku znajdował się gród obronny. Był wówczas siedzibą rodu Glaubitzów. Uległ jednak zniszczeniu w czasie wojen husyckich. W latach 1580-1590 rodzina Tschirnhaus w miejscu zniszczonej twierdzy wzniosła dwór w stylu renesansowym. Oparto się na średniowiecznych fundamentach i murach, pozostawiając częściowo zachowaną wieżę starego zamku.

Pierwotnie dwór posiadał dwa skrzydła. Natomiast w latach 1614-1622 dobudowano kolejne dwa - południowe i wschodnie. Niestety zamek ponownie dotykają wojny - w XVII wieku dwukrotnie został poważnie zdewastowany. Najpierw w czasie wojny trzydziestoletniej, następnie w wyniku pożaru całego miasta.

ReklamaZamek w Międzylesiu 1
Kolejna rozbudowa myślienickiej twierdzy nastąpiła w latach 1686-1695. Wówczas gmach został rozbudowany o nową część barokową według projektu włoskiego architekta Jacobo Carove. Dobudowano dwa nowe skrzydła oraz zamykający dziedziniec mur. Kolejne modernizacje obiektu nastąpiły w XIX wieku. Niestety kolejne zniszczenia zamku przyniósł ze sobą 1945 rok.  Natomiast w 1974 roku budynek ponownie dotknął pożar.

Obecnie obiekt składa się z dwóch części. Ta starsza, w stylu renesansowym, z wieloboczną wieżą, zgrupowaną wokół małego dziedzińca. Natomiast nowsza, w stylu baroku, dwuskrzydłowa, o wnętrzach nakrytych sklepieniami kolebkowymi i ozdobionych dekoracją stiukową.

Styl renesansowy posiada również brama wjazdowa, którą zdobi artystycznie wykonany portal oraz fragmenty dekoracji sgraffitowej na elewacjach zewnętrznych.

Na szczęście nowy właściciel zamku wykonał konieczny remont skrzydła barokowego. Te zostało zaadaptowane na restaurację oraz pokoje hotelowe.

Zamek żyje również zimą, ponieważ chętnie przebywają tu narciarze biegowi oraz zjazdowi, których od czterech najbliższych stacji dzieli zaledwie 20 kilometrów. Natomiast latem obiekt jest wspaniałą bazą wypadową dla turystyki motorowej, rowerowej i pieszej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News