artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Wiatraki w Lesznie
  fot. Wikipedia Wiatraki w Lesznie

Wiatraki w Lesznie

Czas czytania 4 minuty

W Lesznie, niewielkim mieście w województwie wielkopolskim, znajdują się dwa zabytkowe wiatraki, które są świadkami historii i kultury tego regionu. Wiatraki te zostały zbudowane w XIX wieku i służyły do mielenia zboża i napędzania maszyn rolniczych. Obecnie są one udostępnione do zwiedzania i stanowią atrakcję turystyczną dla miłośników architektury i techniki.

Wiatraki są nie tylko ciekawymi zabytkami techniki, ale także świadkami historii i kultury regionu. Oto kilka propozycji, co warto zobaczyć i dowiedzieć się podczas zwiedzania tych niezwykłych budowli.
 

Wiatrak holenderski przy ul. Wrocławskiej

Jest to najstarszy i największy z zachowanych w Lesznie wiatraków. Został zbudowany w 1842 roku przez niemieckiego młynarza Wilhelma Schmidta. Jest to typowy przykład wiatraka holenderskiego, czyli takiego, który ma obrotową głowicę z żaglami, umożliwiającą dostosowanie się do kierunku wiatru. Wewnątrz znajdują się trzy kondygnacje, na których zachowały się oryginalne urządzenia młyńskie, takie jak koła zębate, wały, kamienie młyńskie czy sita. Wiatrak był czynny do 1945 roku, a po wojnie został przejęty przez Skarb Państwa. W latach 60. XX wieku został wpisany do rejestru zabytków i poddany renowacji. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania jako oddział Muzeum Okręgowego w Lesznie. Można tu podziwiać nie tylko wnętrze wiatraka, ale także piękny widok na panoramę miasta z tarasu widokowego. Wiatrak ten został wpisany do rejestru zabytków w 1957 roku i jest objęty opieką konserwatorską.

ReklamaWiatraki w Lesznie 1
Wiatrak paltrak przy ul. Poznańskiej

Jest to drugi co do wielkości i wieku wiatrak w Lesznie. Został zbudowany w 1858 roku przez niemieckiego młynarza Karla Müllera. Jest to typowy przykład wiatraka paltraka, czyli takiego, który ma drewnianą konstrukcję opartą na słupie i obracającą się całą bryłę z żaglami. Wewnątrz znajdują się dwie kondygnacje, na których zachowały się oryginalne urządzenia młyńskie, podobne do tych w wiatraku holenderskim. Wiatrak był czynny do 1945 roku, a po wojnie został przejęty przez Skarb Państwa. W latach 70. XX wieku został wpisany do rejestru zabytków i poddany renowacji. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania jako oddział Muzeum Okręgowego w Lesznie. Można tu podziwiać nie tylko wnętrze wiatraka, ale także otaczający go park krajobrazowy z aleją lipową.

Wiatrak ten został wpisany do rejestru zabytków w 1964 roku i jest również objęty opieką konserwatorską.

Wiatraki w Lesznie są nie tylko atrakcyjnymi obiektami turystycznymi, ale także ważnymi elementami dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta. Stanowią one świadectwo rozwoju przemysłu młyńskiego i rolniczego w regionie, a także wpływu niemieckiej kultury i architektury na krajobraz Wielkopolski. Zwiedzając te zabytkowe budowle, można nie tylko poznać ciekawostki techniczne i historyczne, ale także poczuć klimat dawnych czasów i podziwiać piękno natury.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News