artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Romańska kolegiata w Kaliszu
  fot. Wikipedia Romańska kolegiata w Kaliszu

Romańska kolegiata w Kaliszu

Czas czytania 3 minuty

Romańska kolegiata w Kaliszu to jedna z najstarszych i najważniejszych świątyń w Polsce. Została zbudowana w połowie XII wieku z fundacji księcia Mieszka III Starego, który chciał uczynić z Kalisza swoją stolicę.

Kalisz to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest romańska kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce.

Kolegiata była miejscem pochówku tego władcy oraz jego syna Mieszka Mieszkowica. Niestety, nie zachowała się do naszych czasów w całości, ponieważ była wielokrotnie niszczona przez pożary i najazdy. Obecnie można podziwiać jej fundamenty na terenie zrekonstruowanego Kaliskiego Grodu Piastów na Zawodziu.

Kolegiata św. Pawła Apostoła była murowaną budowlą w stylu romańskim, z trzema nawami i dwiema wieżami na fasadzie. Wewnątrz znajdowały się bogate dekoracje malarskie i rzeźbiarskie, a także cenne przedmioty liturgiczne, takie jak patena kaliska, podarowana przez Mieszka III opactwu cystersów w Lądzie. W podziemiach kolegiaty znajdowały się groby książęce, odkryte podczas prac archeologicznych w XX wieku. W grobie Mieszka III znaleziono jego szczątki kostne oraz złoty pierścień z inskrypcją "MIESCO DUX".

Świątynia była świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń w historii Kalisza i Polski. W 1233 roku została spalona przez wojska księcia Henryka Brodatego, który chciał odebrać Kalisz Mieszkowi Odnowicielowi. W 1331 roku została zniszczona przez Krzyżaków, którzy splądrowali i spalili całe miasto. W 1426 roku kolegiata została odbudowana przez biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza, ale już w 1532 roku ponownie strawił ją pożar. Ostatecznie kolegiata popadła w ruinę i została rozebrana w XVIII wieku.

ReklamaRomańska kolegiata w Kaliszu 1
Co możemy zobaczyć w romańskiej kolegiacie w Kaliszu?

W kolegiacie znajdują się liczne relikwie świętych, wśród których najbardziej czczona jest relikwia św. Józefa Kaliskiego, patrona miasta i diecezji. To właśnie przed jego obrazem modlił się papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Kalisza w 1997 roku. Kolegiata jest także miejscem kultu Matki Bożej Kaliskiej, której cudowny obraz znajduje się w głównym ołtarzu.

Fundamenty romańskiej kolegiaty w Kaliszu są dostępne dla zwiedzających i stanowią cenną pamiątkę po dawnej świetności miasta. Na terenie grodu można też zobaczyć rekonstrukcję drewnianego kościoła z XI wieku, który był poprzednikiem kolegiaty, oraz makiety przedstawiające wygląd świątyni i grodu w różnych epokach. Kolegiata św. Pawła Apostoła należy do Szlaku Romańskiego, który łączy najciekawsze zabytki tego stylu w Polsce.

Kolegiata w Kaliszu jest nie tylko zabytkiem, ale także żywym centrum życia religijnego i kulturalnego miasta. W świątyni odbywają się regularnie msze, nabożeństwa, koncerty i wystawy. Kolegiata jest także częścią Szlaku Romańskiego w Polsce, który łączy najcenniejsze zabytki architektury romańskiej w kraju.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News