artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Pałac Łosiów w Narolu
  fot. wikipedia.org Pałac Łosiów w Narolu

Pałac Łosiów w Narolu

Rezydencja Łosiów w Narolu posiada charakter barokowego założenia w typie entre cour et jardin. Rozmiary i rozmach przedsięwzięcia wiele mówią o aspiracjach i dumie szlacheckiej właściciela.

Założycielem rezydencji był Feliks Antoni Łoś herbu Dąbrowa, generał wojsk koronnych, wojewoda pomorski, starosta wiszeński i skarszewski. W latach 1772–1781 wybudowano dla niego pałac otoczony imponującym symetrycznym ogrodem tarasowym w stylu francuskim i zrealizowano wielkoprzestrzenne założenie krajobrazowe obejmujące kilka sąsiednich miejscowości. Rezydencję wzniesiono niedaleko miasta Narol, na niewielkim pagórku. 

W roku 1864 w pałacu wybuchł pożar, dewastując jego wnętrza i wyposażenie. W czasie I wojny światowej budynek został doszczętnie obrabowany. Ostatnią właścicielką dóbr była Jadwiga Korytowska, która opuściła Narol we wrześniu 1939 roku i nie powróciła już do swojej siedziby.

W 1945 roku pałac został podpalony przez oddział NKWD. Nieużywany i zaniedbany popadł w ruinę. Od 1995 roku rezydencja jest własnością Fundacji Pro Academia Narolense, która prowadzi jej rewitalizację, a także przywraca tradycje muzyczne i edukacji artystycznej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy