artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Muzeum Wsi Kieleckiej
  fot. wikipedia.org Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej

Czas czytania 4 minuty

Podróżujecie kamperem po regionie świętokrzyskim? Jeżeli jesteście w okolicach Kielc, koniecznie zajrzyjcie do tego niezwykłego muzeum. To miejsce to praktycznie „plenerowy wehikuł czasu”. Tu poznacie na własne oczy jak niegdyś żyli mieszkańcy tutejszych wiosek. Co więcej – wszędzie wejdziecie i wszystkiego dotkniecie.

Mowa o Muzeum Wsi Kieleckiej. Mamy tu do czynienia tak naprawdę z kilkoma placówkami etnograficznymi, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia pobyt w tym miejscu.

Te placówki to: Dworek Laszczyków w Kielcach, Park Etnograficzny w Tokarni (gm. Chęciny), Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (dawniej Pomnik-Mauzoleum), Wiatrak Kamienny w Szwarszowicach.

Koniecznie powinniście odwiedzić skansen o nazwie Park Etnograficzny w Tokarni koło Chęcin.

Nie będzie problemu z dotarciem do muzeum, ponieważ mieści się przy drodze krajowej nr 7 z Kielc do Krakowa.

W tym Parku Etnograficznym zobaczycie zabytki kultury i architektury ludowej Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Sandomierskiej, Niecki Nidziańskiej i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

To jednak nie wszystko. Na terenie Parku obejrzycie rynek niewielkiego, świętokrzyskiego miasta – tak, tu również stworzono taką replikę. Poczujecie się jak w dawnych czasach, spacerując po tych niewielkich, miało miasteczkowych uliczkach, charakterystycznych dla takich miejscowości jak Daleszyce, Chęciny, Wąchock, Łagów czy Suchedniów.

Obejrzymy tu również wiele zabytków architektury sakralnej: przydrożne krzyże, kapliczki i figury świętych, jak również przykłady budownictwa dworsko-folwarcznego.

ReklamaMuzeum Wsi Kieleckiej 1
Warto zajrzeć do zabytkowych, drewnianych pomieszczeń, gdzie znajdziemy zabytkowe wyposażenie wnętrz (sprzęty codziennego użytku, meble, narzędzia) na przestrzeni dwóch wieków: XIX i XX.

Natomiast w Tokarni można zwiedzić warsztaty dawnych rzemieślników, dziś już reprezentujących ginące zawody, które niegdyś były bardzo popularne – zobaczymy wyposażenie stolarni, kowala, gonciarza, plecionkarza czy szewca.

To jednak nie wszystko. Skansen prezentuje również praktycznie wszystkie modele dawnych wiatraków, które można było zobaczyć na terenie kielecczyzny.

Na pewno warto zwrócić uwagę na takie zabytkowe perełki, jak: barokowy kościół z Rogowa (1763 r.), modrzewiowy Dwór z Suchedniowa (XIX w.), Organistówkę z Bielin z poł. XIX w., w której zaaranżowano wnętrze dawnej apteki.

W Muzeum w Tokarni zobaczymy także w pełni wyposażony gabinet i mieszkanie lekarza z niewielkiego miasteczka z okresu przed II wojną światową. To jedyna tego typu ekspozycja w Polsce.

Oprócz tego wejdziemy do zakładu prowincjonalnego fotografa, mieszczącego się w domu wiejskim, rekonstrukcję sklepu z lat 30. XX w., wnętrze domu z Ćmielowa, chałupę z Szydłowa (1705 r.), którą zamieszkiwała rodzina żydowskiego krawca.

Poznamy także wszystkie, zapomniane już dziś, rytuały związane ze śmiercią i pochówkiem mieszkańców dawnych wiosek i niewielkich miasteczek. Przybliży nam to wystawa opowiadająca o ludowych zwyczajach pogrzebowych.

Od 2012 roku w Stodole Dworskiej z Radkowic prezentowana jest ekspozycja, w której skład wchodzi kilkadziesiąt najciekawszych wozów, bryczek, sań i pojazdów konnych.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Przy okazji warto też wiedzieć, że skansen to nie tylko oglądanie prezentowanych tam ekspozycji. Muzeum Wsi Kieleckiej organizuje również w Tokarni ciekawe, folklorystyczne imprezy plenerowe, m.in.: Wytopki Ołowiu, Święto Chleba czy Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News