artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Wałbrzych – miasto pełne sekretów
  fot. Wikipedia Wałbrzych – miasto pełne sekretów

Wałbrzych – miasto pełne sekretów

Czas czytania 3 minuty

Wałbrzych jest miastem na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Leży nad rzeką Pełcznicą, na pograniczu Pogórza Zachodniosudeckiego i Sudetów Środkowych. Miasto jest historycznie związane z Dolnym Śląskiem i było ważnym ośrodkiem górnictwa węgla kamiennego i przemysłu ciężkiego. Obecnie Wałbrzych stawia na rozwój usług, kultury i turystyki.

Wałbrzych ma bogatą historię, która sięga średniowiecza. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1191 roku, kiedy to była własnością książąt śląskich. W 1426 roku Wałbrzych otrzymał prawa miejskie i stał się częścią Królestwa Czech.

W 1742 roku miasto zostało przyłączone do Prus, a później do Niemiec. W czasie II wojny światowej Wałbrzych był celem alianckich nalotów i miejscem pracy przymusowej dla więźniów obozów koncentracyjnych. Po wojnie miasto znalazło się w granicach Polski i zostało zasiedlone przez ludność polską.

Wałbrzych jest obecnie największym miastem Aglomeracji Wałbrzyskiej i drugim pod względem liczby ludności miastem województwa dolnośląskiego. Według danych z 2020 roku miasto liczyło 113 939 mieszkańców. Wałbrzych jest siedzibą wielu instytucji kulturalnych, takich jak Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, Filharmonia Sudecka, Muzeum Przemysłu i Techniki czy Zamek Książ - trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Wałbrzych jest również atrakcyjnym miejscem dla turystów, którzy mogą zwiedzać liczne zabytki, parki krajobrazowe i szlaki górskie.

ReklamaWałbrzych – miasto pełne sekretów 1
W Wałbrzychu warto koniecznie zobaczyć:

  • Zamek Książ - największy zamek na Dolnym Śląsku i trzeci pod względem wielkości w Polsce. Zbudowany w XIII wieku przez książąt śląskich, był wielokrotnie przebudowywany i zmieniał właścicieli. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania i mieści muzeum, hotel i restaurację.
  • Podziemne Miasto Osówka - kompleks podziemnych korytarzy i pomieszczeń wybudowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Była to część tajnego projektu Riese, który miał na celu stworzenie ogromnej bazy wojskowej i fabryki zbrojeniowej. Można tu zobaczyć m.in. bunkry, schrony, tunele i maszyny.
  • Palmiarnia Wałbrzyska - najstarsza palmiarnia w Polsce, założona w 1912 roku przez hrabiego Hochberga. Znajduje się tu ponad 250 gatunków roślin egzotycznych z różnych stref klimatycznych, a także akwarium i terrarium. Palmiarnia jest otwarta przez cały rok i organizuje różne wystawy i imprezy.
  • Park Zdrojowy - park krajobrazowy położony w centrum Wałbrzycha, w pobliżu dawnego uzdrowiska Cieplice-Zdrój. Park ma bogatą historię i jest miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów. Można tu podziwiać piękne aleje, fontanny, pomniki i pałacyk Hochbergów.
  • Muzeum Porcelany - muzeum poświęcone historii i tradycji produkcji porcelany na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu ponad 10 tysięcy eksponatów, w tym zabytkowe naczynia, figurki, serwisy i ozdoby z różnych epok i stylów. Muzeum oferuje także warsztaty i pokazy garncarskie.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News