Zamek w Kole to jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków w Wielkopolsce. Został wybudowany w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego jako warownia obronna nad Wartą. Przez wieki był siedzibą wielu rodów szlacheckich, a także miejscem ważnych wydarzeń historycznych. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania i oferuje wiele atrakcji dla turystów.
Historia zamku
Pierwsza wzmianka o zamku w Kole pochodzi z 1362 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki nadał miastu prawa miejskie i wybudował zamek na wyspie na Warcie. Zamek miał charakter obronny i składał się z czworobocznego muru z basztami i bramą, a wewnątrz znajdował się drewniany dwór królewski. Zamek był często odwiedzany przez króla, który tuż przed śmiercią w 1370 roku spisał swój testament.
W XV wieku zamek przeszedł w ręce rodziny Nałęczów, która rozbudowała go i nadała mu charakter rezydencjonalny. W XVI wieku zamek był własnością rodu Górków, którzy byli zwolennikami reformacji i wprowadzili na zamku kultury protestanckiej. W tym czasie zamek był miejscem spotkań intelektualistów i pisarzy, takich jak Jan Kochanowski czy Mikołaj Rej. W 1574 roku na zamku gościł król Henryk Walezy, który tuż po koronacji uciekł z Polski do Francji.
W XVII wieku zamek został zdobyty i splądrowany przez Szwedów podczas potopu szwedzkiego. W XVIII wieku zamek należał do rodziny Radziwiłłów, którzy przeprowadzili kolejną przebudowę i nadali mu styl barokowy. W tym czasie zamek był miejscem wielu uroczystości i zabaw dworskich. W 1793 roku zamek został zajęty przez Prusaków, a w 1807 roku przez wojska napoleońskie.
W XIX wieku zamek popadł w ruinę i został sprzedany prywatnym właścicielom. W XX wieku zamek był kilkakrotnie remontowany i restaurowany, a w 1961 roku został wpisany do rejestru zabytków. Od 1975 roku zamek jest udostępniony do zwiedzania i stanowi główną atrakcję turystyczną miasta Koła.Atrakcje zamku
Zwiedzanie zamku w Kole to podróż przez historię i kulturę Polski. Na zamku można podziwiać zachowane elementy architektury obronnej, takie jak mury, baszty, brama czy most zwodzony. Można też zwiedzić wnętrza zamku, gdzie znajdują się sale wystawowe, prezentujące eksponaty związane z historią zamku i miasta. Można tu zobaczyć m.in. meble, obrazy, broń, monety, dokumenty czy stroje historyczne.
Na zamku można też uczestniczyć w różnych imprezach kulturalnych i edukacyjnych, takich jak koncerty, spektakle teatralne, warsztaty czy lekcje muzealne. Zamek organizuje też cykliczne imprezy tematyczne, takie jak Dni Zamku, Noc Muzeów czy Jarmark Średniowieczny. Na zamku można też skorzystać z oferty gastronomicznej i noclegowej, a także wynająć sale na różne okazje.
Zamek w Kole to nie tylko zabytek, ale też żywe centrum kultury i rozrywki. To miejsce, które warto odwiedzić i poznać jego bogatą historię i atrakcje.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!