artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI sierpień 2024
Starówka w Gnieźnie
  fot. Wikipedia Starówka w Gnieźnie

Starówka w Gnieźnie

Czas czytania 3 minuty

Gniezno to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce, które ma wiele do zaoferowania turystom. Jednym z największych atutów Gniezna jest jego Starówka, która zachwyca zabytkową architekturą, klimatycznymi uliczkami i bogatą historią.

Jeśli będziecie podróżowali kamperem po Wielkopolsce, koniecznie zajedźcie do Gniezna i ruszcie spacerem po przepięknej, zabytkowej Starówce. Przedstawiamy Wam najciekawsze zabytki, które w tej dzielnicy miasta możecie obejrzeć.

Stare Miasto w Gnieźnie to jedna z najstarszych i najpiękniejszych części miasta, która zachowała wiele zabytków i śladów historii.

Pierwszym z nich jest oczywiście Katedra Gnieźnieńska, która jest symbolem miasta i siedzibą prymasa Polski. Katedra powstała w X wieku i była miejscem koronacji pierwszych władców Polski. Wewnątrz katedry można podziwiać m.in. słynne Drzwi Gnieźnieńskie z brązu, które przedstawiają sceny z życia św. Wojciecha, oraz relikwie tego świętego. Katedra jest otwarta dla zwiedzających codziennie od 9 do 18.

Muzeum Początków Państwa Polskiego mieści się w dawnym pałacu biskupim przy katedrze. Muzeum prezentuje bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią Gniezna i Polski, takich jak monety, biżuteria, broń, naczynia czy rzeźby. Muzeum organizuje także wystawy czasowe i warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od 10 do 16.

Rynek Starego Miasta jest sercem kulturalnego i towarzyskiego życia miasta. Otoczony jest kolorowymi kamienicami z różnych epok, wśród których wyróżnia się Ratusz z XVI wieku z charakterystyczną wieżą zegarową. Na rynku znajduje się także pomnik Bolesława Chrobrego i św. Wojciecha oraz fontanna z rzeźbą lwa. Rynek tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy zapraszają tu liczne restauracje, kawiarnie i kluby.

ReklamaStarówka w Gnieźnie 1
Park Miejski im. Jana Pawła II jest idealnym miejscem na spacer lub odpoczynek wśród zieleni. Park położony jest nad jeziorem Jelonek i zajmuje ponad 20 hektarów powierzchni. W parku można podziwiać różnorodną roślinność, a także zwiedzić ogród zoologiczny, w którym żyją m.in. lwy, tygrysy, niedźwiedzie czy małpy. Park jest otwarty dla odwiedzających codziennie od 6 do 22.

Bazylika Wniebowzięcia NMP. To gotycki kościół z XIV wieku, który jest jednym z najwyższych budynków w mieście. Bazylika ma imponującą fasadę z dwiema wieżami i bogato zdobiony wnętrze z cennymi malowidłami, ołtarzami i organami. Bazylika jest dostępna dla zwiedzających codziennie od 7 do 19, a wstęp jest wolny.

Muzeum Archidiecezjalne im. kard. Stefana Wyszyńskiego. To muzeum poświęcone pamięci kardynała Wyszyńskiego, który był arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski w latach 1948-1981. Muzeum mieści się w dawnym pałacu arcybiskupim i prezentuje eksponaty związane z życiem i działalnością kardynała, a także z historią Kościoła w Polsce. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli od 10 do 16, a bilet normalny kosztuje 10 zł.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News