artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Mury obronne w Wieluniu
  fot. Wikipedia Mury obronne w Wieluniu

Mury obronne w Wieluniu

Czas czytania 3 minuty

Jeśli dotrzecie kamperem do Wielunia – miasta, które jako pierwsze zostało zaatakowane przez niemieckie lotnictwo 1 września 1939 r., możecie obejrzeć wspaniałe zabytki z czasów piastowskich. Ostało się tu sporo ciekawych „perełek” czasu średniowiecza. Tu również zobaczymy fragmenty dawnych murów miejskich.

W Wieluniu obejrzymy interesujący zabytek czasów średniowiecza – to fragmenty dawnych murów miejskich z XIV w. Powstały z kamienia wapiennego jeszcze w czasach rządów króla Kazimierza Wielkiego. Warto wiedzieć, że obwarowania obronne obejmowały cały obszar dzisiejszego Starego Miasta. Niestety do dziś zachowały się tylko ich niewielkie fragmenty, częściowo zrekonstruowane z pierwotnego muru długości ok. 1300 m.

Miasto posiada również pozostałości po dawnych umocnieniach obronnych z okresu średniowiecza. To takie zabytkowe elementy, jak: Brama Krakowska, Brama Kaliska, Baszta Męczarnia, Baszta Prochownia, Baszta Skarbczyk, Baszta Swawola. Problemem odtworzenia dawnych miejskich fortyfikacji były liczne zniszczenia wojenne, jakie na przestrzeni wielu wieków dotknęły Wieluń. Niestety nie zachowało się wiele źródeł opisujących miejskie fortyfikacje.

Gruntowne prace archeologiczne rozpoczęły się dopiero po II wojnie światowej. Zostały połączone z badaniami ocalałych dokumentów oraz z rekonstrukcją pozostałych umocnień. To pozwoliło naukowcom na odtworzenie historii i konstrukcji miejskich obwarowań Wielunia.

Prawdopodobnie późniejsze umocnienia miejskie wywodzą się z ziemno-drewnianych murów, które na przestrzeni wieków były poddawane procesowi rozbudowy o różnorodne elementy murowane.

ReklamaMury obronne w Wieluniu 1
Powstanie kamiennych murów miejskich datuje się na okres po roku 1335. To w tym roku wybuchł pożar, który strawił drewniane umocnienia miasta.

Przypuszcza się obecnie, że dawne fortyfikacje miejskie ciągnęły się na obszarze prawie 12 ha i liczyły około 1300 metrów. Prawdopodobnie ich wysokość sięgała ponad 8 metrów. Mamy więc do czynienia z silnie umocnionym miastem.

Warto wiedzieć, że wzdłuż dawnych murów Wielunia istniało kilkanaście punktów obronnych. Do dziś zachowało sześć wspomnianych wcześniej bram.

Prace archeologiczne odkryły również pozostałości szerokiego na 10 metrów wału obronnego, którego powstanie datuje się na czas około XIII i XIV w. Wiadomo, że usypanie wału dało początek pierwszej fosie, która ostatecznie osiągnęła szerokość około 30 metrów. Zbudowano na niej prymitywne konstrukcje hydrotechniczne w postaci tam, które w późniejszym okresie były wykorzystywane przez zlokalizowane w ich pobliżu młyny wałowe.

Mury miejskie Wielunia, a właściwie ich zrekonstruowane pozostałości obejrzycie w historycznym centrum miasta, znajdują się na terenie otwartym. Można je oglądać idąc spacerem od pl. Kazimierza Wielkiego i ulicami: Podwale, Reformacką, Okólną, Palestrancką, Nowy Rynek.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News