artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Giecz - osada edukacyjna
  fot. Wikipedia Giecz - osada edukacyjna

Pradawny gród w Gieczy

Czas czytania 4 minuty

Gród w Gieczy to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, które świadczy o bogatej historii i kulturze naszego kraju. Znajduje się on na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, niedaleko Poznania. Gród ten był ośrodkiem władzy i kultu w okresie wczesnego średniowiecza, od VII do XIII wieku.

W gródku Giecz można podziwiać pozostałości murów obronnych, bram, wież, kościołów i pałaców. Można także zwiedzić muzeum archeologiczne, które prezentuje znaleziska z wykopalisk, takie jak broń, biżuteria, naczynia czy monety. Muzeum organizuje również warsztaty i pokazy historyczne, które przybliżają zwiedzającym życie i obyczaje ludzi z dawnych wieków.

Grodzisko w Gieczy to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Wielkopolsce, które kryje wiele tajemnic i ciekawostek. Jeśli chcesz poznać historię tego miejsca, zobaczyć ślady życia ludzi z różnych epok i podziwiać piękne krajobrazy, zapraszamy na wycieczkę po grodzie w Gieczy.

Grodzisko znajduje się na wzgórzu nad rzeką Prosną, około 10 km na południe od Ostrowa Wielkopolskiego. Jest to jedno z najstarszych i największych grodów w Polsce, które istniało od VII do XIII wieku. W tym czasie było ważnym ośrodkiem politycznym, kulturowym i religijnym, a także miejscem handlu i rzemiosła.

Na terenie grodziska można zwiedzić kilka atrakcji, takich jak:

  • Muzeum Archeologiczne, w którym można zobaczyć eksponaty znalezione podczas badań grodziska, m.in. biżuterię, naczynia, broń, narzędzia i monety. Muzeum prezentuje także historię i kulturę ludzi zamieszkujących gród oraz ich kontakty z innymi narodami.
  • ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
  • Rekonstrukcja bramy grodu z IX wieku, która jest wiernym odwzorowaniem oryginalnej konstrukcji drewnianej. Brama jest otwarta dla zwiedzających i umożliwia wejście na teren grodziska.
  • Rekonstrukcja chaty mieszkalnej z X wieku, która prezentuje jak żyli i pracowali mieszkańcy grodu. W chacie można zobaczyć wyposażenie domowe, sprzęt gospodarczy i warsztat rzemieślniczy.
  • Rekonstrukcja kaplicy św. Wojciecha z XI wieku, która jest symbolem chrystianizacji Polski. Kaplica została odbudowana na podstawie badań archeologicznych i historycznych i jest miejscem kultu religijnego.
  • Rekonstrukcja palatium książęcego z XII wieku, które było siedzibą władców Polski. Palatium składa się z dwóch budynków: sali reprezentacyjnej i mieszkalnej. W sali reprezentacyjnej można zobaczyć tron książęcy, stół biesiadny i kominek. W budynku mieszkalnym znajdują się pokoje prywatne księcia i jego rodziny.
  • Skansen archeologiczny, w którym można zobaczyć rekonstrukcje obiektów z różnych epok historycznych, takich jak: cmentarzysko kultury łużyckiej z okresu halsztackiego (VIII-VI w. p.n.e.), osada kultury przeworskiej z okresu rzymskiego (I-IV w. n.e.), osada kultury wielbarskiej z okresu wędrówek ludów (V-VI w. n.e.) i osada kultury słowiańskiej z okresu wczesnego średniowiecza (VIII-XIII w. n.e.). Skansen pokazuje także techniki budowlane, obronne i gospodarcze stosowane przez ludzi w przeszłości.

To nie tylko zabytek, ale także miejsce spotkań i imprez kulturalnych. Co roku odbywa się tu festiwal muzyki dawnej, który gromadzi artystów z całej Europy. Można tu także uczestniczyć w rekonstrukcjach historycznych, turniejach rycerskich, jarmarkach czy koncertach. Gród w Gieczy to miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością i zachwyca swoim urokiem i atmosferą.

ReklamaPradawny gród w Gieczy 2
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News