artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Muzeum Początków Państwa Polskiego
  fot. Wikipedia Muzeum Początków Państwa Polskiego

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Czas czytania 4 minuty

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jest jednym z najważniejszych i najciekawszych muzeów historycznych w Polsce. Znajduje się ono w zabytkowym budynku dawnego klasztoru benedyktynów, który jest częścią zespołu archikatedralnego na Wzgórzu Lecha. Muzeum prezentuje bogatą kolekcję eksponatów związanych z początkami państwowości polskiej, kulturą i sztuką średniowiecznej Polski oraz historią Gniezna jako pierwszej stolicy Polski.

Muzeum zostało otwarte w 1956 roku, a jego głównym inicjatorem był prof. Gerard Labuda, wybitny historyk i badacz dziejów Piastów. Muzeum mieści się w dwóch skrzydłach klasztoru: południowym i wschodnim. W skrzydle południowym znajduje się wystawa stała "Początki Państwa Polskiego", która przedstawia najważniejsze wydarzenia i postaci z okresu od X do XIII wieku, takie jak chrzest Polski, panowanie Bolesława Chrobrego, zjazd gnieźnieński, koronacja Bolesława Śmiałego czy bitwa pod Legnicą. Wśród eksponatów można podziwiać m.in. rekonstrukcje grobów książęcych, oryginalne monety, pieczęcie, insygnia, broń, biżuterię, naczynia czy elementy strojów.

W skrzydle wschodnim znajduje się wystawa stała "Sztuka i Kultura Średniowiecznej Polski", która prezentuje dzieła sztuki sakralnej i świeckiej z terenu całej Polski od X do XVI wieku. Można tu zobaczyć m.in. rzeźby, malowidła, tkaniny, rękopisy, iluminacje, grafiki czy naczynia liturgiczne. Wśród najcenniejszych zabytków są m.in. relikwiarz św. Wojciecha z XII wieku, krzyż procesyjny z XIII wieku czy obraz Matki Boskiej Gnieźnieńskiej z XV wieku.

ReklamaMuzeum Początków Państwa Polskiego 1
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oferuje także wystawy czasowe, lekcje muzealne, warsztaty edukacyjne, konferencje naukowe, koncerty i inne imprezy kulturalne.

Najciekawsze eksponaty, które można zobaczyć w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie:

  • Relikwie św. Wojciecha - to najcenniejszy skarb muzeum, który składa się z relikwiarza głowy św. Wojciecha z XI wieku, relikwiarza ręki św. Wojciecha z XII wieku i relikwiarza kości św. Wojciecha z XIII wieku. Relikwie te są symbolem chrystianizacji Polski i kultu św. Wojciecha, patrona Polski i Gniezna.
     
  • Drzwi gnieźnieńskie - to brązowe drzwi z XI wieku, które zdobią wejście do katedry gnieźnieńskiej. Drzwi te są jednym z najstarszych i najpiękniejszych przykładów sztuki romańskiej w Europie. Na drzwiach przedstawione są sceny z życia i męczeństwa św. Wojciecha oraz sceny z historii Polski i Europy.
     
  • Skarbiec katedralny - to miejsce, gdzie przechowywane są cenne przedmioty liturgiczne, artystyczne i historyczne, które należały do arcybiskupów gnieźnieńskich i królów polskich. Wśród nich można podziwiać m.in.: koronę Bolesława Chrobrego, miecz Bolesława Śmiałego, pastorał prymasa Wyszyńskiego, monstrancję Zygmuntowską czy naczynia liturgiczne z różnych epok.
     
  • Sala Piastowska - to sala, gdzie prezentowane są portrety i popiersia pierwszych władców Polski z dynastii Piastów. Sala ta jest hołdem dla tych, którzy zapoczątkowali państwowość polską i ukształtowali jej kształt i charakter.
    ReklamaMuzeum Początków Państwa Polskiego 2
     
  • Sala Archeologiczna - to sala, gdzie można obejrzeć znaleziska archeologiczne z terenu Gniezna i okolic, które pochodzą z różnych okresów historycznych. Wśród nich znajdują się m.in.: monety, biżuteria, broń, naczynia, narzędzia czy elementy stroju.
     
  • Sala Etnograficzna - to sala, gdzie można zapoznać się z kulturą ludową regionu gnieźnieńskiego i jego tradycjami. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: stroje ludowe, haftowane serwety, rzeźby ludowe, instrumenty muzyczne czy zabawki.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie to miejsce, które każdy powinien odwiedzić, aby lepiej poznać historię i kulturę naszego kraju. To także miejsce, które inspiruje do refleksji nad naszą tożsamością narodową i naszym miejscem w Europie.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News