artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Stary Rynek w Łowiczu
  fot. Wikipedia Stary Rynek w Łowiczu

Stary Rynek w Łowiczu

Czas czytania 3 minuty

Łowicz jest niezwykle pięknym, zabytkowym miastem. Jeśli więc będziecie podróżowali w tym regionie Polski kamperem, koniecznie zajedźcie do tego zabytkowego miasteczka. Jest tu co oglądać, a na pewno warto przejść się po łowickim Starym Rynku.

Niewielki, historyczny Łowicz znajduje się w połowie drogi pomiędzy Warszawą i Łodzią. Do miasta dotrzecie trasą E30, skręcając na Nieborów. Łowicz jest jednym z tych polskich miast, o których „gdzieś tam kiedyś słyszeliśmy”, ale raczej nie decydujemy się na jego odwiedziny. A szkoda, ponieważ właśnie takie niewielkie, jednak wiekowe i historyczne miasteczka są warte odwiedzi. Nawet jeśli nie na postój przez kilka dni, to chociaż warto zrobić sobie przerwę w podróży, zboczyć z głównej trasy i odkryć często nowe i fascynujące miejsca. Takim miastem jest właśnie Łowicz.

Miasto słynne jest w Polsce ze smacznych dżemów i konfitur, jednak warto również obejrzeć zabytki Łowicza. Na pewno zaś warto uwagi jest Stary Rynek.

Stary Rynek jest najwyżej położonym miejscem w Łowiczu. Niegdyś znajdował się na suchej wyspie wśród bagien. Podobno pierwotnie na tym terenie znajdował się zameczek myśliwski, do którego książęta mazowieccy przyjeżdżali na polowania.

Stare Miasto w tym miejscu powstało około 1358 roku. Wiemy, że odbywały się tu jarmarki, a potem Rynek stał się miejscem handlu zwierzętami.

Przy Rynku w Łowiczu powstawały na przestrzeni wieków rozmaite budowle. W XVII wieku zwracała na nim uwagę kolegiata, szkoła kolegiacka, seminarium dla misjonarzy Michała Radziejowskiego.

ReklamaStary Rynek w Łowiczu 1
Warto wiedzieć, że w 1790 roku Tadeusz Kościuszko na łowickim Rynku dokonał lustracji 9 Regimentu Pieszego Koronnego. To jednak nie jedyny słynny człowiek, który pojawił się w Łowiczu.

Przez łowicki Rynek przewinęli się także inni sławni ludzie - cesarz pruski Fryderyk Wilhelm, cesarz francuski Napoleon Bonaparte, w kolegiacie wystawiono zmarłego Józefa Poniatowskiego. Podczas I wojny światowej Stary Rynek nazywany był Placem Cesarza Wilhelma. W 1919 roku generał Haller na Rynku dokonał przeglądu 20 Pułku Hallerczyków.

Podczas II wojny światowej większa część zabudowań Rynku oraz nawierzchnia została zniszczona, ale w 1947 roku dokonano jego renowacji.

Obecnie do najciekawszych budowli znajdujących się przy Starym Rynku należą: Ratusz, gmach pomisjonarski - obecnie siedziba Muzeum, Brama Prymasowska, Kustodia, Dziekania, Kanonie, Kuria Wikariuszy, Bazylika Katedralna i kościół pijarów oraz szereg zabytkowych kamienic.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News