artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zamek w Inowłodzu
  fot. Wikipedia Zamek w Inowłodzu

Zamek w Inowłodzu

Czas czytania 3 minuty

Podążając szlakiem zabytków dawnego państwa piastowskiego, warto kamperem zajechać do miejscowości Inwołódz. Tu właśnie znajduje się wspaniały zamek z czasów rządów królów z dynastii Piastów.

Niewielka miejscowość Inowłódz znajduje się niedaleko od Łodzi, w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego. Najlepiej zjechać z autostrady A1 biegnącej koło Łodzi, w drogę nr 48 i dojedziemy prosto do celu.

Tam zaś obejrzymy wspaniały zamek, o którym już w XIV wieku wspomina w swojej Kronice Janek z Czarnkowa. Obiekt obronny został ufundowany przez polskiego króla z rodu Piastów Kazimierza Wielkiego. Zamek był budowany w latach 1356-1366 – takie datowanie przyjęto na podstawie zachowanych źródeł pisanych oraz prowadzonych badań archeologicznych.

Twierdzę wybudowano tu w celu ochrony komory celnej, która znajdowała się na brodzie pilickim, który leżał na szlaku handlowym biegnącym z Lwowa przez Sandomierz do Torunia. Pierwszym zanotowanym kasztelanem inowłodzkim był Piotr Tłuk ze Strykowa – to nie byle kto w dawnych czasach, ponieważ był to jeden z najbardziej zaufanych urzędników króla Władysława Jagiełły.

Natomiast z końcem XIV wieku zamek przeszedł we władanie Jana i Abraham Niemirów, Nowodworskich herbu Nałęcz. Twierdza była jednak zbyt strategicznie położona dla państwa polskiego, aby pozostawał w prywatnym władaniu. Dlatego w 1393 roku Władysław Jagiełło wykupił go oraz przywrócił do własności królewskiej.

Właśnie pod Inowłodzem, 9 września 1655 roku doszło do potyczki wojsk polskich pod dowództwem Stefana Czarnieckiego z wojskiem szwedzkim. Starcie zakończyło się wygraną dla Polaków. Również w tym samym roku, regionie Inowłodza i Piotrkowa wybuchło powstanie skierowanie w Szwedów okupujących Polskę.

ReklamaZamek w Inowłodzu 1
Niestety z powodu działań wojennych w latach 1655 - 1657 zamek w Inowłodzu został poważnie zniszczony i nie był w stanie pełnić dalej swojej funkcji obronnej. Nastał smutny okres, gdy twierdza stopniowo niszczała, popadając w coraz większą ruinę. Taki stan zamku trwał ponad 300 lat.

Dodatkowo w XIX wieku obrazu zniszczeń twierdzy dopełniła rozbiórka murów oraz budynków zamkowych. Miejscowa ludność w ten sposób zaczęła pozyskiwać kamienie do budowy swoich posiadłości.  

Od 2005 roku ruiny zostały objęte planami odbudowy oraz rekonstrukcji. Prace rekonstrukcyjne rozpoczęto w 2008 roku od ośmiobocznej wieży a zakończono z końcem 2012 roku. W 2010 roku Gmina Inowłódz otrzymała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013.

W ramach inwestycji odbyła się konserwacja ruin zamku oraz częściowa rekonstrukcja wybranych elementów dawnej struktury, a także adaptacja części możliwych do pozyskania pomieszczeń.

W zamku swoją siedzibę mają Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu wraz z Gminną Biblioteką Publiczną i Punkt Informacji Turystycznej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News