artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Suwalski Park Krajobrazowy
  fot. wikipedia.org Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy, jeden z najpiękniejszych miejsc w Polsce, zdobywca tytułu „Siódmego Cudu Polski 2014” prestiżowego National Geographic. To idealne miejsce dla tych, którzy preferują zacisze przyrody albo aktywny wypoczynek.

W ciągu jednego dnia, turysta jest w stanie zwiedzić większość z czekających na niego atrakcji. Obszar ponad sześciu tysięcy hektarów pozwala przemierzyć go wszerz czy wzdłuż w ciągu kilkugodzinnej, najwyżej jednodniowej wycieczki.

Duże otwarte przestrzenie doskonale odsłaniają niezwykle bogatą rzeźbę terenu. Na terenie Parku znajdują się 24 jeziora o powierzchni większej od 1 ha. Cały obszar znajduje się w dorzeczu Niemna, do którego doprowadzają wody dwie rzeki: Czarna Hańcza i Szeszupa.

Siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajduje się w Malesowiźnie–Turtulu.

Park nie jest duży, objechanie całego terenu dookoła rowerzyście zajmie od trzech do czterech godzin.

W Suwalskim Parku Krajobrazowym warto zobaczyć najgłębsze jezioro w Polsce – Hańczę. Przespacerować się doliną Czarnej Hańczy. Policzyć głazy narzutowe w rezerwacie „Bachanowo nad Czarną Hańczą”. Wspiąć się na „Suwalską Fudżijamę”. wykąpać się w ruskiej bani. Złożyć wizytę staroobrzędowcom w Wodziłkach. Zachwycać się widokiem przepięknej panoramy Smolnickiej oraz poznać tajemnice skrywane przez Górę Zamkową.

Park leży na terenie Zielonych Płuc Polski oraz wchodzi w sieć obszarów Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 jako Ostoja Suwalska.

Na terenie parku znajduje się kilka wspaniałych zabytków historycznych:

  • grodzisko obronne Jaćwingów na Zamkowej Górze nieopodal Szurpił,
  • Molenna w Wodziłkach – świątynia staroobrzędowców pochodząca z końca XIX wieku,
  • Chałupa Klejmonta – najstarszy budynek mieszkalny parku,
  • Drewniana kapliczka w Smolnikach – zabytek z końca XVIII w., na starym cmentarzu w Smolnikach,
  • Kościół w Jeleniewie – drewniana świątynia z XIX w., położona przy rynku w Jeleniewie, z rokokowym wyposażeniem, które pochodzi z nieistniejącego już kościoła w Magdalenowie koło Wigier,
  • zabytkowe młyny i cmentarze kilku religii,
  • Stara Hańcza – ruiny dworu, park podworski z dwoma stawami.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także wzniesienia stanowiące dobre punkty widokowe: Góra Leszczynowa, Góra Zamkowa, Góra Kościelna i Góra Cisowa (256 metrów nad poziomem morza), z której rozciąga się widok na niemal cały obszar parku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy