artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Suwalski Park Krajobrazowy
  fot. wikipedia.org Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy

Czas czytania 3 minuty

Są takie miejsca w Polsce, które wprost zachwycają przyrodą i klimatem. Do nich z pewnością należy Suwalski Park Krajobrazowy – jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Park zdobył w 2014 r. tytuł „Siódmego Cudu Polski” prestiżowego magazynu National Geographic. To idealne miejsce dla tych, którzy preferują zacisze przyrody albo aktywny wypoczynek.

Suwalski Park Krajobrazowy nie jest zbyt rozległy. To powoduje, że można go zwiedzić w ciągu jednego dnia, zaliczając praktycznie wszystkie atrakcje, jakie oferuje.

To obszar ponad sześciu tysięcy hektarów. Wprawny, pieszy turysta poradzi z tym sobie w ciągu kilku godzin, najwyżej jednego dnia.  Rowerzysta powinien wyrobić się w cztery godziny.

Suwalski Park Krajobrazowy charakteryzuje się niezwykle zróżnicowaną rzeźbą terenu. Znajdziemy tu również przepiękne jeziora, których jest w sumie dwadzieścia cztery. Całość Parku zaś leży w dorzeczu Niemna, do którego doprowadzają wody dwie rzeki: Czarna Hańcza i Szeszupa.

To właśnie na terenie tego Parku znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce, czyli Hańcza. Widok tego akwenu, otoczonego wzniesieniami, kamienną plażą -czyli tak naprawdę górskiego jeziora jest naprawdę bezcenny i stanowi „perłę w koronie” Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

W Parku na pewno nie będziemy się nudzili. Można tu również wspiąć się na „Suwalską Fudżijamę” lub wykąpać się w ruskiej bani. Złożyć wizytę w klasztorze staroobrzędowców w Wodziłkach. Podziwiać widok imponującej panoramy Smolnickiej czy też próbować rozwikłać tajemnice skrywane przez Górę Zamkową.

ReklamaSuwalski Park Krajobrazowy 1
Warto też wspomnieć, że Suwalski Park Krajobrazowy znajduje się na terenie „Zielonych Płuc Polski”. Należy również do sieci obszarów Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 jako Ostoja Suwalska.

Na terenie parku znajduje się kilka wspaniałych zabytków historycznych.

Należy do nich z pewnością grodzisko obronne Jaćwingów na Zamkowej Górze nieopodal Szurpił. Ciekawym obiektem jest również Molenna w Wodziłkach, czyli świątynia staroobrzędowców pochodząca z końca XIX wieku. Warto również zajrzeć do chałupy Klejmonta – najstarszego budynku mieszkalnego parku.

Na starym cmentarzu w Smolnikach znajdziemy natomiast drewnianą kapliczkę, to zabytek z końca XVIII w. Kolejną drewnianą świątynią jest kościół w Jeleniewie – sakralny obiekt pochodzi z XIX w. Wewnątrz kościoła znajdziemy piękne, rokokowe wyposażenie, pochodzące z nieistniejącego już kościoła w Magdalenowie koło Wigier.

Na szlaku Suwalskiego Parku Krajobrazowego natkniemy się także na wspaniałe i zabytkowe młyny czy też cmentarze wyznawców co najmniej kilku religii.

Unikatowym miejscem są ruiny starego dworu szlacheckiego, który znajduje się obok jeziora Hańcza.

Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się także pagórki, które są idealnymi punktami obserwacyjnymi przepięknej okolicy. Są to: Góra Leszczynowa, Góra Zamkowa, Góra Kościelna i Góra Cisowa (256 metrów nad poziomem morza), z której rozciąga się widok na niemal cały obszar parku.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News