artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Wzgórze Przemysła w Poznaniu
  fot. Wikipedia Wzgórze Przemysła w Poznaniu

Wzgórze Przemysła w Poznaniu

Czas czytania 5 minut

Wzgórze Przemysła w Poznaniu to historyczne i malownicze miejsce, które warto odwiedzić podczas kamperowej wyprawy do stolicy Wielkopolski. Na tym niewysokim wzniesieniu, które jest ostatkiem erozyjnym wyższego poziomu terasowego Warty, znajduje się odbudowany Zamek Królewski, dawna rezydencja króla Przemysła II.

Poznań to miasto pełne historii, kultury i atrakcji turystycznych. Jednym z najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić, jest Wzgórze Przemysła, położone w samym centrum miasta, kilka kroków od ruchliwego i gwarnego Starego Rynku. To tutaj znajdują się dwa zabytkowe zamki: Zamek Królewski i Zamek Cesarski, a także kościół franciszkanów pw. św. Antoniego z Padwy.

Wzgórze Przemysła to także miejsce związane z wieloma ważnymi wydarzeniami z historii Polski, takimi jak koronacja Przemysła II, hołd pruski czy Powstanie Wielkopolskie.

Obok zamku stoi barokowy kościół i klasztor franciszkanów, których fundatorem był również Przemysł II. Z wieży widokowej na wzgórzu można podziwiać panoramę Starego Miasta i okolic. Wzgórze Przemysła to także miejsce kultury i nauki - znajduje się tu Muzeum Historii Miasta Poznania, które prezentuje ciekawe wystawy i zbiory dotyczące przeszłości stolicy Wielkopolski.

Co warto zwiedzić na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu?

Zamek Królewski

Zamek Królewski w Poznaniu jest jednym z najstarszych zamków w Polsce. Jego początki sięgają X wieku, kiedy to książę Mieszko I wybudował tu gród obronny. W późniejszych wiekach zamek był rezydencją królów polskich, m.in. Przemysła II, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły czy Zygmunta I Starego. Tutaj też miały miejsce takie wydarzenia jak koronacja Przemysła II na króla Polski w 1295 roku, wesele Kazimierza Wielkiego z Adelajdą Heską w 1341 roku czy hołd pruski złożony przez mistrza krzyżackiego Hansa von Tiefena polskiemu królowi Janowi Olbrachtowi w 1493 roku.

ReklamaWzgórze Przemysła w Poznaniu 1
W XVIII wieku zamek został przebudowany w stylu barokowym przez włoskiego architekta Giovanniego Catenazziego. Niestety, podczas II wojny światowej zamek został zniszczony przez Niemców i po wojnie odbudowano go tylko częściowo. Dopiero w 2013 roku ukończono rekonstrukcję zamku według pierwotnego projektu Catenazziego. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Sztuk Użytkowych, które prezentuje bogate kolekcje sztuki średniowiecznej, nowożytnej i współczesnej. W muzeum można podziwiać m.in. gotyckie rzeźby i malowidła, renesansowe meble i ceramikę, barokowe srebra i gobeliny czy secesyjne szkło i biżuterię.

Zamek Królewski oferuje także piękną panoramę Poznania i okolic z wysokiej na 43 metry wieży widokowej. Z tarasu można podziwiać m.in. Stary Rynek, Katedrę Ostrów Tumski, Palmiarnię czy jezioro Maltańskie.


Zamek Cesarski

Zamek Cesarski w Poznaniu to najmłodszy zamek w Polsce. Został wybudowany na początku XX wieku na polecenie cesarza niemieckiego Wilhelma II jako jego rezydencja podczas pobytów w Poznaniu. Zamek jest przykładem architektury neoromańskiej i neorenesansowej, a jego projektantem był Franz Schwechten.

Zamek Cesarski był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. To tutaj 27 grudnia 1918 roku rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie przeciwko zaborcy niemieckiemu. To tutaj też 28 czerwca 1956 roku doszło do krwawego stłumienia protestów robotniczych przez komunistyczną milicję i wojsko.

Obecnie Zamek Cesarski jest siedzibą Centrum Kultury Zamek, które organizuje różnorodne wydarzenia artystyczne, takie jak wystawy, koncerty, spektakle, warsztaty czy festiwale. W zamku znajduje się także Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które prezentuje historię i pamiątki związane z walką o niepodległość Wielkopolski.

ReklamaWzgórze Przemysła w Poznaniu 2
Kościół franciszkanów pw. św. Antoniego z Padwy

Kościół franciszkanów pw. św. Antoniego z Padwy to najstarszy kościół na Wzgórzu Przemysła. Został wybudowany w XIII wieku przez księcia Przemysła I dla zakonu franciszkanów. Kościół jest przykładem architektury gotyckiej i posiada bogate wyposażenie wnętrza, m.in. barokowy ołtarz główny, renesansowe stalle i konfesjonały, gotyckie rzeźby i obrazy czy rokokowe organy.

W podziemiach kościoła znajduje się Makieta Dawnego Poznania, która przedstawia wygląd miasta w XVII wieku. Makieta jest wykonana w skali 1:200 i zajmuje powierzchnię 40 m2. Na makiecie można zobaczyć m.in. Stary Rynek, Katedrę Ostrów Tumski, Bramę Wroniecką czy Bazar Poznański.

Wzgórze Przemysła to miejsce, które warto zwiedzić podczas pobytu w Poznaniu. To tutaj można poczuć ducha historii, podziwiać zabytkową architekturę i cieszyć się kulturą i sztuką.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News