artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Księży Młyn w Łodzi
  fot. Wikipedia Księży Młyn w Łodzi

Księży Młyn w Łodzi

Czas czytania 3 minuty

Jeżeli dotrzecie kamperem do Łodzi, warto zwiedzić kilka ciekawych zabytków tego miasta. Wbrew pozorom, mimo iż jest to dość młode miasto, jest tu co oglądać i zwiedzać. Na pewno zaś warto zajrzeć do Księżego Młyna w Łodzi.

Jest to zespół fabryczno - mieszkalny nad rzeką Jasień, który został wybudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego przemysłowca z Łodzi. Przedsiębiorca pochodzący z Nadrenii przybył do Polski w 1848 roku, zaś po kilku latach osiedlił się właśnie w Łodzi. Budowę bawełnianego imperium rozpoczął Scheibler od zespołu fabryk przy Wodnym Rynku (obecnie Plac Zwycięstwa).

Warto wiedzieć, że stanowił praktycznie samowystarczalne miasto, wzorowane na dawnych angielskich osadach przemysłowych.

Właśnie tu powstały imponujące budynki fabryczne, na przykład ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, liczne magazyny, domy robotnicze, szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, sklepy, rezydencje właścicieli oraz bocznica kolejowa. Wszystko to zostało zaplanowane wzdłuż prostych i brukowanych uliczek, spójne architektonicznie.

Księży Młyn to największy zabytkowy kompleks fabryczny powstały w Łodzi. Powstały na miejscu dawnej osady młyńskiej - stąd też wywodzi się właśnie jego nazwa.

Dalsze inwestycje obejmowały już teren Księżego Młyna. To tu powstał największy w Łodzi kompleks fabryki tkanin bawełnianych połączony z osiedlem robotniczym oraz rezydencją dyrektora fabryki. Warto wspomnieć, że doświadczenie w pracy w firmach na zachodzie Europy oraz otwarcie na postęp techniczny sprawiły, że Scheibler stał się wiodącym łódzkim fabrykantem. Właśnie z niego wzór brało wielu ówczesnych przedsiębiorców.

ReklamaKsięży Młyn w Łodzi 1
Dodajmy, że w 1971 roku zespół urbanistyczny „Księży Młyn” został uznany za zabytek architektury przemysłowej i chociażby z tego powodu będąc w Łodzi warto go zwiedzić. Wszak historia Łodzi do w dużej mierze właśnie historia łódzkiego przemysłu.

Niestety upadek przemysłu włókienniczego w mieście sprawił zmianę funkcji osiedla. Obecnie „Księży Młyn” jest w dużej mierze atrakcją turystyczną – przyciąga tu turystów, artystów i fotografów. W ciekawych przestrzeniach fabrycznych organizowane są rozmaite wydarzenia kulturalne, festiwale, pokazy mody. Natomiast zabytkowe wille i pałace są obecnie siedzibą rozmaitych placówek muzealnych.

Jeżeli podróżujecie kamperem przez Łódź, nie traktujcie tego miasta jedynie jako miejsce przejazdu lub ewentualnie krótkiego postoju. Mimo, iż Łódź nie ma wielowiekowej tradycji oraz wielu średniowiecznych zabytków, jest tu co oglądać, zwiedzać czy doskonale się bawić nawet przez kilka dni.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News