Muzeum w Koninie jest jednym z najstarszych i najciekawszych muzeów w regionie. Zostało założone w 1935 roku przez grupę pasjonatów historii i kultury lokalnej. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dawnego ratusza, który pochodzi z XVIII wieku. W muzeum można podziwiać bogate zbiory dotyczące historii, sztuki, etnografii i przyrody Konina i okolic. Muzeum organizuje także liczne wystawy czasowe, warsztaty edukacyjne, spotkania autorskie i koncerty.
Muzeum w Koninie podzielone jest na kilka działów tematycznych. W dziale historii można zobaczyć m.in. eksponaty związane z dziejami miasta, życiem codziennym mieszkańców, walkami o niepodległość i II wojną światową. W dziale sztuki prezentowane są dzieła malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego od średniowiecza po czasy współczesne. W dziale etnografii znajdują się kolekcje przedmiotów ludowych, strojów regionalnych, instrumentów muzycznych i zabawek. W dziale przyrody można oglądać okazy fauny i flory z terenu Konina i okolic, a także skamieniałości i minerały.
Co można zobaczyć w Muzeum w Koninie?
Jeśli szukasz ciekawego miejsca do zwiedzania, które łączy historię, kulturę i przyrodę, to Muzeum Okręgowe w Koninie jest idealnym wyborem. Muzeum znajduje się w malowniczej okolicy nad Jeziorem Gosławskim, w zabytkowym zamku gotyckim z XV wieku. Zamek został ufundowany przez biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarzyca, który był ważnym dyplomatą epoki jagiellońskiej i reprezentantem Polski w procesach z Krzyżakami. Zamek miał pełnić funkcję obronną, dlatego jest niewysoki i krępy, otoczony murem z gniazdami działowymi. Zamek ma też swoją legendę, według której po dziś dzień mieszka w nim dawny właściciel Gosławic, Konstanty Lubrański, który podróżuje na smoku i towarzyszą mu diabły.
W zamku można podziwiać bogate i różnorodne zbiory muzealne, które dokumentują dzieje Ziemi Konińskiej. Na stałych wystawach można zobaczyć m.in.:- Konin poprzez wieki - wystawa prezentująca historię miasta od średniowiecza do współczesności, z eksponatami takimi jak pieczęcie, monety, dokumenty, meble, stroje, broń i inne przedmioty codziennego użytku.
- Judaika - wystawa poświęcona historii i kulturze Żydów konińskich, z kolekcją judaików, takich jak menory, szofary, modlitewniki, talizy i inne symbole religijne.
- Pradzieje ziemi konińskiej - wystawa ukazująca ślady osadnictwa ludzkiego na tym terenie od paleolitu do średniowiecza, z artefaktami takimi jak narzędzia kamienne, naczynia gliniane, ozdoby i biżuteria.
- Biżuteria - jedna z najbogatszych w Polsce kolekcji biżuterii, pozostająca w zbiorach Działu Rzemiosła Artystycznego. Na wystawie można podziwiać biżuterię z różnych epok i regionów świata, wykonaną z różnych materiałów i technik.
- Oświetlenie - unikatowa w skali kraju wystawa poświęcona historii oświetlenia od starożytności do współczesności. Na wystawie można zobaczyć różne rodzaje lamp i świeczników, a także dowiedzieć się o znaczeniu światła dla ludzkiej cywilizacji.
Poza zamkiem gotyckim Muzeum Okręgowe w Koninie posiada też inne oddziały i skanseny.
Skansen etnograficzny - skansen prezentujący architekturę ludową i kulturę materialną mieszkańców regionu konińskiego. Na terenie skansenu znajdują się m.in. drewniane chaty wiejskie, kuźnia, stodoła, spichlerz i kapliczka.
Skansen górniczy - skansen pokazujący historię górnictwa węglowego na Ziemi Konińskiej. Na terenie skansenu można zobaczyć m.in. szyb górniczy, maszyny i urządzenia górnicze, wagoniki i narzędzia pracy górników.Skansen archeologiczny - skansen odtwarzający osadę ludzką z epoki brązu na podstawie badań archeologicznych prowadzonych w Mrówkach koło Wilczyna. Na terenie skansenu można zobaczyć m.in. chaty zrębowe, palisadę obronną, piec do wypalania ceramiki i cmentarzysko.
Dworek - klasycystyczny dworek z początku XIX wieku, w którym znajduje się ekspozycja poświęcona życiu i twórczości Karoliny Kamockiej, poetki i pisarki związanej z Koninem. Na wystawie można zobaczyć m.in. meble, portrety, pamiątki rodzinne i rękopisy Kamockiej.
Muzeum Okręgowe w Koninie to miejsce, które z pewnością zainteresuje każdego miłośnika historii, kultury i sztuki. To także okazja do poznania pięknej i bogatej Ziemi Konińskiej, która ma wiele do zaoferowania turystom. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum i jego oddziałów!
Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 5 zł. Dzieci do lat 7 oraz osoby niepełnosprawne mają wstęp bezpłatny. Muzeum oferuje także możliwość zwiedzania z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Muzeum jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo i słuchowo.
Muzeum w Koninie to miejsce, które warto odwiedzić, jeśli chcesz poznać historię i kulturę tego regionu. Muzeum zaprasza wszystkich miłośników sztuki, przyrody i tradycji ludowej. Muzeum to także doskonała propozycja na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!