artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Tajemnicza Góra Ślęża
  fot. Wikipedia Tajemnicza Góra Ślęża

Tajemnicza Góra Ślęża

Czas czytania 4 minuty

To szczyt owiany wieloma tajemnicami. Niesamowita historia tego miejsca, wciąż obecne pozostałości po dawnej działalności człowieka i wspaniałe widoki – Górę Ślężę zwyczajnie trzeba odwiedzić, jeżeli będziecie w podróży kamperem w tym regionie.

Góra Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszącym się na wysokość 717,5 m n.p.m. Należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów. Najbliższe miasto w pobliżu góry to Sobótka.

Cały Masyw Ślęży robi wielkie wrażenie, gdy się do niego już zbliżamy. Wyłania się niemal z rozciągającej się wokół Wrocławia i Świdnicy równiny. Jest to możliwe, ponieważ różnica poziomów pomiędzy podstawą a najwyższym punktem wynosi aż 500 metrów.

Warto wiedzieć, że wkraczamy do całkiem innego, magicznego, historycznego świata. Ślęża od wieków była miejscem kultu pogańskiego, przed czasami chrześcijaństwa na tych ziemiach. Możemy się o tym przekonać również dziś, ponieważ zachowały się na jej szczycie: kamienny niedźwiedź oraz święte źródełko.

Góra Ślęża jest również miejscem odwiedzanym przez rodziny z dziećmi oraz wszystkich zapalonych „górołazów”, którzy chcą zdobyć wszystkie szczyty zaliczane do Korony Gór Polski.

Warto dotrzeć na szczyt tego wzniesienia. Tam znajdziemy kościół z 1852 roku, Dom Turysty – czyli schronisko im. Romana Zmorskiego z 1908 roku, krzyż milenijny, maszt telewizyjny, wieżę widokową, rzeźbę niedźwiedzia i fragmenty murów zamkowych pomiędzy kościołem a grupą Skał Zamkowych. Tak, niegdyś wznosiła się tu umocniona twierdza.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Jak już wspominaliśmy, góra stanowiła przed wiekami religijny ośrodek kultu solarnego miejscowych plemion. Początki tego miejsca i otaczania go kultem, sięgają epoki brązu. Ślęża jako ośrodek religijny, straciła na znaczeniu wraz z chrystianizacją tych obszarów w X i XI w.

Na jej szczycie do tej pory zachowały się liczne pozostałości po dawnych kultach pogańskich. Zobaczymy więc tu kamienne rzeźby „panny z rybą, mnicha, grzyba, dzika oraz niedźwiedzia” nawiązujące do kultury i religii Celtów. Odkryto tu także fragmenty kamiennych wałów, o szerokości ok. 12 metrów. Natknięto się również na zagadkowe posągi z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża.

Jak dotrzeć na szczyt Góry Ślęży?

Nie będzie z tym problemu. Cały masyw pocięty jest dość gęstą siecią szlaków turystycznych. Mamy również do wyboru dwie ścieżki archeologiczne, które są oznaczone symbolem ślężańskiego niedźwiedzia. Możemy również korzystać ze szlaków rowerowych.

Dobrą informacją dla miłośników pięknych widoków i zapalonych fotografów będzie fakt, że na szczycie Ślęży znajduje się wieża widokowa.

Jak tu dojechać?

Najlepiej z Wrocławia jechać drogą numer 8 do Jordanowa Śląskiego i tam skręcić w prawo na Sobótkę, po czym dalej jechać na Świątniki. Tam już musimy zdecydować, którym szlakiem chcemy wyjść na szczyt.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News