Wałbrzych jest miastem na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Leży nad rzeką Pełcznicą, na pograniczu Pogórza Zachodniosudeckiego i Sudetów Środkowych. Miasto jest historycznie związane z Dolnym Śląskiem i było ważnym ośrodkiem górnictwa węgla kamiennego i przemysłu ciężkiego. Obecnie Wałbrzych stawia na rozwój usług, kultury i turystyki.
Wałbrzych ma bogatą historię, która sięga średniowiecza. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1191 roku, kiedy to była własnością książąt śląskich. W 1426 roku Wałbrzych otrzymał prawa miejskie i stał się częścią Królestwa Czech.
W 1742 roku miasto zostało przyłączone do Prus, a później do Niemiec. W czasie II wojny światowej Wałbrzych był celem alianckich nalotów i miejscem pracy przymusowej dla więźniów obozów koncentracyjnych. Po wojnie miasto znalazło się w granicach Polski i zostało zasiedlone przez ludność polską.
Wałbrzych jest obecnie największym miastem Aglomeracji Wałbrzyskiej i drugim pod względem liczby ludności miastem województwa dolnośląskiego. Według danych z 2020 roku miasto liczyło 113 939 mieszkańców. Wałbrzych jest siedzibą wielu instytucji kulturalnych, takich jak Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, Filharmonia Sudecka, Muzeum Przemysłu i Techniki czy Zamek Książ - trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Wałbrzych jest również atrakcyjnym miejscem dla turystów, którzy mogą zwiedzać liczne zabytki, parki krajobrazowe i szlaki górskie.
W Wałbrzychu warto koniecznie zobaczyć:
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!