Ostrów Tumski w Poznaniu jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miejsc w Polsce. To tutaj, według legendy, powstało państwo polskie, kiedy książę Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku. To tutaj znajduje się katedra, w której spoczywają prochy pierwszych władców Polski. Można tu podziwiać zabytkowe kościoły, pałace i mosty, które tworzą niepowtarzalny klimat historycznej części miasta.
Jest często nazywany "zieloną wyspą", ponieważ otoczony jest wodami Warty i Cybiny. Jest to idealne miejsce na spacer, rowerową wycieczkę lub piknik na trawie. Można tu odpoczywać od zgiełku i hałasu wielkiego miasta, słuchając śpiewu ptaków i dzwonów kościelnych. Można tu również poczuć ducha historii i tradycji, zwiedzając muzea, galerie i wystawy poświęcone dziedzictwu kulturowemu Poznania.
Ostrów Tumski jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale także ważnym ośrodkiem religijnym i naukowym. Tutaj mieści się siedziba arcybiskupa metropolity poznańskiego, a także Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tutaj odbywają się uroczystości religijne i patriotyczne, takie jak procesja Bożego Ciała czy obchody rocznicy chrztu Polski. Tutaj można spotkać ludzi różnych pokoleń, wyznań i narodowości, którzy łączą się w szacunku do tego wyjątkowego miejsca.
To miejsce, które warto odwiedzić i poznać. To miejsce, które inspiruje i zachwyca. To miejsce, które jest dumą i symbolem Poznania i Polski.
Będąc tu podczas wyprawy kamperem do Poznania warto również zwiedzić kilka ważnych miejsc.
Katedra św. Piotra i Pawła. To najważniejszy zabytek Ostrowa Tumskiego i symbol Poznania. Została zbudowana w X wieku przez Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego jako pierwsza katedra w Polsce. W jej wnętrzu można podziwiać bogate wyposażenie, takie jak ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, kaplicę Złotą z sarkofagami pierwszych władców Polski czy kryptę z relikwiami św. Wojciecha. Katedra jest również miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak chrzest Polski, koronacja Przemysła II czy pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego.Muzeum Archidiecezjalne. To muzeum znajduje się w pałacu arcybiskupim, który jest siedzibą metropolity poznańskiego. W muzeum można zobaczyć cenne eksponaty związane z historią i kulturą Kościoła w Poznaniu i Wielkopolsce, takie jak relikwiarze, szaty liturgiczne, naczynia sakralne czy obrazy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje słynny miecz św. Piotra, który według legendy był używany przez apostoła do obrony Jezusa przed żołnierzami.
Brama Poznania ICHOT. To nowoczesne centrum kultury i edukacji, które znajduje się na wyspie między Ostrowem Tumskim a Śródka. W Bramie Poznania można zapoznać się z historią Ostrowa Tumskiego i jego znaczeniem dla narodzin państwa polskiego. Można również wziąć udział w interaktywnych wystawach, warsztatach, grach i pokazach multimedialnych, które przybliżają życie ludzi w dawnych czasach.
Ogród Botaniczny UAM. To jeden z najstarszych i największych ogrodów botanicznych w Polsce, który należy do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ogród Botaniczny zajmuje powierzchnię ponad 22 hektarów i posiada ponad 7 tysięcy gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych. Można tu podziwiać egzotyczne kwiaty, drzewa, krzewy i trawy, a także zwiedzać szklarnie, oranżerie i palmiarnię.
Most Tumski. To most łączący Ostrów Tumski ze Śródką, który został wybudowany w 1888 roku jako most kolejowy. Obecnie jest to most pieszy i rowerowy, który jest ozdobiony setkami kłódek zakochanych par. Most Tumski jest również miejscem spotkań artystów i muzyków, którzy tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!