artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - polboat 08.07-21.07 Sebastian
Katedra w Łowiczu
  fot. Wikipedia Katedra w Łowiczu

Katedra w Łowiczu

Czas czytania 3 minuty

Jeśli zdecydujecie się podczas swojej kamperowej wyprawy po Polsce dotrzeć do niewielkiego miasta Łowicz, nie będziecie zawiedzeni podczas jego zwiedzania. Warto ruszyć na spacer po Starym Rynku tego miasta, a największym „skarbem” łowickich zabytków jest zachwycająca katedra z XV wieku.

Niewielki, historyczny Łowicz znajduje się w połowie drogi pomiędzy Warszawą i Łodzią. Do miasta dotrzecie trasą E30, skręcając na Nieborów. Łowicz jest jednym z tych polskich miast, o których „gdzieś tam kiedyś słyszeliśmy”, ale raczej nie decydujemy się na jego odwiedziny. A szkoda, ponieważ właśnie takie niewielkie, jednak wiekowe i historyczne miasteczka są warte odwiedzi. Nawet jeśli nie na postój przez kilka dni, to chociaż warto zrobić sobie przerwę w podróży, zboczyć z głównej trasy i odkryć często nowe i fascynujące miejsca. Takim miastem jest właśnie Łowicz.

Katedra Wniebowzięcia NMP na Starym Rynku pochodzi z XV wieku i jest najbardziej reprezentatywnym zabytkiem Łowicza. Trójnawowa renesansowo-barokowa bazylika zachwyca bogatym wnętrzem. W niej pochowano 12 polskich prymasów.

Dodatkowo wewnątrz świątyni możemy obejrzeć bogaty, renesansowo-barokowy wystrój wnętrza. Złocone ołtarze, a także dekorowane kaplice arcybiskupów są cennymi dziełami sztuki. Od strony wschodniej warto zwrócić uwagę na klasycystyczną dzwonnicę, która w przeszłości była bramą.

Murowany ołtarz główny z XVIII wieku zaprojektowali Jakub Fontana i Efraim Szroeger. Wykonawcą artystycznej dekoracji drewnianej i rzeźb ewangelistów był natomiast „nadworny snycerz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego”. W jego centralnej części znajduje się obraz Matki Bożej Wniebowziętej. Został sprowadzony około 1763 r. z Rzymu przez arcybiskupa Władysława Łubieńskiego.

ReklamaKatedra w Łowiczu 1
W katedrze warto również zwrócić uwagę na zespół pięciu kaplic grobowych prymasów, czyli kaplice: Najświętszego Sakramentu (abp. Jana Lipskiego), Jezusa Ukrzyżowanego (abp. Adama Komorowskiego), św. Anny (abp. Jana Wężyka), św. Trójcy (abp. Jana Tarnowskiego) i św. Wiktorii (prymasa Jakuba Uchańskiego).

Kaplica św. Wiktorii jest najstarszą w całym zespole i została wybudowana w 1580 r. W jej centralnej części znajdował się nagrobek prymasa Jana Uchańskiego, fundatora kaplicy.

Swoją nazwę zawdzięcza relikwiom św. Wiktorii, które w 1625 r. sprowadził do kaplicy prymas Henryk Firlej. W 1814 r. chwilowo spoczywała w niej trumna ze zwłokami Józefa Poniatowskiego, którą transportowano z Warszawy do Krakowa. Podziwiali ją również polscy królowie - Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski i prezydenci - Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki.

Co roku w bazylice odbywają się koncerty muzyki organowej oraz uroczyste obchody Bożego Ciała z ludowymi akcentami charakterystycznymi dla folkloru łowickiego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News