artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Obóz koncentracyjny w Sobiborze
  fot. Wikipedia Obóz koncentracyjny w Sobiborze

Obóz koncentracyjny w Sobiborze

Czas czytania 3 minuty

Obóz zagłady w Sobiborze – niemiecki nazistowski obóz zagłady funkcjonujący od maja 1942 roku do października 1943 roku przy stacji kolejowej Sobibór na linii Chełm – Włodawa. Obecnie ponure muzeum świadczące o zagładzie wielu tysięcy ludzi nieludzkiego, nazistowskiego reżimu.

Jeśli jesteście w podróży kamperem w rejonie Lublina, koniecznie skierujcie się do tego muzeum w Sobiborze. Warto odwiedzać takie miejsca i pielęgnować pamięć o czasach, kiedy „człowiek człowiekowi zgotował taki los”. Miejsce ponure, ale ważne – choćby z tego względu, aby historia już nigdy się nie powtórzyła.

Obóz w Sobiborze powstał podczas akcji „Reinhardt”. Na jego terenie odbywała się straszliwa eksterminacja ludności żydowskiej. Niemcy kierowali tu transporty z gett i obozów pracy, głównie z dystryktu lubelskiego. W Sobiborze tracili życie Żydzi z Austrii, Protektoratu Czech i Moraw, Francji, Holandii, Niemiec, Słowacji i ZSRR. Niemcy używali do tego stacjonarnych komór gazowych przy użyciu gazów spalinowych.

Warto odnotować fakt, że 14 października 1943 roku w Sobiborze wybuchło powstanie. Podczas walk z Niemcami zbiegło około 300 więźniów. Jak podają źródła historyczne, liczbę tych, którym udało się przeżyć wojnę, szacuje się na około 40–70 osób.

W literaturze historycznej liczbę Żydów zamordowanych w Sobiborze określa się w przedziale od 130 tysięcy do 300 tysięcy osób.

Historia obozu w Sobiborze, a zwłaszcza bunt więźniów, który wybuchł w październiku 1943 roku, zostały zobrazowane w brytyjskim filmie telewizyjnym pt. „Ucieczka z Sobiboru” z 1987 roku. Taką samą tematykę porusza rosyjski film z 2018 roku

ReklamaObóz koncentracyjny w Sobiborze 1
W Sobiborze toczy się również akcja włoskiej powieści Dziewczynka z Sobiboru autorstwa Franco Forte i Scilli Bonfiglioli, wydana w 2020 roku.

W 50-tą rocznicę wybuchu powstania w Sobiborze, w 1993 roku, utworzono tu Muzeum Byłego Obozu Zagłady. Następnie powstał budynek Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Składa się z sali wystawienniczej, w której znajduje się wystawa główna, oraz sali wielofunkcyjnej przeznaczonej m.in. do prowadzenia zajęć edukacyjnych, wykładów i seminariów.

Ekspozycja wystawiennicza zawiera 16 paneli tematycznych, które ukazują dzieje obozu zagłady w Sobiborze. Uwidocznione są tu również losy poszczególnych ofiar. Materiały poglądowe to prawie setka zdjęć i dokumentów. Centralną część zajmuje dwudziestopięciometrowa gablota, w której znajduje się 700 obiektów odkrytych podczas trwających od 2000 roku badań archeologicznych.

Zobaczymy tu wiele przedmiotów osobistych, należących do ofiar obozu. Są to przede wszystkim: biżuteria, klucze, okulary, fragmenty ubrań, przybory piśmiennicze. Ekspozycja posługuje się zarówno analogowymi, jak i multimedialnymi formami przedstawienia tego niewiarygodnego koszmaru, jaki miał tu miejsce.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News