artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Muzeum Twierdzy Kostrzyn
  fot. Wikipedia Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Czas czytania 3 minuty

W Kostrzynie nad Odrą znajdziemy coś bardzo zagadkowego, a właściwie zagadkowe jest całe miasto. Dlaczego? Ponieważ właściwie jest terenem odkryć archeologicznych – zawiera całe Stare Miasto oraz obiekt zabytkowej twierdzy. Jeśli będziecie podróżowali kamperem w pobliży tego miasta, koniecznie odwiedźcie Kostrzyn.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn – to nie jest zwykła placówka muzealna. W skład tego obiektu wchodzi zniszczona w 1945 r. kostrzyńska Starówka oraz obiekty XVI-wiecznej twierdzy bastionowej. To jedyne takie miejsce w Polsce.

Wojna spowodowała, że przepiękne Stare Miasto Kostrzyna zamarło na prawie 50 lat. Obecnie trwają tu prace odkrywkowe, a spod ziemi wyłaniają się ruiny starych kamienic, bruki uliczek i chodniki. Natomiast obiekty zabytkowej twierdzy zostały już odrestaurowane.

Spacerując uliczkami Starego Miasta można niemal odbyć podróż w przeszłość, do czasów, kiedy Kostrzyn był jednym z najpiękniejszych miast Brandenburgii. Starówka dostępna jest codziennie od świtu do zmroku.

Bastion Filip

To jeden z trzech dobrze zachowanych dawnych bastionów twierdzy Kostrzyn i jedyny udostępniony zwiedzającym. Od roku 2014 w tym obiekcie prezentowana jest stała ekspozycja muzealna. Możemy tam zobaczyć wybrane „wycinki” z dziejów miasta i garnizonu od początku istnienia twierdzy. Również wielu walk toczących się w okolicy na przestrzeni wieków. Szczegółowo zostały przedstawione boje o miasto w lutym i marcu 1945, oraz historia i losy bastionu.

ReklamaMuzeum Twierdzy Kostrzyn 1
Interesująco wygląda również ekspozycja dotycząca zamku w Kostrzynie. Obiekt jest prezentowany jako rodzinna siedziba pruskiego rodu Hohenzollernów. Wystawa ma charakter interaktywny. Zwiedzający mogą oglądać oryginalne eksponaty i znaleziska, a także materiały audiowizualne, czyli filmy oraz słuchowiska, ciekawe makiety, modele, repliki broni.

Ze względu na niską temperaturę w tym obiekcie, niezbędne jest posiadanie wierzchniego okrycia niezależnie od pory roku i temperatur panujących na zewnątrz.

Brama Berlińska

Brama, jedna z trzech, która prowadziła do miasta oraz stanowiła ważny element obronny dla Kostrzyna.

W salach ekspozycyjnych, które można obejrzeć za darmo, wybrane zabytki odkryte w czasie trwania prac archeologicznych na terenie Starego Miasta Kostrzyn. Zobaczymy tu więc wieko sarkofagu Katarzyny Brunszwickiej (rekonstrukcja z 1882 roku), sarkofag ekshumacyjny z 1713 roku. W Bramie Berlińskiej mieści się również punkt informacji turystycznej, gdzie możemy również kupić pamiątki oraz rozmaite wydawnictwa historyczne.

Jeśli chcemy zwiedzić Muzeum Twierdzy Kostrzyn, warto skorzystać z usług przewodnika. Trwa ona około półtorej godziny. Na czas tej wyprawy w głąb historii średniowiecznego miasta warto założyć wygodne, sportowe obuwie oraz wziąć kurtkę przeciwdeszczową.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News