artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ubezpieczenia pojazd zza granicy
Zamek w Drzewicy
  fot. Wikipedia Zamek w Drzewicy

Zamek w Drzewicy

Czas czytania 3 minuty

Pomiędzy Łodzią a Radomiem znajduje się niewielka miejscowość Drzewica. Podczas Waszych kamperowych wypraw po Polsce, jeśli będziecie w tym regionie kraju, warto do Drzewicy zajechać. Tam bowiem znajduje się przepiękny zamek w stylu gotycko-renesansowym.

Zamek w Drzewicy powstawał w latach 1527-1535. Obiekt obronny wybudowano w stylu gotycko - renesansowym przez Macieja Drzewickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego.

Zamek położony jest na prawym brzegu rzeki Drzewiczki. Dodatkowo został otoczony dwiema fosami i wałem ziemnym, a dodatkowo również wysokim parkanem drewnianym.

Budynek mieszkalny zajmował zachodnią część zamku. Posiadał po cztery okazałe pomieszczenia na każdym z trzech pięter. Od strony północnej i południowej zbudowano trzypiętrowe alkierze. Natomiast w południowym alkierzu, który znajdował się na trzecim piętrze ulokowana była kaplica zamkowa.

Obiekt zawiera dwa trzykondygnacyjne budynki mieszkalne, cztery pięciokondygnacyjne wieże obronne, dziedziniec otoczony murem o wysokości 12 metrów.

Wieże narożne zbudowane został na planie kwadratu. Strzelnicze otwory, w których mogły znajdować się armaty, kusz czy łuki mogły spełniać swoja funkcję obronną.

Dobrze zachowały się wnęki dla mostów zwodzonych prowadzące do bramy i furty. Na ścianie wewnątrz budowli zachował się fragment fresku Św. Anny.

Gotyckie szczyty zamku, wieńczące wschodnią, północną i południową część budynku mieszkalnego, powstały z czerwonej cegły. Nie posiadają w Polsce swojego odpowiednika. Najbliższy znajduje się w Danii.

ReklamaZamek w Drzewicy 1
Gotycka, wysoka więźba dachowa typu północnoeuropejskiego, jest charakterystyczna dla zamków i kościołów zlokalizowanych nad Bałtykiem. Także umieszczenie klatek schodowych wewnątrz budynku mieszkalnego przypomina ratusz gdański.

Zamek przez ponad 100 lat (od 1530 do 1650 roku) stanowił rezydencję rodu Drzewickich. Natomiast od 1675 roku był zamieszkiwany przez zakonnice bernardynki.

Ciekawostką jest fakt, że w 1787 roku zamek ten zwiedzał król Stanisław August Poniatowski. Wizyta była podyktowana również tym, że Zygmunt Vogel – nadworny malarz króla namalował widok zamku w Drzewicy. Obecnie akwarelę z 1792 roku możemy obejrzeć w zbiorach Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Świetność zamku w Drzewicy nastąpił podczas wielkiego pożaru z 1814 roku. Ogień całkowicie zniszczył drewniany dach oraz wnętrze zamku. Od tego czasu zabytkowy obiekt obronny znajduje się w ruinie. Stanowi jednak cenny zabytek architektoniczny i jest dużą atrakcją turystyczną miasta. Widać to po zachowanych potężnych wieżach narożnych, które nadal wywierają olbrzymie wrażenie na turystach.

Obok zamku nadal zobaczymy budowlę, która była częścią dawnego, XV-wiecznego murowanego, parterowego dworu z XVIII-wiecznym gankiem. W czasie, gdy Drzewiecki zamek był rezydencją mieszkalną, ten dwór pełnił role budynku gospodarczego. To właśnie tu mieścił się browar piwa drzewickiego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News