Jak mieszkali dawni Polacy w swoich romantycznych, wiejskich dworkach? Często te właśnie obiekty cechują się pewną dozą romantyzmu oraz nostalgii za dawnymi, spokojniejszymi czasami. Takie dworskie, dawne życie możemy podpatrzeć w niewielkim Ożarowie.
Niedaleko Ostrowa Świętokrzyskiego, pomiędzy Lublinem a Kielcami leży niewielka miejscowość Ożarów. Jeśli podróżujecie kamperem w tym regionie Polski, warto tam zajechać. Obejrzymy tam odnowiony zespół dworski, w którego skład wchodzi drewniany dwór z 1757 r. z łamanym dachem polskim i dwoma alkierzami, parkiem z pomnikami przyrody i stawami, altaną oraz basztą widokową. Zespół pałacowy w Ożarowie jest oddziałem Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.
Ten romantyczny dworek zbudowano w tej miejscowości w stylu późnego baroku. Cechuje się konstrukcją zrębową. Obiekt wybudowano z modrzewiowego drewna oraz osadzono na kamienno-ceglanym fundamencie. W pewnej części budynek został podpiwniczony. Obecnie w budynku funkcjonuje Muzeum Wnętrz Dworskich, które warto zwiedzić.
Dodatkowo cały obiekt otoczony został zabytkowym parkiem z okazałymi drzewami, z których wiele jest pomnikami przyrody. To naprawdę niesamowite miejsce na odpoczynek oraz zadumanie się nad dawnymi czasami.
Stylowe wnętrza ożarowskiego dworu zostały zaadaptowane na potrzeby ekspozycji obrazującej kulturę ziemiańską. Dla zwiedzających dostępne są: salon kominkowy, salonik myśliwski, sala jadalna i kredensownia, pokoik dziewczęcy, buduar, gabinet oraz sypialnie: damska i męska.
Zgromadzone eksponaty pochodzą w większości z dworów ziemi wieluńskiej. Warto zwrócić uwagę na barokowe szafy, skrzynie i kufry z XVIII i XIX wieku, wspaniałą ceramikę oraz wiele portretów szlachty wieluńskiej z XVII, XVIII i XIX wieku.Podróżujecie kamperem? Do Ożarowa najłatwiej dotrzecie z drogi krajowej nr 45 - Racibórz - Opole - Kluczbork - Wieluń - Złoczew - Poznań/Łódź. W miejscowości Wierzbie, około 10 km na południe od Wielunia musicie skręcić w drogę, która bezpośrednio prowadzi do Ożarowa. To dystans około 2 km. W Ożarowie na pierwszym skrzyżowaniu widoczna jest aleja lipowa wiodąca do Muzeum oraz duży, drewniany drogowskaz pokazujący drogę do dworku i wiatraka w Kocilewie. Placówka dysponuje własnym parkingiem, więc nie będzie problemu z zaparkowaniem kampera.
Dworek to jednak nie wszystkie obiekty, które warto tu obejrzeć. Wyjeżdżając z Ożarowa i kierując się na wschód, w odległości około jednego kilometra od modrzewiowego dworu, natrafimy na odrestaurowany zabytek techniki – drewniany wiatrak koźlak w Kocilewie z 1914 r.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!