Jeżeli będziecie przejazdem kamperem w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego, koniecznie zróbcie sobie przerwę w podróży na zwiedzanie tego pięknego, zabytkowego miasta. Oprócz urokliwej starówki i wspaniałych kamieniczek, udajcie się na rekonesans po piotrkowskim zamku, które obecnie jest placówką muzealną.
Piotrków Trybunalski, jak każde szanujące się średniowieczne miasto, posiada również zamek. W tej miejscowości obiekt obronny przetrwał do naszych czasów i obecnie jest siedzibą miejskiego muzeum.
To bardzo nietypowy zamek, który nie przypomina żadnego innego tego typu obiektu. Został zbudowany w 1520 roku na planie kwadratu w kształcie wieży mieszkalnej. Obecnie jest udostępniany zwiedzającym.
Pierwotnie piotrkowska twierdza miała trzy kondygnacje w stylu renesansowym. Natomiast wykończenie okien i portali nawiązywało do stylu gotyckiego. W XVI wieku był miejscem częstych sejmików i synodów w Polsce. Niestety w okresie wojny ze Szwecją, czyli w czasie „Potopu” zamek uległ zniszczeniu.
Jednak już w drugiej połowie XVII wieku odbudowano go, chociaż w nieco zmienionej formie. Co ciekawe po II rozbiorze Polski, zamek zamieniono w cerkiew. Wieżę obniżono o jedną kondygnację, a całość przykryto cerkiewną kopułą.
Kolejne zniszczenia piotrkowskiej twierdzy przyniosły działania II wojny światowej. Po jej zakończeniu zamek ponownie odbudowano w renesansowym stylu. Od roku 1951 w zamku funkcjonuje Muzeum Historyczne miasta Piotrkowa.
W latach 60-tych XX wieku odbudowano trzecią kondygnację, co widać po kolorze cegieł oraz budynek pokryto namiotowym dachem.W muzealnej placówce miasta obejrzeć możemy stałe ekspozycje broni białej i palnej, dzieje miasta, historię zamku, prehistorię ziemi piotrkowskiej, a także renesansowe i barokowe wyposażenia dawnych, zamkowych wnętrz. Na uwagę zasługuje również poczet królów i książąt polskich anonimowego autora z XVIII w.
Będąc wewnątrz zamku koniecznie zwróćcie uwagę na pomieszczenia z belkowanymi stropami, okna w głębokich wnękach czy sklepienie kolebkowe nad klatką schodową. Zauważalne są również pozostałości malowideł i tynku pochodzące z okresu XVI wieku. Również do dzisiejszych czasów dotrwały renesansowe odrzwia i barokowe nadproże ozdobione kartuszami z herbem Awdaniec. Przyjrzyjmy się także fragmentom bogato zdobionych portali i nadproży.
Piotrków Trybunalski, choć nie jest celem wielu turystycznych wypraw, wart jest naszej uwagi. Jeśli podróżujecie kamperem po centralnej Polsce, w okolicach Łodzi i Warszawy, koniecznie zajrzyjcie do tego historycznego i zabytkowego miasteczka – niegdyś znanego w całej Rzeczpospolitej. To naprawdę prawdziwa „historyczna perełka” naszego kraju.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!